1
Fotó: Kádek Péter
Az első három nap fergeteges tempójának köszönhetően a negyedik napon már fáradt emberek szállingóznak be az első előadásra.
Szerencsére Kiss Péntek József és csapata nem veszi át a hangulatot. Ők indítják a színházi napot. Garaczi László Ovibrader című játéka, melyet egy évvel ezelőtt mutatott be a komáromi Ipari Szakközépiskola VISZTA csoportja nem kényszeríti magára Garaczi teljes rendszerét, s ez a zsűri véleménye szerint nagy előnyére vált az előadásnak. Az egyébként következetlen – ám nagyon népszerű szövegből Kiss Péntek kibontja azt a történetet, ami számára fontos: az anya – fiú kapcsolat szépségét és nehézségeit emeli ki, s a felnőttévállás folyamatát, buktatóit világítja át. Az eredeti anyaghoz képest olvasható, tiszta szerkezetet alakított ki, bár marad néhány apróság, ami beárnyékolja az élményt. (például a zsoltárok használata, vagy a kettős superego)
A VISZTA előadása után egy maratoni szakmai beszélgetésre került sor a Tiszti Pavilon klubjában: az Apropó, a VISZTA a Garamvölgyi Színpad, és a füleki Zsákszínház egy-egy produkciója került bonckés alá. S bár hosszúra nyúlt az eszmecsere, ezúttal sikerült a beszélgetés jellegét erősíteni. Számomra ez lenne az alfája és az omegája ennek a fesztiválnak, ne az ellenséget keressük egymásban, hanem az alkotótársat, mert ebből építkezhetnek az együttesek, s ez ad értelmet a szakmai zsűri munkájának is.
Délután aztán beindult az előadás dömping. Előbb a pozsonyi DunArts Diákszínpad előadásának tapsolt – mit tapsolt, őrjöngött a közönség. A pozsonyi gimnazisták színjátszó csoportja ebben a felállásban először vett részt a Jókai napokon. A csapatot Zsidek Pál és Matusek Attila, a Kaposvári Egyetem Színházi Intézetének végzős színészhallgatója karolta fel. Társas-játék című előadásuk Shakespeare Rómeó és Júliájának néhány motívumát emeli ki s a fiatal felnőttek életének küzdelmeit helyezi a középpontba. Az előadás – bár hatalmas közönségsikert aratott, szakmai szempontból hordozza az induló csapatok gyerekbetegségét, gondolati és szakmai eldöntetlenségek oldják ki, az egyébként izgalmasnak ígérkező elgondolást.
A losonci Kármán József Színház Medúza-fő című vígjátékát láthattuk Máté Krisztián rendezésében. A losonci csapat jelenléte a fesztiválon több mint természetes, ahogy az is, hogy színészi szempontból igényes, árnyalt módon valósítják meg a választott feladatot. A Medúza-fő látszatra egy szerelmi négyszög, valójában azonban kitekeri a formát és a teljes őrületig csavarja a vígjátéki eszköztárat. A losonciak sajnos nem éltek a szerző által felkínált lehetőséggel, a szórakoztatásra helyezték a hangsúlyt, ennek köszönhetően azonban egy ízléses, szakmailag korrekt komédiázással zárult az 53. Jókai napok versenyműsora.
De a színházi program itt még nem ért véget.
A fesztiválklub előtt Soóky László A nagy (cseh)szlovákiai magyar csönd című derűs szomorújátéka szólalt meg Benkő Géza rendezésében és előadásában. Az előadás, melynek ősbemutatója 2016. februárjában volt Komáromban az amatőr színjátszók seregszemléjén is nagy sikert aratott.
Ötödik nap – Eredményhirdetés
Tizenkét versenyelőadás, közel háromszáz résztvevő – ez az idei mérleg a számok szintjén. Szakmailag pedig: ígéretes vállalások és néhány tévedés. A hagyományos színházi formáktól az útkereséséig. Befejeződött az 53. Jókai napok.
A délelőtt az előző nap elmaradt előadások szakmai értékelésével indult. A DunArt és a Losonci Kármán Színkör előadásainak elemzésével a zsűri letette a lantot, a délután már a kísérőprogramok és az estére való készülődés jegyében telt. 14, 00 órától A budapesti K. V. Társulat és a Kolibri Színház Függésben című közös produkcióját láthatták a fesztivál résztvevői, majd a komáromi VMK sárga termében került sor Kiss Péntek József Életpor című regényének könyvbemutatójára.
Hat órakor a Jókai Mór szobrának koszorúzásán szinte üresen kongott a múzeumkert. Nyilván azért mert épp ekkor kezdődött az magyar-izlandi meccs.
A díjkiosztón azonban újra visszatértek a fesztivállakók.
Előbb a IX. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál díjai kerültek átadásra (a fesztibál győztese: Haris Katalin), majd Németh Ervin, a szakmai zsűri tagja beszélt az 53. Jókai Napok szakmai eredményeiről és hiányosságairól.
A zsűri úgy döntött az 53, Jókai napokon nem osztja ki sem a fesztivál fődíját, sem a felnőtt kategória nívódíját.
A diákszínjátszó kategória nívódíját megosztva a komáromi GIMISZ Színpad, valamint a füleki Apropó Kisszínpad kapta, Mizantróp illetve Rebellis című előadásaikért.
A legjobb rendezés díját Szvorák Zsuzsának, az Apropó rendezőjének ítélte oda a szakmai bizottság.
További díjak:
Török Máté – a legjobb férfi alakítás díja (GIMISz Diákszínpad, Komárom)
Nagy Andrea – a legjobb női alakítás díja (Zsákszínház, Fülek)
Illés Csenge – Ferenczy Anna-díj, a legígéretesebb fiatal színész tehetségnek (KGSzT Diákszínpad, Kassa)
Halász Erzsébet – a legjobb női epizódszereplő díja (Lévai Garamvölgyi Színpad)
Halász Gyula – a legjobb férfi epizódszereplő díja (Lévai Garamvölgyi Színpad)
A zsűri különdíjai a színészi alakátásért:
Balog István (Apropó Kisszínpad, Fülek)
Korintus Attila (GIKSZER Diákszínpad, Rozsnyó)
Szebellai Dániel (GIMISz Diákszínpad, Komárom)
A zsűri különdíja a rendezői formanyelvért
Kiss Péntek József (VISZTA Diákszínpad, Komárom)
A zsűi különdíja a színpadi zenéért
Burovincz Laura (Apropó Kisszínpad, Fülek)
A zsűri különdíja a legkreatívabb előadásért
MEG+a culpa Diákszínpad, Komárom
A zsűri különdíja a hagyományos amatőr színjátszás továbbéltetéséért
Lévai Garamvölgyi Színpad
A legjobb szórakoztató előadás díja
Kármán József Színház, Losonc
Azutolsó szó jogán Stubendek László, Komárom Város polgármestere lépett színpadra, s meghirdette az amatőr és diákszínjátszó csoportok 54. seregszemléjét.
Varga Emese