Ártatlan diákok isszák meg a verekedők tettének levét

Megosztás

Máig nem csitultak a kedélyek a lévai járásbeli Deménden (Demandice) történtek következményei miatt.

Tavaly májusban három diák verte meg egy társát a deméndi alapiskolában. Az iskola bejáratánál estek neki: először csak lökdösték, majd ököllel ütötték és rugdalták. A helyi polgármester, Kürthy Attila szavai szerint a srác, Tomáš egy lányt akart megvédeni, erre a három roma fiú összeverte, mégpedig olyan keményen, hogy agyrázkódást szenvedett. Egyikük rögzítette a támadást a mobiljára, a nyáron pedig a nagynénje közzétette az interneten, elkezdett terjedni a Facebookon, és jött a botrány.

Kürthy Attila szerint az iskola igazgatónője, Viera Poliaková tudott a verésről, de elhallgatta, mert nem akarta, hogy az iskola elessen a normatív támogatástól, azaz a diákok után járó fejpénztől. Mivel pedig a három roma srác speciális osztályt látogatott, ezért az utánuk járó pénz 1,4-szerese a normálisnak.

Az incidens után a deméndi önkormányzat kiemelte Ipolyszakállost, Lontót és Szetét azon települések közül, amelyek diákjai a körzetükbe tartoznak. Ezen községekből származtak a verekedők.

Az intézkedés pedig azt jelenti, hogy ugyan azt követően is látogathatják a falvakból származó diákok az iskolát, viszont az útiköltségüket nem térítik. Ez pedig nem olyan kis összeg, havonta mintegy 40 euró.

A verekedő diákok közül kettő időközben elvégezte az iskolát, és Ipolyságra kezdtek járni középiskolába, a harmadik, 14 éves srácot pedig a rendőrség letartóztatta, mert betört egy nyugdíjas férfihez, akit meg is támadott.

A körzetből kizárt falvak igazságtalannak tartják a döntést. Kuczman István, Lontó polgármestere szerint ezzel nem a verekedő diákokat büntetik, mivel ők már nem is járnak oda, hanem a többieket.

Az ipolyszakállosi és lontói gyerekek Ipolyságra mehetnének, mivel átkerültek a város körzetébe, de egyébként továbbra is Deméndre járnak, mivel ezt szokták meg, és nem akartak iskolát váltani.

A deméndiek egy része az incidens után petíciót indított az iskola igazgatónőjének leváltásáért, de ezt a fenntartónak, az önkormányzatnak nem sikerült véghez vinnie, mivel a diákok szülei és a pedagógusok megtartották.

Viera Poliaková állítja, nem hallgatta el a történteket, és azóta is folyamatosan preventív előadásokat tartanak az iskolában a pedagógiai-pszichológiai központ közreműködésével az iskolai zaklatásról, emellett az érintett családokkal a lévai munkaügyi hivatal szociális munkásai is foglalkoznak.

Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos is a községbe látogatott a múltban, hogy csillapítsa a helyzetet, más alkalmakkor pedig hivatalának munkatársai jártak ott. Elmondása szerint az érintett felek az iskolaév végén találkoznak, és eldöntik, hogy továbbra is szükséges-e kizárni a falvakat a körzetből. Ravasz bízik benne, hogy nem így lesz, ha pedig mégis, akkor elképzelhetőnek tartja, hogy valamilyen alapot hoznak létre a gyerekek anyagi megsegítésére.

Kürthy maga nem tesz javaslatot a falvak visszahelyezésére a körzetbe, mint mondta, ennek eldöntését a szülőkre és a deméndi képviselőkre bízná. Hozzátette, sok szülő viszont máshova viszi a gyerekeit, a falvakból érkező roma gyerekek miatt.

Ravasz szerint viszont épp az önkormányzat és az iskola feladata lenni meggyőzni őket, hogy ne így tegyenek. Véleménye szerint vannak erre jó példák is.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program