Családi program a könnyebb hétköznapokért az egyházkarcsai alapsuliban

camera

1

Családi program a könnyebb hétköznapokért az egyházkarcsai alapsuliban

Fotók: Paraméter 

Megosztás

Egyházkarcsán az alapiskola már hét éve egy úgynevezett „családi program” keretein belül oktatja diákjait.

A családi program megálmodója és egyben kezdeményezője Ranostaj Mária volt, aki jelenleg a harmadik osztályos gyermekek tanító nénije. „A családi program azt jelenti, hogy a diákok délelőtt ugyanúgy tanulnak, mint a többi iskolában. A változást az jelenti, hogy ugyanaz a tanító tanul a gyermekekkel délután, mint aki délelőtt foglalkozik velük. Ugyanis ő az, aki tudja, hogy milyen házi feladatot adott fel, mit és hogyan követel, tudja ellenőrizni a diákokat. A tanulók úgy mennek haza az iskolából, hogy otthon már nem kell a feladott leckével foglalkozniuk. A családi program csütörtökig tart, pénteken délután már viszik haza a táskát és otthon tanulnak. Tehát a szülő is látja, hogy éppen mivel foglalkozik a gyermeke és tudja, hogy milyen tanulási képességekkel rendelkezik. Ami megkülönbözteti még az egyházkarcsai alapiskolát a többitől, az az, hogy három hónapig lovagolni, három hónapig úszni, illetve szintén három hónapig korcsolyázni viszik a diákokat, minden szerdán. Az első három évben csak a családi programban részt vevőket vitték ezekre a programokra, de a polgármester javaslatára már az összes diák jár úszni, lovagolni és korcsolyázni egyaránt. E dolgokért a szülőknek nem kell fizetniük. Az anyagi hátteret az iskola teremti meg. Családi napot rendeznek, mely keretein belül a diákok szüleikkel együtt sütött süteményeit és az általuk készített asztali díszeket árusítják. Az ebből befolyt összegből, illetve különböző támogatásokból finanszírozzák a családi programot”- fejtette ki Ranostaj Mária.

A program fél négyig tart, utána a tanulók ötig még a napköziben vannak, míg meg nem érkeznek a szülők. A reggeli tanulás és a délutáni tanulás közt mindig van pihentető foglalkozás. A harmadik osztály tanító nénije elmondta, hogy nem géniuszokat nevelnek, mindenkivel a képességeinek megfelelően foglalkoznak. A kezdetekben egy pszichológus segítségét kérték, aki végig követte, hogy a gyermekek hogyan fejlődnek, valamint tanácsot adott, hogy a különböző típusú diákoknál mire kell odafigyelni.

„A családi programba az első, második és harmadik osztály tartozik, azonban nem kötelező a részvétel. A szülők eldönthetik, hogy szeretnék-e délután az iskolában hagyni gyermeküket” – tudtuk meg Ranostaj Máriától.

Az iskola tanárai a legnagyobb pozitívumnak azt látják, hogy a családi program segítségével önállóságra tudják nevelni a diákokat, illetve azt, hogy időt szakítanak arra, hogy a gyerekek eleget mozogjanak. A korcsolya, lovaglás és az úszás ugyanis a legnagyobb fejlesztő hatással bíró sport. Ezek közben megtanulják az apróságok a helyes testtartást, illetve a másikra való odafigyelést is. Arról, hogy mi a program legnagyobb előnye, a falu polgármesterét, Gódány Lászlót is megkérdeztük, aki a következőképpen válaszolt: „A legnagyobb gondja a szülőnek, hogy miután a munkából hazamegy, még le kell ülnie a gyermekével tanulni. Az, hogy az iskolában megtanulják a diákok a tananyagot, hatalmas segítség” – fejtette ki.

Nagy Zsuzsanna igazgatónő elmondása szerint az iskolába nem csupán helybeli, hanem a környező községekből is járnak gyerekek, mint például Bősről, Királyfiakarcsáról, Lúcsról, Dercsikáról.

„Ez egy közös munka, de legfőképpen Ranostaj Mária tanító néninek és az igazgatónőnek köszönhető, hogy egy családi modell működik az iskolában. Ez mindenképpen nagy segítség a szülőknek. A szülő, a gyermek és a pedagógus közt más a viszony, sokkal családiasabb a légkör. Ehhez az anyagi hátteret természetesen nekünk kell megteremteni, de én mindig azt mondom, hogy a gyerek a legjobb befektetés” – fejtette ki a polgármester.

A témával kapcsolatban megkérdeztünk néhány érintett szülőt is. A kérdésre, hogy meg vannak-e elégedve az iskolával, illetve a családi programmal, szinte kivétel nélkül a következő választ kaptuk: „Ez a módszer megkönnyíti a mindennapokat, hiszen a gyerekek nem hoznak haza tanulnivalót, így nem kell még este 6-ig vagy 7-ig a könyvek felett ülnünk.”

SzC/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program