Beérett a franciák gyümölcse – részletes összefoglalónk az oroszországi világbajnokságról

camera

15

Beérett a franciák gyümölcse – részletes összefoglalónk az oroszországi világbajnokságról

Fotó: TASR 

Megosztás

A franciák győzelmével vasárnap véget ért az oroszországi világbajnokság. Részletes összefoglalónk a csapatok teljesítményéről, eredményeiről.

32. Panama

Már a pontszerzés is bravúrnak számított volna a vb-újonctól egy olyan csoportban, amelyben Belgium és Anglia is szerepel. Előbbi ellen ugyan még le tudtak hozni egy gól nélküli első félidőt, ezt követően azonban beindult a darálógép: három meccsen 11 kapott gól. Annak viszont örülhetnek, hogy megszerezték első vb-találatukat, mi pedig annak, hogy a DAC játékosa, Eric Davis két mérkőzésen is szerepet kapott.

Mérkőzései:

Belgium – Panama 3:0
Anglia – Panama 6:1
Panama – Tunézia 1:2

31. Egyiptom

Előzetesen a fáraókat titkon fekete lóként tartották számon, amely akár borsot is törhetett volna Oroszország orra alá, ez azonban nem következett be: Uruguay ellen a hajrában kaptak ki, míg a házigazda ellen a már felépülő Mohamed Salah sem segíthetett. Egy rekordot azonban sikerült felállítaniuk: Essam El-Hadari 45 évesen állt kapuba (és védett büntetőt) Szaúd-Arábia ellen.

Mérkőzései:

Egyiptom – Uruguay 0:1
Oroszország – Egyiptom 3:1
Szaúd-Arábia – Egyiptom 2:1

30. Costa Rica

Idén nem jött össze a négy évvel ezelőttihez hasonló menetelés, viszont Keylor Navasék így is mindhárom csoportellenfelükkel szoros mérkőzést játszottak: Szerbia ellen egy szabadrúgásgól jelentette a vesztüket, míg Brazília ellen egészen a hajráig húzták kapott gól nélkül. A svájciak ellen azért összehoztak egy becsületes döntetlent.

Mérkőzései:

Costa Rica – Szerbia 0:1
Brazília – Costa Rica 2:0
Svájc – Costa Rica 2:2

29. Ausztrália

A kenguruk első meccsükön megszorongatták a későbbi világbajnok franciákat, ami nagy fegyverténynek bizonyult. Ez azonban már nem igazolódott be a későbbi mérkőzéseken: Dánia ellen csupán döntetleneztek, az utolsó meccsükön pedig simán kikaptak a már korábban búcsúzó Perutól. Az auszik sorozatban harmadik vébéjükön nem tudtak továbbjutni a csoportból.

Mérkőzései:

Franciaország – Ausztrália 2:1
Dánia – Ausztrália 1:1
Ausztrália – Peru 0:2

28. Izland

Kíváncsian vártuk a két évvel ezelőtti EB meglepetéscsapatának mérkőzéseit, és már az argentinok elleni összecsapáson bizonyították, hogy a vikingeket nem lehet leírni. A Nigéria elleni rövidzárlat azonban megpecsételte Sigurdssonék sorsát, végül pedig egy szerzett ponttal búcsúztak a vébétől.

Mérkőzései:

Argentína – Izland 1:1
Nigéria – Izland 2:0
Izland – Horvátország 1:2

27. Marokkó

A csapat, amelynek semmi sem jött össze: az első mérkőzésükön egy hajrában kapott öngóllal kaptak ki, majd hiába voltak partiban Portugáliával, újabb vereséget szenvedtek. A korábbi világbajnok Spanyolország ellen remekül játszottak Hervé Renard fiai, ám hiába vezettek kétszer is, be kellett érniük döntetlennel.

Mérkőzései:

Marokkó – Irán 0:1
Portugália – Marokkó 1:0
Spanyolország – Marokkó 2:2

26. Szaúd-Arábia

Már a nyitómérkőzés után bebizonyosodott, hogy a szaúdiaknak nem érdemes a továbbjutáson ábrándozniuk. Az utolsó csoportmeccsükön azért csak begyötörtek egy tizenegyest, valamint egy hajrágólt Egyiptomnak.

