Díjeső a Duna Menti Tavaszon – csak úgy osztogatták a gyémántsávot

camera

13

Díjeső a Duna Menti Tavaszon – csak úgy osztogatták a gyémántsávot

A szerző felvételei - további fotókért kattints! 

Megosztás

A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet szervezésében idén 43. alkalommal került sor a Duna Menti Tavasz gyermek bábosok és színjátszók országos fesztiváljának döntőjére.

A versenyelőadásokat a közönség Dunaszerdahelyen a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében tekinthette meg ezen a héten. A fesztivál a pénteki díjátadóval ért véget.

A Duna Menti Tavasz 43. évfolyamának zárásaként péntek reggel király- és fesztiválbúcsúztatót tartottak a művelődési központ előtti színpadon, majd a közönség két előadást láthatott. Ezzel tetézte a rendezőség a fellépők izgalmát. Elsőként népi gyermekjátékokkal a Féli Községi Hivatal Katica Óvoda csoportja lépett színre, majd a Csavar Színház szórakoztatta a közönséget. Az Itt és most ugrik a majom a vízbe című improvizációs játékkukkal a szereplők – Kiss Szilvia, Molnár Xénia és Gál Tamás – mosolyt csaltak minden jelenlévő arcára. A műsor után pedig következett, amire a döntő résztvevői a legjobban vártak. Bejelentették a díjazottakat.

Elsőként a Dusza István díjat, azaz a DMT életműdíját adták át, amelyet In Memoriam Tilajčík Imi kapott, a szlovákiai magyarság kulturális felemelkedése érdekében a Duna Menti Tavaszon végzett kiemelkedő munkája elismeréseként. Tilajčík Imit Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke laudálta, aki elmondta, a fesztivál valamennyi egykori és jelenlegi fellépője is hálával tartozik Iminek. „Rájöttem kinek kellene most mellettem itt állni és beszélni. Mindazon Duna Menti Tavasz résztvevőnek, szereplőnek, szervezőnek, a nagyra becsült mindenkori publikum mindazon tagjának, akire Imike rámosolygott, akihez akár egyszer is, de volt néhány kedves szava. Sok ezren lennénk, nem férnénk itt el, épp ezért a szellem síkján, a legfőbb parancs, a szeretet erejével kérjünk fel e sok ezer embert, élőt és holtat, hogy közösen mondjunk egy köszönetet az égieknek a sok-sok boldogító mosolyért, ölelésért, hitet, erőt adó szavakért, Tilajčík Imiért!” – hangsúlyozta Hodossy. A díjjal járó emlékplakettet, Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész alkotását, és az emléklapot Héger Károly, a Duna Menti Tavasz ötletgazdája és Huszár László a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója adták át Tilajčík Editnek, Imi lányának.

Az életműdíj után a bábosok elismerései kerültek kiosztásra. Bronzsávos minősítést idén senki sem kapott, ez is bizonyítéka annak, hogy a csoportok rendkívül felkészültek és összeszedettek voltak. Így azonnal az ezüstsávos minősítések kerültek terítékre. Ezüstsávval térhettek haza a dunaszerdahelyi Virgoncok, a felsővámosi Tikiriki Bábcsoport, a komáromi Tekergők és a gútai Mazsola Bábcsoport. Aranysávval jutalmazták az ógyallai Fityfiritty Bábcsoportot, a Szenci Tátikát, a gömörfalvai Harkácsi Pimpó Bábcsoportot, a dunaszerdahelyi Gézengúzokat és a pozsonyi Iciri-Piciri Bábcsoportot.

Ám ezzel még nem ért véget a sor, hiszen van az aranysávnál egy értékesebb, mégpedig a gyémánt, amit idén az ítészek két kézzel szórtak. Három együttes is kiérdemelte, mégpedig a kisgéresi Mustármag, a feledi Meseláda és a galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportja. A gyerekszűri díját a kisgéresiek vitték haza A víz az Úr? című előadásukért.

A népi szerkesztett játékok kategóriában idén három csapat lépett fel, közülük ezüstsávos minősítésben részesült a tornaljai Galiba Gyermekcsoport a Játék című előadásáért. Aranysávot vihetnek haza az ipolysági Búzácska Gyermekcsoport tagjai, illetve a dunaszerdahelyi Új Hullám Színjátszó Csoport gyerkőcei a #Hashtag című produkciójukért, amivel a gyerekzsűri díját is kiérdemelték.

A színjátszók idén jóval többen voltak, nehéz is volt a zsűri döntése, végül mégis megszületett. Bronzsávval térhettek haza a Szönci Kakaskák, a lévai Pitypang Színjátszó Csoport, a nádszegi Nádaska, a perbetei Tündérvirágok, a kassai Csiribiri, a nagykaposi Hajnalka és a bátkai Huncutkák.

Ezüstsávval jutalmazták az ítészek a királyhelmeci Varázskerék és a tornaljai Kincskeresők Színjátszó Csoportokat. Aranysávosok lettek a hetényi Gólyaláb Színjátszó Csoport és a füleki Zsibongó Kisszínpad. A gyémántsáv Dunaszerdahelyre került, méghozzá a Fókusz Gyermekszínpad tudhatja magáénak a Lúdas Matyi című előadásáért. Ezzel együtt a zsűri ajánlása alapján részt vehetnek novemberben Budapesten a Fesztiválnyertesek Fesztiválján.

A színjátszók kategóriájában a gyerekzsűri díját a füleki Zsibongó Kisszínpad vihette haza az Oda az igazság! című előadásáért, melyet Szvorák Zsuzsa rendezett. Ezzel együtt a zsűri különdíját „A legszellemesebb előadásért” címet is kiérdemelték. Az ítészek különdíjjal jutalmazták pedagógia munkájukért a Királyhelmeci Speciális Alapiskola Varázskerék Színjátszó Csoport három rendezőjét, Szabó Alicát, Dakos Szilviát és Pirigyi Máriát. Külön díjazták Lúdas Matyi szerepének megformálásáért és a zenei közreműködésért Varga Zarándot a dunaszerdahelyi Fókusz Gyermekszínpadának szereplőjét.

A fesztivállal párhuzamosan egy képzőművészeti kiállítás is zajlott, melynek díjazottjai az első kategóriában Kocsis Tamara (Nagymagyar) és Pipper Sofia (Komárom); a második kategóriában Sárközy Ákos (Nemesócsa), Hubík Bianka (Komárom), Gruľo István (Tornalja) és Kozinsky Laura (Bély).

Ezzel véget is ért a 43. Duna Menti Tavasz, a város kulcsát Dunaszerdahely alpolgármestere, A. Szabó László visszavette, ám csak egy esztendőre, ugyanis jövőre ismét elkérik a gyerekek, hogy 2019-ben újra elfoglalják a várost és annak művelődési központját.

Angyal Sándor

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program