Az eddig véltnél magasabb az ipari korom koncentrációja

Megosztás

Magasabb a globális felmelegedéshez jelentős mértékben hozzájáruló szennyezőanyag, az ipari korom koncentrációja a légkörben, mint ahogyan azt a jelenlegi klímaváltozási modellek feltételezik. A megállapításra az a szlovén kutatócsapat jutott, amelynek tagjaként Matevz Lenarcic pilóta 2012 óta több részletben körberepülte a Földet, hogy adatokat gyűjtsön. 

A jelenlegi klímaváltozási modellek mintegy 25 százalékkal alulbecsülik a szennyező részecskék hőelnyelési képességét, a mért koncentráció alapján a légkör sokkal rosszabb helyzetben van, mint azt feltételezték – mondta Grisa Mocnik, a GreenLight WorldFlight csapat vezetője.

A méréseket Matevz Lenarcic 2012 óta több részletben végezte, a projekt keretében körbe is repülte a Földet egy speciális eszközökkel felszerelt, szlovák gyártmányú Dynamic WT 9 könnyűszerkezetes repülőgéppel. Útját áprilisban teljesítette: 13 szakaszban tett meg 42 ezer kilométert, összesen 186 órát töltve a levegőben.

Az ipari korom nagymértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez. A szén-dioxidnál rövidebb ideig, csak néhány hétig marad a légkörben, de nagyon távoli területekre is képes eljutni és helyileg és regionálisan is felmelegíti a légkört.

Lenarcic helyenként "meglepően" magas koromkoncentrációt mért, függetlenül attól, hogy iparilag fejlett vagy fejletlen régió fölött repült-e. Mocnik elmondta, az idei mérések szerint Délkelet-Ázsia, India és Nyugat-Afrika felett mértek magas koromkoncentrációt, aminek oka többnyire az égetéses-irtásos földművelés. Meglepő módon a Mexikói-öböl felett is magas volt a koncentráció, ami a szakértő szerint vélhetően az olajkitermelés következménye.

Lenarcic tervei szerint 2017 első felében a Földközi-tengernél, az Alpoknál és Közép-Európában folytatja kutatórepüléseit. 2018-ban az indiai szubkontinens és a Himalája fölé repül, 2019-ben pedig Oroszország és Kína a cél.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program