Mérkőzései:

Oroszország – Szaúd-Arábia 5:0
Uruguay – Szaúd-Arábia 1:0
Szaúd-Arábia – Egyiptom 2:1

25. Lengyelország

A németek szereplése után a lengyelek kiesése jelentette a vébé második legnagyobb csalódását. Lewandowskiékat előzetesen mindenki legalább a nyolcaddöntőbe várta, ehhez képest már két mérkőzés után búcsúztak. Hiába a remek játékosokkal teletűzdelt keret: a lengyelek játékából csak egy japán elleni győzelemre futotta.

Mérkőzései:

Lengyelország – Szenegál 1:2
Lengyelország – Kolumbia 0:3
Japán – Lengyelország 0:1

24. Tunézia

A tunéziaiak tudták: ahhoz, hogy egyáltalán elgondolkodjanak a továbbjutáson, bravúrra lesz szükség Anglia vagy Belgium ellen. Előbbiek ellen ez kis híján össze is jött, ám a hajrában érkezett Harry Kane és szertefoszlatta a nyolcaddöntős álmokat. Emellett Nabil Maalul csapatát az ág is húzta: az első meccsen bravúrosan védő Hassent le kellett cserélni, ám a belgák utáni meccset követően Ben Mustafa is megsérült. Panama ellen így a harmadik számú kapus is szerepet kapott.

Mérkőzései:

Tunézia – Anglia 1:2
Belgium – Tunézia 5:2
Panama – Tunézia 1:2

23. Szerbia

A függetlenné válás óta Szerbia kétszer jutott ki vébére, ám a csoportból egyszer sem sikerült továbbjutnia – a masszív játékoskeret ellenére pedig ez idén sem sikerült. Bár Kolarov Navasnak rúgott hatalmas szabadrúgásgóljára, valamint a svájciak elleni paprikás hangulatot hozó mérkőzésre még sokáig emlékezni fogunk.

Mérkőzései:

Costa Rica – Szerbia 0:1
Szerbia – Svájc 1:2
Szerbia – Brazília 0:2

22. Németország

A vébé legnagyobb meglepetése, hogy a végső győzelemre is esélyes németek már a csoportkör után búcsúzni kényszerültek. Már a Mexikó elleni vereség után is érezhettük, hogy valami nincs rendben a címvédővel, amit a svédek ellen mutatott játék tovább fokozott. Akkor még Kroos megmentette a csapatot, Dél-Koreával szemben már nem. Németország dicstelenül távozott Oroszországból.

Mérkőzései:

Németország – Mexikó 0:1
Németország – Svédország 2:1
Dél-Korea – Németország 2:0

21. Nigéria

Az afrikai csapat inkább egyedi tervezésű mezével, mintsem játékával hívta fel magára a figyelmet. Az Izland ellen aratott győzelemnek köszönhetően azonban a végső pillanatig éltek a továbbjutási reményeik, ehhez pedig egy döntetlen is elég lett volna Argentínával szemben. A többit már tudjuk: a 86. percben Marcos Rojo hatalmas kapáslövéssel eldöntötte a továbbjutás kérdését.

Mérkőzései:

Horvátország – Nigéria 2:0
Nigéria – Izland 2:0
Nigéria – Argentína 1:2

20. Peru

Peru szimpatikus játékkal rukkolt elő a vébén, viszont sokáig hadilábon álltak a góllövéssel (Dánia ellen egy büntetőt is kihagytak). A gólgyártást Ausztrália ellen kezdték meg – akkor azonban már késő volt.

Mérkőzései:

Peru – Dánia 0:1
Franciaország – Peru 1:0
Ausztrália – Peru 0:2

19. Dél-Korea

A dél-koreai csapat hektikus teljesítményt nyújtott a selejtezők során, és ez jellemezte a világbajnoki játékukat is. Előbb a svédektől kaptak ki büntetővel, majd Mexikó is lefocizta őket, így két mérkőzés után már csak matematikai esélyük maradt a továbbjutásra. Tiszteletre méltó, hogy utolsó meccsükön nem feküdtek le a németeknek, így az ellenük aratott győzelmüknek köszönhetően már nem is volt olyan keserű a búcsú.

