Čislák: Sajnálom, hogy az egészségügyre nem sikerült több pénzt kiharcolnom

camera

1

Čislák: Sajnálom, hogy az egészségügyre nem sikerült több pénzt kiharcolnom

Fotó: TASR 

Megosztás

16 órányi tanácskozás után ért véget a parlament rendkívüli ülése, amelyet 35 ellenzéki képviselő hívott össze az oktatásügyben és az egészségügyben kialakult helyzet okán.

A tanácskozás első részében mintegy tíz órán át vitáztak a képviselők az oktatásügyről. Az ellenzék és a kormányzó Smer képviselői is saját határozati javaslatot terjesztettek be arról, milyen nyilatkozatot fogadjon el a parlament az ülés végén. Az ellenzéké értelemszerűen bírálta a kormányt, amiért figyelmen kívül hagyja a tanárok követeléseit, a képviselők többsége azonban az ülés végén, körülbelül pénteken hajnali fél háromkor ezt elvetette. Ľubomír Petrák (Smer-SD) határozati javaslatát viszont 78 szavazattal jóváhagyták. Ebben többek között az állt, hogy a Szlovákia önállósodása óta felhalmozódott problémák megkövetelik, hogy az elindított reformokat folytassák, mégpedig a teljes politikai spektrum támogatásával. Emellett a plénum felszólítja a politikai pártokat, hogy a parlamenti választások után elkötelezzék magukat egy 2016 és 2024 közti Nemzeti Oktatási Program elfogadása mellett, amely az oktatásügy állapotáról szóló jelentésből indulna majd ki.

Csütörtökön este tíz után lépett a szószékhez az egészségügyi miniszter, Viliam Čislák (Smer-jelölt), aki kijelentette, sajnálja, hogy nem sikerült az egészségügy számára, beleértve a nővéreket, kiharcolnia több pénzt. "Minden egyes miniszter többet szeretne a saját területe számára, de azt is tudom, hol vannak a korlátaink. Ugyanakkor nem a nulláról beszélünk, hanem 55 millió euróról, amit a kormány garantálni tud" – fogalmazott.

Emlékeztetett, hogy a jelenlegi kormány mintegy 199 euróval emelte meg a nővérek fizetését, míg az előző másfél év alatt mindössze 5-tel.

Čislák továbbra is kitart amellett, hogy az egészségügyi ellátás a nővérek felmondása miatt nem került veszélybe, mivel "Szlovákiában annyi egészségügyi intézmény van, és olyan közel vannak egymáshoz, hogy az egészségügyi ellátás teljesen biztonságos". Felszólította egyúttal az ellenzéket, hogy ne riogasson, és ne terjesszen ezzel kapcsolatban rémhíreket.

Ezután felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyekkel szerinte segítenek az egészségügy helyzetén, ideértve a kórházak adósságállományának csökkentését, vagy az elektronikus piacteret a berendezések beszerzésére, a korrupcióellenes vonalat.

Más volt az ellenzék véleménye. Viliam Novotný (Šanca, korábban SDKÚ) úgy látja, hogy a Smer olyanra próbálja festeni a világot, amilyen ő maga. "Ebben élnek, így elégedettek. Állítják, hogy tanácskozásokat folytatnak az egészségügyi dolgozókkal. De a felmondott nővérekkel nem tárgyalnak, csak a saját világukban tárgyalnak.

Állítólag javul a helyzet az egészségügyben. Mégis hol? Miről beszélnek? Járnak egyáltalán kórházba? Beszélgetnek a páciensekkel? Csak menjenek el az egyik állami kórházba…"

– fogalmazott.

"Az önök által látottak olyan távol állnak a valóságtól, amilyenről Vladimír Mečiar ideje óta nem hallottam.

Olyannyira távol állnak a valóságtól, hogy ezt már az emberek is látják. Én nem ismerek és nem is találkoztam olyan emberrel, aki ugyanazt gondolná az egészségügyről, mint önök" – ezt már Miroslav Beblavý (Sieť) üzente Čisláknak.

A parlament az egészségügy kapcsán is elutasította az ellenzéki nyilatkozatot, míg 80 képviselői szavazattal jóváhagyta a Smerét, amit pedig Richard Raši terjesztett be. Ebben az áll, hogy a jelenlegi helyzetben az a legfontosabb, hogy erősítsék a páciensek bizalmát az egészségügy iránt, és folytassák az egészségügy helyreállítását. "Az egészségügy mindenkit érint, függetlenül párthovatartozásától, gondolkodásától és értékrendjétől. Ez egy specifikus terület, és számolni kell azzal, hogy némely előnyei csak később jelentkeznek" – hangsúlyozzák.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program