Az egészségügyi tárca szerint a fogászati segély már elérte célját – eltörlése viszont könnyen visszafelé sülhet el

camera

1

Az egészségügyi tárca szerint a fogászati segély már elérte célját – eltörlése viszont könnyen visszafelé sülhet el

Illusztráció (Fotó: TASR) 

Megosztás

Májustól nem nyújtanak többé fogászati segélyt az egészségbiztosítók, ugyanis az egészségügyi minisztérium szerint a juttatás elérte oktató célját, és ideje újak után nézni. A szakértők nem feltétlenül értenek egyet a tárca lépésével – számolt be róla a Pluska.

Korábban az egészségügyi biztosítók hirdették, hogy ha valaki rendszeresen abszolválja a preventív kivizsgálásokat a fogorvosnál vagy a körzeti orvosnál, az segélyben részesül, amit aztán hétköznapi fogászati beavatkozásokra vehet igénybe. Májustól viszont mindent a saját zsebből kell majd fizetniük az embereknek.

Az egészségügyi biztosítók tavaly 60,8 millió eurónyi segélyt fizettek ki a pácienseknek, miközben az említett összegből 45,8 milliót fordítottak fogászati beavatkozásokra. További 5,5 milliót fizettek ki gyógyszerekre, 4,5 milliót pedig szemészeti vizsgálatokra. A fogászati segélyt 2018 óta megközelítőleg 3 millióan vették igénybe Szlovákiában.

Zuzana Dolinková egészségügyi miniszter szerint a fogászati segélyek általi megelőző vizsgálatok növelésének oktató lehetősége kimerült, ezért átértékelésre van szükség, illetve a segélyek új verziója után kell nézni, amelyek a preventív vizsgálatokra irányulnak majd.

A témában illetékes szakértők nem feltétlenül értenek egyet a minisztérium lépésével. Michal Palkovič, a közegészségügyi ellátást felügyelő hivatal (ÚDZS) vezetője szerint tekintettel arra, hogy az egészségügyi biztosítók által nyújtott segélyekre a pénzt az összes biztosított személy dobja össze, de valójában csak egy részük veszi igénybe, felmerül a kérdés, hogy nem úgy kellene-e inkább beállítani a szabályokat, hogy minden olyan biztosított személy részesüljön belőle, aki egészséges életmódot folytat és nem vesz igénybe egészségügyi ellátást.

Dušan Zachar, az INEKO igazgatója úgy véli, hogy a minisztérium spórolni akar a segélyek eltörlésével, viszont szerinte ez rövid távú megoldás, ami a jövőben magasabb egészségügyi kiadásokhoz vezethet majd. Felhívja rá a figyelmet, hogy a segélyek eddigi működése mellett a páciensek már így is kénytelenek voltak hozzájárulni pénzügyileg a fogászati kezelések finanszírozásához, és ha a fizetnivalók még inkább emelkednek majd, akkor az eltántoríthatja az embereket a fogorvos-látogatásoktól.

A Szlovák Fogorvosi Kamara legfőképpen azt bírálja, hogy milyen hirtelen gyorsasággal törlik el a segélyt. Lujza Hanová a kamarától közölte, hogy ezzel kapcsolatban senki sem egyeztetett velük, a változással pedig szerinte a páciensek sem lesznek majd elégedettek, ugyanis finoman szólva egyik napról a másikra történik az egész.

Egyelőre kérdés, hogy a fogászati segély eltörlését követően az egészségbiztosítók találnak-e egyéb olyan lehetőségeket, amikkel támogatni tudják az embereket az egészséges életmódban, illetve a preventív kivizsgálások elvégzésében. Zachar szerint ezen a téren a szív- és érrendszeri, illetve az onkológiai megbetegedések lehetnek esélyesek, ugyanis Szlovákiában leggyakrabban ennek szövődményei által halnak meg az emberek, a megelőzés és a korai diagnosztika pedig életeket menthet.


(Pluska)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program