1
Nagy Zsolt, vagyis Csonti tavaly nyári körözési profilja (Forrás: Europol - illusztráció)
Hatósági eljárás akadályozásával gyanúsítja a rendőrség az előzetes letartóztatását töltő dunaszerdahelyi maffiózó, Nagy Zsolt ügyvédjét.
A hatóságok szerint Viktor Križiak, a Nagy Zsoltot – Csontit – eddig képviselő kassai ügyvéd olyan üzeneteket továbbított vizsgálati fogságban ülő védencétől a külvilágba, amelyekkel Csonti a nyomozást akarta befolyásolni.
“A gyanúsított a büntetőeljárásban résztvevő szervek megkerülésével továbbította a vizsgálati fogságát töltő személy levelezését a külvilágba, illetve oda-vissza. Ezek a levelezések olyan információkat tartalmaztak, melyek alkalmasak a vizsgálat befolyásolására”
– nyilatkozta a JOJ televízió stábjának Peter Hraško, a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) igazgatója.
A számlájára írt vádak ellen Križiak panasszal él. „A vádemelésről szóló határozatban szereplő dolgok nem merítik ki a hatósági eljárás akadályozásának bűncselekményét” – nyilatkozta az ügyvéd ügyvédje Júlia Mikolášiková bűnügyi újságírónak.
Az ügyben illetékes ügyész azt javasolta, hogy a bíróság helyezze vizsgálati fogságba Csonti ügyvédjét, mivel esetében fennáll a bűnimétlés veszélye és a tanúk befolyásolása.
Bevitték, majd kiengedték
A Trencséni Járásbíróság tudomásul vette a fennálló veszélyeket, azonban a gyanúsítottat nem helyezte vizsgálati fogságba. A bírónő szabadon engedte, és csupán próbaidős felügyelet alá helyezte Viktor Križiakot. Az ügyész nem fellebbezett a döntés ellen.
Az ügyvédnek a bíróság egyúttal megtiltotta, hogy hat konkrét személlyel kapcsolatba lépjen, akik között ügyfele, Nagy Zsolt is szerepel.
Križiak így már nem képviselheti Csontit a bíróságon, és nem is látogathatja őt a vizsgálati fogságban.
Križiak szerint a döntés helytelen és törvényellenes, és a tiltás ellen is panaszt emel.
Viktor Križiak a NAKA nyomozóinak gyűrűjében (Fotó: TASR)
„A NAKÁ-nak egyetlen célja van, hogy ügyfelem védelmét ne tudjam ellátni, és hogy engem mint ügyvédet megfélemlítsenek” – vélekedik a kassai ügyvéd, aki a rendőrségi őrizetben tapasztalható körülményekre is panaszkodott:
„A fogdáink Szudán szintjén vannak. A rendőrök részéről arrogáns, vulgáris és fölényes viselkedést tapasztaltam.”
A maffiózók kedvelt ügyvédje
Viktor Križiak nemcsak az általa képviselt maffiózók ügyeit viseli a szívén, hanem a demokrácia sorsát is, ugyanis így nyilatkozott szabadon engedése után:
„A NAKÁ-t egy bűnszervezetnek tartom, aminek semmi keresnivalója nincs a demokráciában.”
Nem ez volt az első eset, hogy a rendőrség őrizetbe vette a kassai ügyvédet, Križiak 2012-ben az igazságszolgáltatás akadályozása miatt vizsgálati fogságban is ült, ám a fellebviteli bíróság úgy látta, nincs ok előzetes letartóztatására, így rövid idő után szabadlábra került. Akkor egykori kliense, a véreskezű Mikuláš Černák azt állította, hogy Križiak többször felvette vele a kapcsolatot, és az ügyvéd el akarta igazítani, hogyan tanúskodjon a Sýkora-ügyben – ahol Križiak a maffiatagok védőügyvédjeként szerepelt.
Viktor Križiak akkor is legfőképp azt próbálta hangoztatni, hogy nem ő a bűnöző, hanem a gyanúsítása mögött álló rendőrök.
Szamaránszky újra rács mögött
A Križiak ellen folyó mostani büntetőeljárás részben összefügghet azzal, hogy
2017. január 16-án a Speciális Büntetőbíróság újra vizsgálati fogságba helyezte Szamaránszky Rolandot.
Szamaránszkyt szervezett bűnözői csoport alapításával és támogatásával vádolják, valamint azzal, hogy – Csontihoz hasonlóan – részt vett Écsi Béla 2003-as meggyilkolásában.
A csallóközi férfit a bűnismétlés veszélye miatt helyezte előzetesbe a Speciális Büntetőbíróság 2016 májusában, ám a gyanúsított fellebbezett, és októberben a Legfelsőbb Bíróság illetékes szenátusa szabadon engedte őt.
A háromtagú – Martin Pivovartsy, Pavel Farkaš, Štefan Harabin – szenátus akkor azzal indokolta döntését, hogy
nem létezik semmilyen konkrét tény, amely reálisan igazolná azt a feltételezést, miszerint a vádlott esetében fennáll a bűnismétlés veszélye.
Idén január közepén a Speciális Büntetőbíróság azért helyezte vizsgálati fogságba a férfit, mert esetében fennáll a tanúk befolyásolásának veszélye. Szamaránszky Roland ezúttal is fellebbezett előzetes letartóztatása ellen, panaszát újra a Legfelsőbb Bíróság fogja elbírálni.
Minden, ami május óta történt a csallóközi maffiaügyben:
Csonti és Sátor gyilkolhatta meg Raisz Csabát és Szilárdot
Hamis volt Csörgő Judit SIS-igazolványa, most már okirathamisítással is vádolják
Harabinék szabadon engedték a gyilkossággal vádolt Szamaránszky Rolandot
Csonti nem szökött messzire, ebben a csallóközi nyaralóban bújkált
Csörgő Juditnál titkosszolgálati igazolványt találtak a rendőrök
Megszólalt Horváth Lehel, a tanú, aki végzett Sátor Lajossal
Nem helyezték előzetesbe Sátor és Csonti exét, aki egyben a Híd bősi elnöke is
Spišiak nem nyilatkozik a szerdahelyi maffiáról, de szorít a zsaruknak
Dunaszerdahelyi maffia – Újabb hét személyt, köztük egy exrendőrt vettek őrizetbe
Öngyilkosságot követett el a börtönben a maffiagyilkossággal vádolt K. Szilveszter
Csonti előkelő helyen szerepel a legkeresettebb európai bűnözők listáján
Sátor rettegett K. Krisztiántól. Azért végezhettek vele, hogy hallgasson
"Meghaltok k*rvák!" – Écsi Béla tündöklése és bukása
Csonti szökésben van, a rendőrség hajtóvadászatot indított ellene
Sátor Lajos halott, Kádár rács mögött, Horváth tanúskodik, Csonti menekül