Mérkőzései:

Svédország – Dél-Korea 1:0
Dél-Korea – Mexikó 1:2
Dél-Korea – Németország 2:0

18. Irán

Carlos Queiroz csapata történelmi tettet hajtott végre azzal, hogy csapatával legyőzte Marokkót, így mindvégig játékban voltak a továbbjutásért. A bombabiztos védelemre építő irániaknak kis híján sikerült megtréfálniuk a spanyolokat, de nem álltak messze attól sem, hogy a hazaküldjék a portugálokat.

Mérkőzései:

Marokkó – Irán 0:1
Irán – Spanyolország 0:1
Irán – Portugália 1:1

17. Szenegál

Szenegál 2002-ben újoncként egészen a negyeddöntőkig menetelt úgy, hogy csoportjában legyőzte a címvédő franciákat. Az afrikai együttesek közül kétségkívül ők játszottak a legtetszetősebben, és kis híján ezúttal is összejött a továbbjutás: a fair play-szabály azonban a kevesebb sárgalapot begyűjtő Japánokat juttatta a nyolcaddöntőbe.

Mérkőzései:

Lengyelország – Szenegál 1:2
Japán – Szenegál 2:2
Szenegál – Kolumbia 0:1

16. Argentína

A négy évvel ezelőtti döntős argentin válogatott teljesen összezuhant, már a selejtezőből is nyögvenyelősen jutottak tovább. Messiék a csoportkörben is a tűzzel játszottak: a horvátok elleni K.O. után meglegyintette őket a kiesés szele. Nigériát legyűrve a francia csapattal kerültek össze, amely lemosta az argentinokat a pályáról. Játékban, stílusban és hatékonyságban az argentin válogatott kudarcot vallott.

Mérkőzései:

Argentína – Izland 1:1
Argentína – Horvátország 0:3
Nigéria – Argentína 1:2
Franciaország – Argentína 4:3

15. Japán

A szimpatikus japán csapat kétségkívül sokak szívébe belopta magát. Már az is nagy fegyvertény, hogy Szenegált és Lengyelországot megelőzve tovább tudtak jutni a csoportból. A nyolcaddöntőben remek kontrajátékkal és kőkemény védekezéssel lepték meg a belgákat, akik kis híján bele is futottak a késbe. A vébé legsportszerűbb csapata a kiesést követően még az öltözőjét is kitakarította maga után.

Mérkőzései:

Kolumbia – Japán 1:2
Japán – Szenegál 2:2
Japán – Lengyelország 0:1
Belgium – Japán 3:2

14. Svájc

A svájciak csoportból való továbbjutása alapelvárás volt, s ezt Shaqiriék teljesítették is. A svédek elleni búcsú azért is lehet fájó, mert abszolút partiban voltak velük, futballnyelven mondva: verhető ellenfelet kaptak. A szerbek elleni provokálódás miatt kissé rossz szájízzel gondolhatunk vissza a svájciak vb-szereplésére.

Mérkőzései:

Brazília – Svájc 1:1
Szerbia – Svájc 1:2
Svájc – Costa Rica 2:2
Svédország – Svájc 1:0

13. Portugália

Cristiano Ronaldóék a spanyolok ellen még Európa-bajnokhoz méltón fociztak, ezt követően azonban takaréklángra kapcsoltak: Marokkót még nagy nehezen legyőzték, Irán ellen azonban a szerencse is kellett, hogy a nyolcaddöntőben játszhassanak. Ez a játék a továbbiakban már nem volt elég – Cavani egymaga intézte el a luzitánokat.

