Aung Szan Szú Kji elítélte a rohingják elleni jogsértéseket, és a vétkesek felelősségre vonását ígérte

Megosztás

Elítélte a rohingja kisebbség elleni jogsértéseket, és a vétkesek felelősségre vonását ígérte Aung Szan Szú Kji mianmari vezető kedden a nemzetéhez intézett beszédében.

A Nobel-békedíjas politikus a parlamentben felszólalva kijelentette, hogy Mianmar nem tart a nemzetközi vizsgálattól, és elkötelezett, hogy tartós megoldást találjon a konfliktusra. A hatóságok készek megkezdeni azoknak a menekülteknek az ellenőrzését, akik vissza akarnak térni az országba – mondta.

Aung Szan Szú Kji most első ízben intézett beszédet honfitársaihoz azóta, hogy körülbelül egy hónappal ezelőtt elszabadult az erőszak a többségében buddhista Mianmar Arakán szövetségi tagállamában, ahol több mint egymillió jogfosztott, hontalan muszlim rohingja él. A rohingja felkelők rendőrőrsöket támadtak meg, amire a hadsereg "tisztogató akcióval" válaszolt, amit az ENSZ emberi jogi biztosa az etnikai tisztogatás iskolapéldájának minősített. Az erőszakcselekmények eddig mintegy 400 halálos áldozatot követeltek, és több mint 410 ezer rohingja menekült el a szomszédos Bangladesbe. Aung Szan Szú Kjit nemzetközi bírálatok özöne érte, amiért nem állítja le az erőszakcselekményeket.

A politikus közölte, külföldi diplomatákat hívtak meg, hogy közösen derítsék fel, milyen okok vezettek az emberek tömeges meneküléséhez a szomszédos Bangladesbe. Aung Szan Szú Kji azt hangoztatta, hogy a kormány a helyzet normalizálásán munkálkodik, és "mélységesen együtt éreznek a konfliktusban érintett minden szenvedő emberrel".

Aung Szan Szú Kji beszédében nem tett említést a hadsereg térségbeli műveleteiről, de beszámolt arról, hogy szeptember 5-e óta "nem voltak fegyveres összecsapások és tisztogató műveletek".

A történtek miatt Mianmar a nemzetközi közvélemény bírálatának nyomása alá került. Az Egyesült Államok hétfőn sürgette a délkelet-ázsiai ország kormányát, hogy szüntesse be a katonai műveleteket Arakán államban, szavatolja a humanitárius segélyek eljuttatását a térségbe, járuljon hozzá a menekültek hazatéréséhez. A rohingja muszlim kisebbség elleni erőszakos cselekmények miatti bírálatok hatására korábbi tervei ellenére Aung Szan Szú Kji nem vesz részt az ENSZ-közgyűlés ülésszakán, hogy "belpolitikai biztonsági kérdésekkel" foglalkozhasson.

Aung Szan Szú Kji mianmari vezető és kormánya "a homokba dugja a fejét az Arakán államban kibontakozó rémtettek elől" – állította az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet. James Gomez, az AI délkelet-ázsiai és csendes-óceáni regionális igazgatója azt mondta, hogy elsöprő mennyiségben áll rendelkezésre bizonyíték arra, hogy a mianmari biztonsági erők etnikai tisztogató hadjáratot folytatnak. Hangsúlyozta, kedvező volt hallani Szú Kjitől, hogy elítéli az emberi jogok megsértését, de arról hallgatott, hogy ebben milyen szerepet játszanak a biztonsági erők.

A mianmari emberi jogi helyzetet vizsgáló ENSZ-szakértők teljes és akadálytalan bejutás engedélyezésére szólították fel az országot, mondván, hogy súlyos humanitárius válságról van szó. A világszervezetnek a mianmari emberi jogi ügyekben illetékes jelentéstevője, Marzuki Darusman kifejtette, "fontos, hogy a saját szemünkkel lássuk azokat a helyszíneket, ahol a jogsértések feltehetőleg megtörténtek, közvetlenül beszéljünk az érintett emberekkel és hatóságokkal".

Htin Linn mianmari nagykövet ugyanakkor azt mondta, hogy a Darusman vezette vizsgálat "nem segíti az ügyet", Mianmar megfelelő biztonsági intézkedéseket tesz a terroristák ellen, erőfeszítéseket tesz a béke helyreállítására.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program