Alig vagyunk elégedettek az ország teljesítményével

camera

1

Alig vagyunk elégedettek az ország teljesítményével

vstup-slovenska-do-eu 

Megosztás

Egy évvel a brit népszavazást követően az EU-ban az emberek egyre nagyobb számban tekintenek derűlátóan az Európai Unió politikai és gazdasági jövőjére, az európai fizetőeszközbe vetett bizalom pedig 2004 óta most a legerősebb - írtuk szerdán az Európai Bizottság friss kutatásának eredménye alapján.

Az unió iránti lojalitás továbbra is nő EU-szerte, jelenleg 42 százalékos (2015 őszén meg csupán 32 %), bár a kételkedők tábora még ennél is nagyobb, 47 százaléknyi. A Szlovákiában mért adatok nem nagyon térnek el a fentiektől, itthon 43 százaléknyian bízunk Brüsszelben, ugyanakkor 48%-ban tamáskodóan gondolunk rá. A ragaszkodási felbuzdulás legerőteljesebben Franciaországban (41 százalék), valamint Dániában (56 százalék) növekedett az elmúlt időszakban. Nálunk csak egy százalékpontnyi volt a növekmény, de ez azt is jelenti, vidékünkön nem ingott meg a bizalom az elmúlt időszakban.

Ugyanez a "csípem/megvetem" arány az uniós adatok szerint a Robert Fico vezette kormánnyal kapcsolatban már nem annyira rózsás, konkrétan 26-68 százalék, azaz országunkban a bizalmatlanok már több mint kétharmados többségben vannak. A szovák parlamenttel kapcsolatos adatsornál szinte ugyanezek a számok jöttek ki.

A felmérés szerint az európaiaknak közel a fele úgy gondolja, hogy nemzeti gazdaságuk jelenlegi helyzete "jó" (46 százalék, +5 százalékpont 2016 ősze óta). Nálunk másként látjuk az ország állapotát. Szlovákiában csupán 34 százalék vallja azt, hogy elégedett a gazdasági teljesítménnyel. Ennél még a magyarországi adat is jobb, ott 41 %-nyian gondolják ugyanezt.

Nemzeti szinten az egészségügy és a megélhetési költségek aggasztanak minket a leginkább (egyaránt 30 %), megelőzve a munkanélküliségtől való félelmünket (26 %). Uniós szinten a sorrend kissé eltérő: EU-szerte ezek a kérdések foglalkoztatják az embereket: munkanélküliség (29 %) bevándorlás (22 %) egészségügy (20%). Még Magyarországon is az egészségügyért aggódás viszi a prímet (41 %), pedig ott már hosszú hónapok óta megy a jónép "közszolgálati" hülyítése a Soros-féle ördögi tervről, azaz a nemzethalált okozó bevándorlásról. Az Orbán-kormány szempontjából azonban úgy tűnik, nem volt ablakon kidobott pénz az eszelős ijesztgetési kampány, mert a magyarok 27 százalékának bizony összeszűkül a gyomora, ha a bevándorlás kérdése felmerül. Nálunk ugyanez mindössze 8 százaléknyi polgárt foglalkoztat.

Szlovákiában a terrorizmust (55 százalék) és a bevándorlást (40 százalék) említették messze a legtöbben a két fő kihívás között, amivel az unió szembesül. Mindkét eredménnyel lehagyjuk az EU-s átlagot, bár a 28 tagállam adatait összesítve is ezek a problémák állnak az első két helyen (44 és 38 százalék).

Az is kiderült, mennyire tartjuk magunkat EU-s polgároknak, erre a kérdésre is választ kapunk az Eurobarometer felmérésének segítségével: míg az uniós átlagban a lakosok 68 százaléka gondolja ezt, addig Magyarországon 70, Szlovákiában pedig 72 százaléknak az meggyőződése, a nemzeti mellett még az uniós állampolgárságot is sajátunknak érezzük.

(sárp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program