Mérkőzései:

Portugália – Spanyolország 3:3
Portugália – Marokkó 1:0
Irán – Portugália 1:1
Uruguay – Portugália 2:1

12. Mexikó

Mexikó a vébé legkiszámíthatatlanabb csapata lett azzal, hogy hiába nyerte meg első két mérkőzését, a svédek ellen azon izgulhatott, hogy ez elegendő lesz-e a továbbjutáshoz. Nem rossz csapat a mexikói: kapuban a négyévente bravúrokat halmozó Ochoa mellett a támadósor olykor tetszetős támadásokat épített fel, de a befejezésekkel már problémák adódtak. Ez volt a vesztük Brazília ellen is.

Mérkőzései:

Németország – Mexikó 0:1
Dél-Korea – Mexikó 1:2
Mexikó – Svédország 0:3
Brazília – Mexikó 2:0

11. Dánia

Talán a dán csapat játszotta a vébé legunalmasabb meccseit (lásd a franciák elleni meccset), mégis sikerült eljutniuk a nyolcaddöntőig. Korunk egyik legjobb kapusa, Kasper Schmeichel mindent megtett, hogy csapata továbbjusson: előbb Modric büntetőjét fogta meg a hosszabbításban, majd a büntetőpárbajban két próbálkozást is hárítani tudott. Szerencsétlenségükre ez a teljesítmény is kevés volt a negyeddöntőhöz.

Mérkőzései:

Peru – Dánia 0:1
Dánia – Ausztrália 1:1
Dánia – Franciaország 0:0
Horvátország – Dánia 1:1, büntetőkkel 3:2

10. Spanyolország

A selejtezőket látva sokan úgy gondolhatták, hogy a csalódást hozó 2014-es vébé és 2016-os Eb után újra elérkezett a spanyolok ideje, ám ezúttal is csalódniuk kellett. A világ egyik legjobb kapusának tartott David de Gea finoman szólva sem állt a helyzet magaslatán, a védők is gyakran bakiztak, Diego Costa pedig képtelen volt egymaga megmenteni a csapatot.

Mérkőzései:

Portugália – Spanyolország 3:3
Irán – Spanyolország 0:1
Spanyolország – Marokkó 2:2
Spanyolország – Oroszország 1:1, büntetőkkel 3:4

9. Kolumbia

Vitathatatlan, hogy a dél-amerikai válogatott hajtotta végre a vébé legnagyobb feltámadását azzal, hogy az első fordulóban vereséget szenvedett, mégis megnyerte a csoportját. Cuadradóék Anglia ellen is feltámadtak, a büntetőpárbajban azonban már nem volt szerencséjük.

Mérkőzései:

Kolumbia – Japán 1:2
Lengyelország – Kolumbia 0:3
Szenegál – Kolumbia 0:1
Kolumbia – Anglia 1:1, büntetőkkel 3:4

8. Oroszország

A vb-rajt előtt sokan féltették a házigazdákat, hogy még a csoportból való továbbjutás sem jöhet össze, és szégyenszemre nélkülük kezdődik el a nyolcaddöntő. Ehhez képest az oroszok első két meccsükön nyolc gólt rámoltak be ellenfeleiknek, az egyenes kieséses szakaszban pedig a spanyolokat is két vállra fektették. Végül a későbbi döntős Horvátország állta útját a házigazdának, de szégyenkezésre így sincs okuk.

Mérkőzései:

Oroszország – Szaúd-Arábia 5:0
Oroszország – Egyiptom 3:1
Uruguay – Oroszország 3:0
Spanyolország – Oroszország 1:1, büntetőkkel 3:4
Oroszország – Horvátország 2:2, büntetőkkel 3:4

7. Svédország

A két évvel ezelőtti Eb-teljesítmény láttán, valamint Ibrahimovic visszavonulása miatt nem sok esélyt adtunk a svédek továbbjutására. Janne Andersson azonban egy kompakt, egymásért küzdő csapatot rakott össze, amely valódi sztárfutballista híján is a negyeddöntőig verekedte magát. Az elért eredmény mindenképp megsüvegelendő.

