„Fogd meg a táskám, míg én felébresztem a népet” - a kormány ellen tüntettek Komáromban

camera

10

„Fogd meg a táskám, míg én felébresztem a népet” - a kormány ellen tüntettek Komáromban

Fotók: a szerző 

Megosztás

Komáromban is csatlakoztak ahhoz az országos tiltakozáshullámhoz, amely a szlovák kormány új törvényjavaslatai és külpolitikai döntései ellen irányult. A demonstráció középpontjában a civil szervezetek működését korlátozó jogszabályok, valamint a miniszterelnök, Robert Fico oroszbarát politikája állt.

A péntek este 18 órakor kezdődő demonstráción a város lakói hangos sípszóval adtak hangot felháborodásuknak a demokratikus értékeket súlyosan veszélyeztető lépésekkel szemben. 

Hiénák a kormányban

Elsőként Peter Tatár lépett a mikrofon elé. A bársonyos forradalom egyik ikonikus szereplője, a VPN (Verejnosť proti násiliu) nevű politikai mozgalom egyik alapító tagja magyarul köszöntötte az embereket, „Jó jövőt!“ kívánt mindenkinek. Beszédében kiemelt szerepet kaptak a történelmi párhuzamok és személyiségek. A jelenlegi kormány tevékenységét a kommunista ideológiához hasonlította, amely egyre ijesztőbb és veszélyesebb lépéseket tesz a demokrácia megdöntéséhez.

Negatív értelemben vett, politikai-stratégiai tengelyekről beszélt: Taraba és Világi a környezet-, Putin és Trump a világ-, Orbán és Fico Európa rovására. Egy retorikai kontrasztot fogalmazott meg, melynek középpontjában az „egyetlen ember” állt – egy polgár, aki kisebbség lehet kedvezőtlen értelemben is: könnyen támadható, elnyomott. Ugyanakkor kisebbség lehet pozitív értelemben is: olyan egyén, aki megfelelő támogatással erőt és kitartást képvisel.

„Mikor május 9-én Fico Moszkvában lesz, nekünk az utcán a helyünk” – zárta beszédét.

camera

10

„Fogd meg a táskám, míg én felébresztem a népet” - a kormány ellen tüntettek Komáromban

Peter Tatár 

Hogyan lopjunk eszményien?

Klapka tábornok szobra mellett Cséfalvay András, egyetemi docens is felszólalt, aki önmagát ugyan nem tartja haragtartó, valamint türelmét gyorsan elvesztő embernek, most mégis mérhetetlen szomorúságot és dühöt érez.

„A konzervativizmus azt jelenti, hogy hiszünk abban, hogy a múlt értékeket hordoz, amelyeket érdemes megőrizni és tovább vinni. A liberalizmus az egyén szabad cselekvését emeli ki. Ezekről az ideológiai álláspontokról lehet filozofálni, vitatkozni. Az autokrata azonban kihasználja a társadalmat, a testet és az elmét akarja kordában tartani, hogy ne legyenek önállóan gondolkodó emberek” – mondta.

Művészként a kultúra mellett is felszólalt, monológjában kiemelt helyet kapott a Szlovák Nemzeti Galéria jelenlegi helyzete. Utolsó gondolatként egy bibliai történetet elevenített fel, miszerint Jézus a templomban felborította a kereskedők asztalait: ne az én Atyám házában!

„Nekünk is jogunk és kötelességünk ma azt mondani: Nem a mi közös otthonunkban! Nem a galériánkban, nem a kórházainkban, nem a hazánkban. Ez az ország a miénk. Nem engedjük, hogy szétlopják.”

camera

10

„Fogd meg a táskám, míg én felébresztem a népet” - a kormány ellen tüntettek Komáromban

Cséfalvay András 

Vendégből előadó

A tömegből kilépve Gyenge Veroni is szót kért Komáromban, aki először a „véres ing” metaforájáról beszélt, Malina Hedvig és Robert Fico nevét említve, majd kiemelte a nők társadalomban betöltött fontos szerepét.

„A rendetlen nők írnak történelmet” – mondta, majd hozzátette: „Fogd meg a táskám, míg én felébresztem a népet.”

Utolsóként Jakub Pohle állt a komáromiak elé, aki többször járt Ukrajnában, személyesen látogatott el Kijevbe, Bucsába és számos más ukrán városba. Beszéde alatt egyre hangosabban reagált a tömeg, a folyamatos sípszó a megrendítő beszéd hatására tört ki.

Szlovákia sírásóinak nevezte a kormányt: „…azért nem látszódott Fico ingjén a vér, ugyanis az egész öltözéke tocsog benne. Az ukrán áldozatok vére az ő kezéhez is tapad.”


A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program