Agyaglábakon áll az amnesztiák eltörlésének ügye?

camera

1

Agyaglábakon áll az amnesztiák eltörlésének ügye?

Fotó: TASR 

Megosztás

Összesen már két ellenzéki követelés fekszi meg a koalíció gyomrát, ami egyre inkább megkérdőjelezi a Mečiar-féle amnesztiák eltörlésének a héten esedékes parlamenti igyekezetét.- írja a Denníkn.sk.

Ahogy arról a múlt héten is beszámoltunk, az ellenzék összesen 5 feltétel teljesülése mellett támogatja a kormány kezdeményezését. Ezek közül már rögtön az elején az egyik kikötésről kiderült, a kormánypártok számára nem fogadható el. Konkrétan az az ellenzéki kérés pattant le a koalícióról, miszerint azokat az amnesztiarendeleteket is töröljék el, amelyek az úgynevezett Technopol-üggyel kapcsolatban Marián Kočnerre is vonatkoztak. Most már az a feltétel sem könnyen emészthető, amelyik értelmében az alkotmánybíróság csak abban az esetben kezdené el vizsgálni az amnesztiák kérdését, amennyiben legalább 30 honatya kéri fel a taláros testületet.

Nagyon úgy fest, a kormánypártok egy nappal a mečiari kérdéskör parlamenti nyitánya előtt nem biztosították be az ellenzék támogatását. A kérdéskör kifejezés azért sem túlzás ebben a szövevényes ügyben, mivel az a korábbi kormányfő amnesztiarendeletei mellett vonatkozik arra a közkegyelemre is, amit még az exállamfő hirdetett ki, hogy mentse fia bőrét. Ez a Kováč-féle amnesztia aTechnopol-üggyel kapcsolatban született meg, és egyebek mellett Marián Kočnerre is érvényes. Róla annyit érdemes tudni, hogy a kétes hírű vállalkozó már egy ideje a zavarosban halászik, és immár két évtizede bele-belepiszkál a szlovákiai politikai életbe. Sokan úgy vélik, tevékenysége inkább a Smer érdekeit képviselte.

Mostanra kiderült, a koalíció számára az a kritérium sem támogatható, amelyik értelmében az alkotmánybíróság ne automatikusan járjon el a közkegyelmek ügyében, hanem csak abban az esetben kezdjen el vizsgálódni, ha 30 honatya kéri fel a taláros testületet.

Az ellenzék és az államfői iroda arra figyelmeztetnek, ha a koalíciós javaslatot megszavazza a parlament, akkor így az alkotmánybíróságot többlet jogkörrel ruházzák fel, a törvényhozás kárára. Szerintük a kassai tesületben a mai napig ülnek olyan bírák, akik lekötelezettjei az exkormányfőnek. Ezért az ilyen alkotmánybírók túlságosan is tapintatosan járnának el az ügy tárgyalása során.

dennikn.sk/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program