2

Fotó: Cséfalvay Á. András
Ezt a szintet ugyanakkor csak akkor tudhatja fenntartani, ha sikerül jó áron eladnia a játékosait - értékel a Denník E. A másik három nagyobb klub – a zsolnai, a nagyszombati és a dunaszerdahelyi – ezzel szemben tavaly jelentős pénzügyi visszaesést könyvelhetett el.
A Slovan az elmúlt négy évben összesen 17 millió eurós veszteséget termelt, 2024-ben viszont rekordnyeresége volt, közel 7,8 millió euróval – írja a portál.
Míg az előző években a COVID-karanténok és az is nehezítette helyzetét, hogy nem tudta drágán értékesíteni játékosait, tavaly sokat segített a Bajnokok Ligája szereplés. A klub bevételei elsősorban ennek köszönhetően 40 millió euróra nőttek, ami kétszerese a 2023-as évinek, és ötszöröse a 2020-as, első járványos bevételeknek.
A kiemelkedő nyereséget a Slovan annak ellenére érte el, hogy tavaly sem adott el komolyabb összegért játékosokat. Most potenciálisan jövedelmező lehet a csatár David Strelec és a kapus Dominik Takáč átigazolása, de ezekre eddig nem került sor, mivel a csapat meg akarta tartani őket az idei bajnoki cím megszerzéséhez – áll a Denník E elemzésében.
2

David Strelec - Fotó: TASR
A Bajnokok Ligájából származó bevételek összehasonlíthatatlanul magasabbak, mint más európai kupasorozatoké. Az elmúlt szezonokban a Slovan ugyan az Európa-konferencialigában is továbbjutott a csoportkörből a tavaszi kieséses szakaszba, mégis veszteséggel zárt.
Most a Bajnokok Ligájában ugyan pont nélkül utolsóként végzett a 36 csapatos tabellán a svájci Young Boys Bernnel együtt, mégis jelentős bevételre tett szert. A Kmotrík család tulajdonában álló klub összesen 22 millió eurót kapott a Bajnokok Ligájából, az UEFA pedig további 7,5 millió eurót osztott szét a legfelsőbb bajnokságok több mint húsz másik szlovák klubja között.
A klub a siker ellenére nem emelte jelentősen a fizetéseket: a teljes személyzeti kiadások csak 800 ezer euróval emelkedtek, 13,5 millió euróra, miközben az alkalmazottak száma 40-ről majdnem 70-re nőtt.
A tavalyi nyereség a Slovan első pozitív pénzügyi eredménye hét veszteséges év után. Veszteséges volt még a COVID előtti 2017–2019-es időszakban is, bár akkor a mínusz nem milliós, csupán néhány százezer eurós volt. Az utolsó kisebb, körülbelül 100 ezer eurós nyereséget még 2016-ban könyvelhette el a klub.5
A Slovan eddigi legsikeresebb játékoseladása a szlovén Andraz Sporar átigazolása volt. Ez még 2019 és 2020 fordulóján történt, amikor a játékos a lisszaboni Sportinghoz igazolt mintegy 6,5 millió euróért. Sporar akkor a rangsor élére került azok között a legdrágább futballisták között, akik a szlovák ligából külföldre szerződtek.
A játékoseladások piacán azonban hosszú távon a legjobban a zsolnai klub, az MŠK szerepelt, amely az elmúlt 12 évben több mint 35 millió eurót keresett ezen a téren. A Jozef Antošík üzletemberhez tartozó klub viszont ugyan kétharmadával, 3,7 millió euróra növelte bevételeit, de az előző évi százezer eurós nyereségéből csaknem egymilliós veszteség lett.
A nagyszombati Spartak, amely a Drobný család tulajdonában van (ők üzemeltetik a Cinemax mozikat is), szintén visszaesést könyvelhetett el. A klub bevétele tavaly több mint tizedével csökkent, 4,3 millió euróra, a nyereség pedig az előző évi másfél millió euró fölötti szintről mindössze jelképes, 16 ezer euróra esett vissza.
Ugyanígy visszaesett a dunaszerdahelyi DAC is, amely Világi Oszkár érdekeltségébe tartozik. A klub bevétele több mint 60 százalékkal, 6,8 millió euróra nőtt ugyan, ám a vesztesége néhány ezer euróról csaknem félmillió euróra mélyült – zárja cikkét a Denník E.