Boldogság az órán, az iskolában

Megosztás

2017 májusában került meghirdetésre a BOLDOG ISKOLA program, melynek mecénása a Jobb Veled a Világ Alapítvány.

A programba bármelyik iskola benevezhetett egy boldogság mozaik készítésével és motivációs levéllel, amiket elbíráltak és döntöttek a programba való bekerülésről. Az ógyallai speciális iskola tanulói Turančík Katalin tanító néni vezetésével megalkották a Mindenki ugyanazon a nyelven mosolyog címet viselő puzzlet, amit az alapítvány kuratóriuma dícsérő szavakkal és azzal a lehetőséggel díjazott, hogy az iskola bekerült a meghirdetett programba. Ki kell emelni, hogy iskolánk Szlovákia területén a mentálisan sérült gyerekekkel foglalkozó intézmények közül az első, amely résztvehet ebben a pozitív pszichológiai programban.

Az elismerést és részvételt igazoló oklevél átvételére egy jól szervezett szakmai nap keretén belül október 6.-án Budapesten került sor. Az oklevelet BAGDI BELLA a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke életmódfejlesztő énekesnő, a Boldogságprogram megálmodója, elindítója és szakmai vezetője adta át.

Az ünnepélyes átadáson iskolánk képviseletében megjelent pedagógusok megkapták a segédanyagokat, melyekkel egész tanévben dolgozni fognak. A szépen kivitelezett könyvek és munkafüzetek az egyes korosztályok igényeinek megfelelően játékos, fejlesztő feladatokból vannak összeállítva.A kitűnő zenei CD pedig könnyen tanulható dalokat tartalmaz. Az egész tanévet lefedő, hónapokra bontott, egymásra épülő foglalkozások 10 témakört ölelnek fel:

1. Boldogságfokozó hála

2. Optimizmus gyakorlása

3. Kapcsolatok ápolása

4. Boldogító jócselekedetek

5. Célok kitűzése és elérése

6. Megküzdési stratégiák

7. Apró örömök élvezete

8. Megbocsátás

9. Testmozgás

10. Fenntartható boldogság

A BOLDOGSÁGÓRÁK során ötletesnél ötletesebb feladatok teszik lehetővé a gyerekek és a pedagógusok optimista, derűlátó, összekovácsolódását. A sok kreatív, mozgásos, zenés játék folyamatosan fejleszti a gyerekek képzelőerejét, motorikáját, a mindennapokban egyre inkább megjelenik az érzelmek kifejezése, oldotabb a hangulat, jobbá válnak az emberi kapcsolatok.

Oktatási intézményünkben 6 csoportban folyik a munka. A csoportokat vezető pedagógusok pozitív hangnemben nyilatkoznak az órákról, csak dicsérni tudják a feladatok sokszínűségét. November végéig a hála, az optimizmus és a társas kapcsolatok témakörében merültek el a gyerekek. Minden egyes csoport ötletesen készítette el a foglalkozások során azt az alkotást, ami az adott témához kapcsolódóan hónap végére készült el. Nagy örömmel festették meg a hála tündért, boldogságfát, a társas kapcsolat madarait, az érem pozitív és negatív oldalát, vagy említhetném még a hála üvegét, melybe tanév végéig gyűjtögetik a hála mondatait.

Néhány csoportunk a novemberi hónap során a társas kapcsolatok témakörében az állati erősségeket választotta feldolgozásra, továbbgondolásra. Sanyi, Sandra, Roli és társaik egy külön világot álmodott meg. A Barátok Szigete nevet kapta a szép új világ, ahol az állati erősségek kerültek bemutatásra.

Az előzőleg már elkészült boldogságfára felekrültek a madárvilág tagjai, a fa alá pedig az ember hűséges társai a a macskák és a kutya. A barátságfa figuráinak elkészítése során a gyerekek beleképzelték magukat egy-egy állat bőrébe. Mindenki mentalitásához illő állatot választott. Patrik a focista, a furge mókust, Letícia a nyugodt macskát, Scarlett a kutyust, mindig locsogó fecsegő Martin a papagájt választotta. A gyerekek összegyűjtötték ezen állatok jellemzőit, megbeszélték társaikkal a jó és rossz tulajdonságokat, majd eljátszották, hogyan is viselkedhetnek élelmszerzés, pihenés, játék közben. Az órákon volt sok vidám pillanat, hangos nevetés. Igazi boldogság óra kerekedett.

Iskolánk folytatja a megkezdett munkát, s a nagy sikerre való tekintettel szeretné megpályázni az Örökös Boldog Iskola címet.

Reméljük sikerül.

Turančík Katalin

Bathó Sylvia

pedagógusok

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program