Mérkőzései:

Svédország – Dél-Korea 1:0
Németország – Svédország 2:1
Mexikó – Svédország 0:3
Svédország – Svájc 1:0
Svédország – Anglia 0:2

6. Brazília

A brazilok nem titkolt szándéka volt, hogy a négy évvel ezelőtti, csalódást keltő hazai vébé után felérjenek a csúcsra. A selejtezőt ugyan könnyen vették, a csoportkörben azonban már nem jöttek olyan könnyen az eredmények: Svájc ellen csak döntetleneztek, Costa Rica ellen pedig a 91. percig 0:0-ra álltak. A brazilok inkább a biztos győzelemre mentek, mint a szemet gyönyörködtető játékra. Ami Neymart illeti: bár voltak zseniális megmozdulásai, a vébén nyújtott teljesítménye inkább a fetrengéseiről marad meg az emlékezetünkben.

Mérkőzései:

Brazília – Svájc 1:1
Brazília – Costa Rica 2:0
Szerbia – Brazília 0:2
Brazília – Mexikó 2:0
Brazília – Belgium 1:2

5. Uruguay

Minden adott volt az uruknak ahhoz, hogy végre nagyot robbantsanak a vébén: verhető ellenfelek a csoportban, amelyből kapott gól nélkül jutottak tovább, majd a nyolcaddöntőben a behúzott kézifékkel játszó Portugáliát is lelépték. A franciák ellen azonban megtört a lendület: Cavani sérülés miatt nem játszhatott, az addig meggyőző teljesítményt nyújtó Muslera bevédte Griezmann lövését, Uruguay pedig kiesett.

Mérkőzései:

Egyiptom – Uruguay 0:1
Uruguay – Szaúd-Arábia 1:0
Uruguay – Oroszország 3:0
Uruguay – Portugália 2:1
Uruguay – Franciaország 0:2

4. Anglia

A futball hazatért! Az évek óta csak vergődő angolok végre az elvárásokhoz méltó teljesítményt nyújtottak. Persze kellett ehhez a nem túl acélosnak mondható sorsolás is (a csoportkörben Tunézia és Panama, majd Kolumbia és Svédország), valamint a gólgyáros Harry Kane remek formája. A 24 éves Jordan Pickford személyében pedig végre egy biztos pontot tudhatnak a kapuban is. Egy kis szerencsével Anglia döntőt játszhatott volna, végül be kellett érniük a negyedik hellyel.

Mérkőzései:

Tunézia – Anglia 1:2
Anglia – Panama 6:1
Anglia – Belgium 0:1
Kolumbia – Anglia 1:1, büntetőkkel 3:4
Svédország – Anglia 0:2
Horvátország – Anglia 2:1 hosszabbítás után
Belgium – Anglia 2:0

3. Belgium

A világsztárokat felvonultató belga válogatottnak végre kijött a lépés, és nem sok hiányzott, hogy Hazardék az aranyéremért játsszanak. A csapat remek teljesítményt nyújtott a vébén: hét mérkőzésen 16 gólt rúgott, miközben legyőzte Brazíliát, valamint az angol válogatottat – kétszer is!

Mérkőzései:

Belgium – Panama 3:0
Belgium – Tunézia 5:2
Anglia – Belgium 0:1
Belgium – Japán 3:2
Brazília – Belgium 1:2
Franciaország – Belgium 1:0
Belgium – Anglia 2:0

2. Horvátország

Horvátország története legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy vb-döntőbe jutott, ezért hatalmas elismerést érdemelnek. Az argentinok elleni győzelmet és remek játékot követően kaptuk fel a fejünket, és kezdtük magunk is elhinni, hogy az elmúlt évekkel ellentétben a csapatnak ezúttal tényleg összejöhet egy nagyobb eredmény. Bár a Messiék elleni kiütéses győzelmet követően lankadni kezdett a játékuk (kétszer büntetőkkel, egyszer pedig hosszabbítás után jutottak tovább), a franciák ellen is felvették kesztyűt.

