Ártalmas is lehet, ha fogságban tenyésztéssel mentenek meg egy fajt a kihalástól

camera

1

Ártalmas is lehet, ha fogságban tenyésztéssel mentenek meg egy fajt a kihalástól

labmouse_inquiryblog 

Megosztás

 Többet árthat, mint amennyit használ, ha fogságban tenyésztik a kihalás szélén álló állatfajokat, mivel a fogság a belső szerveikre is hat - állapította meg egy új ausztrál kutatás.

Az Új-dél-walesi Egyetem és a Wollongongi Egyetem tudósai szerdai közleményükben azt írták, eredményeiket érdemes figyelembe venni olyan tenyésztési programoknál, amelyekben a fogságban született állatokat visszaengedik a vadonba, mivel ők a belső szervek problémái miatt kisebb eséllyel maradnak életben, mint szabadon született társaik.

A kutatók házi egerekkel végeztek kísérleteket, hogy összehasonlítsák a szabadon és a fogságban született egyedeket. Egy nemzedék után azt figyelték meg, hogy a fogságban születettek veséje és lépe kisebb tömegű.

A szervek mérete a fogságban nevelt állatoknál talán azért változott meg, mert a tényleges szükségletekhez képest a szervek túl nagyok voltak, nem volt hatékony a "fenntartásuk" – írták a Royal Society Open Journal című tudományos lapban megjelent tanulmányukban.

"Fontos első lépésnek" nevezték, hogy a fogságban született és nevelt állatok szerveinek alaktani változásait azonosították, a jövőben ennek alapján lehet csökkenteni a tenyésztési programok káros hatásait.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program