Bámulatos kreativitással tájékoztatott a rendőrség a bűntelen Sokol püspökről!

camera

1

Bámulatos kreativitással tájékoztatott a rendőrség a bűntelen Sokol püspökről!

Ján Sokol: Fotó: TASR 

Megosztás

Egy korábbi pénzügyi ellenőrzés megmutatta a könyvelési stikliket, a rendőrség szerint azonban nem történt bűncselekmény. Az Aktuality.sk az infortörvényre hivatkozva kérte ki a rendőrségi eljárás lezárásának indoklását, és többek között ezt kapták.

A Sokol-ügy még 2012-ben robbant ki a Nagyszombati Érsekségen, amikor Róbert Bezák vette át a hivatalt. Bezák kezdeményezte elődje, Ján Sokol gazdálkodási üzelmeinek vizsgálatát. A könyvelésben ugyanis súlyos egyenetlenséget mutatkoztak, és ezt a könyvvizsgálat is alátámasztotta. Az auditor büntető feljelentést tett, ekkor indult a rendőrségi vizsgálat, amely a tavalyi év végén azzal zárult, mint amit számos eset kapcsán hallottunk már: a cselekmény nem történt meg (skutok sa nestal), mivel a pénzt megtalálták.

A Čas.sk egy 2012-es cikke szerint Bezákot elsősorban "néhány különös számla, a Vatikáni bankkal összefüggő, 2009-ben történt 339 ezer dolláros tranzakció, illetve 1,6 millió dollár különös átutalása aggasztotta". Korábban szó esett előnytelen ingatlankiadásról, egyházi pénzek átutalásáról Sokol magánszámlájára, illetve arról is, hogy az érsek unokaöccse polgári társulásának nyújtott 20 millió koronás támogatást. A pénzáramlások ellenőrzésével Bezák egészen a Vatikánig ment.

Az Aktuality.sk annak próbált utána járni, hogy azt a bizonyos pénzt végül is hol találták meg. A belügyminisztérium nem volt épp partner ebben, hiszen a hivatalos dokumentumban szereplő adatokat tulajdonképpen teljes egészében kisatírozta.

Mindezek ellenére azért valami ki is derült belőle. Például az, hogy a nyomozás elért Csehországig, illetve a Vatikánig, és a bankok és adóhivatalok állásfoglalásaiból kiderült, hogy az érsekség könyvelésében nem szerepelt minden egyes bankszámla, sem minden egyes könyvelési esemény. A helytelen vagy inkább hiányos, mondhatnánk kreatív könyvelésről szóló információk tehát tulajdonképpen beigazolódtak.

A rendőrség megállapította azt is, hogy a 2001 és 2008 közti vizsgált időszakban az érsekség könyvelésével törvényt sértett. Ebben az esetben az adóhivatal volna az illetékes szerv, amely büntetést szabhat ki, csakhogy azóta minden ezzel kapcsolatos cselekmény elévült.

Mivel sok idő eltelt, így némely pénzügyi tranzakció célját egyáltalán nem lehetett kideríteni, mivel a bankok nem rendelkeztek a vnatkozó dokumentációval, az érintettek pedig "nem emlékeztek a részletekre".

Az érsekség valamint maga Ján Sokol magánszemélyektől és vállalatoktól is kapott ajándékot. A pénzek egy része külföldöről származott, a szlovák bankok azonban bizonyos külföldi csekkeket nem ismertek el és nem fizettek ki.

A rendőrség végül a nyomozás megszüntetését azzal indokolta, mivel a könyvelésben elkövetett törvénytelenségek nem okoztak kárt sem az államnak, sem másnak, ráadásul a könyvelők még csak nem is szándékosan sértettek törvényt. Az érvelés szerint ezzel semmilyen előnyre nem tettek szert, az egyház csak olyan pénzeszközök kezelésével követett el hibákat, amelyeket az egyház a saját mérlegelése alapjn használhatott fel.

Aktuality.sk/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program