Mérkőzései:

Horvátország – Nigéria 2:0
Argentína – Horvátország 0:3
Izland – Horvátország 1:2
Horvátország – Dánia 1:1, büntetőkkel 3:2
Oroszország – Horvátország 2:2, büntetőkkel 3:4
Horvátország – Anglia 2:1 hosszabbítás után
Franciaország – Horvátország 4:2

1. Franciaország

Beérett a franciák gyümölcse! A 2006-os világbajnokságot követően hullámvölgybe került a francia válogatott, és tíz év kellett, hogy visszatérjenek a sikerek útjára. Két évvel ezelőtt ugyan elbukták hazai pályán az Eb-döntőt, de már akkor tudni lehetett: a vébére az aranyért fognak játszani. Didier Deschamps remekül beépítette a fiatalokat a csapatba, és mindvégig magabiztos teljesítményt nyújtottak. A vébé alatt egyszer sem forgott veszélyben a franciák győzelme (a Dánia elleni meccset leszámítva), és végül megérdemelten szerezték meg az aranyérmet.

Mérkőzései:

Franciaország – Ausztrália 2:1
Franciaország – Peru 1:0
Dánia – Franciaország 0:0
Franciaország – Argentína 4:3
Uruguay – Franciaország 0:2
Franciaország – Belgium 1:0
Franciaország – Horvátország 4:2

A világbajnokság különdíjasai:

A torna legjobb játékosa (Aranylabda): Luka Modrić (horvát)
A torna gólkirálya (Aranycipő): Harry Kane (angol) 6 gól
A torna legjobb kapusa (Aranykesztyű): Thibaut Courtois (belga)
A torna legjobb fiatal játékosa: Kylian Mbappé (francia)
Sportszerűségi verseny: Spanyolország

ITT megnézheted a teljes góllövőlistát.

Az eddigi győztesek:


Fotó: MTI

A világbajnokság számokban:

0 – 1982 óta először fordult elő, hogy egyetlen afrikai csapat sem jutott túl a csoportkörön.
1 – Németország először búcsúzott a csoportkör után.
2 – Ennyi csillagot viselhet a mezén Franciaország, köszönhetően a döntőben aratott győzelmének.
3 – A francia Didier Deschamps a harmadik, aki játékosként és szövetségi kapitányként is világbajnok lett.
4 – Mindössze ennyi kiállítás volt. 1978 óta ez a legalacsonyabb szám.
9 – 12 góljuk közül 9-et rögzített helyzetből szereztek az angolok. Vb-rekord.
10 – A belgák góljait ennyi játékos szerezte. A Vörös Ördögök ezzel beállították a franciák (1982) és az olaszok (2006) vb-rekordját.
12 – Az öngólok száma. Az eddigi csúcsot az 1998-as vb tartotta hattal.
19 – Ennyi gól esett a második félidők ráadásában.
– A döntőben gólt szerző Kylian Mbappe életkora.
29 – A büntetők száma, amely messze meghaladta az eddigi 18-as csúcsot, amelyet az 1990-es, az 1998-as és a 2002-es tornán jegyeztek.
72 – A címvédőként érkezett német válogatott átlagosan ennyi százalékban birtokolta a labdát a három csoportmérkőzésén. Eredményt nem hozott ez a fölény.
73 – A 169 gól közül ennyi született rögzített helyzet után (43 százalék), az 1966-os torna óta ez a legmagasabb érték.
169 – Ennyi gól született, 2,64 meccsenként.
229 – Brazília ennyi találatnál tart a vb-ken, ezzel megelőzte az eddigi csúcstartó Németországot (226).
3120 – A spanyolok ennyit passzoltak, ezzel a ranglista élén zártak, de már a nyolcaddöntőben búcsúztak.
47 371 – A mérkőzések átlagos nézőszáma. Ez a stadionok befogadóképességéből adódóan jóval alacsonyabb, mint a 2014-es brazíliai vb-é (53 592), és eddig csak egyszer – 2002-ben (42 269) – volt ennél kevesebb az ezredforduló óta.
857 000 – Ennyi svájci frank büntetést osztott ki a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA). Ebből 360 ezret nem megfelelő márkájú zoknik viseléséért.
38 millió – Ennyi dollárt kap a világbajnok Franciaország a FIFA-tól.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program