Egy rakás fegyvert szállítanak Szlovákiából a közel-keleti háborúba!

Megosztás

Cseh tényfeltáró újságírók jártak utána a szlovák, cseh és csehszlovák fegyverek útjának.

Az Cseh Oknyomozó Újságírók Központja tájékoztatott arról, hogy a Balkánon és Szaúd-Arábián keresztül is milliárdos értékben érkeznek fegyveres szállítmányok a közel-keleti háborús övezetekbe, és ennek részét képezik a Szlovákiából és Csehországból szállított fegyverek is.

A központ azzal is érvelt, hogy a világ egyik legjobban felszerelt hadseregének, a szaúd-arábiainak nincs szüksége a kiselejtezett csehszlovák géppuskákra, ezért azokat elsősorban a háborús övezetekbe küldik.

A háborús konfliktus sújtotta zónákba azonban nem ez az egy útvonal, amelyen keresztül szlovákiai és csehországi fegyverek áramlanak. A Balkánon keresztül Szerbián és Horvátországon át is eljuttatják őket oda.

A cseh invesztigatív nyomozók ennek feltárásában együttműködtek a Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), illetve a Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) nevű hasonló szervezetekkel.

Pavla Holcová újságíró az Aktuality.sk hírportállal közölve különösnek találta, hogy a szlovák és a cseh hivatalok sem tartják kockázatosnak, hogy fegyverek áramlanak Szaúd-Arábiába, miközben evidens, hogy azok célállomása nem ez az ország.

Elárulta, hogy ugyanakkor ez az útvonal ismert volt eddig is, a balkáni viszont nem.

"Ami viszont szlovákiai szempontból igazán érdekes, hogy mekkora hadianyagmennyiség megy át a pozsonyi repülőtéren. Az általunk vizsgált 68 szállítmány közül 19 érintette a pozsonyi repteret. Ez azt is jelenti, hogy Szlovákia ezen az útvonalon egy fontos tranzitállomás"

– jegyezte meg.

Az investigace.cz portál közölte, hogy a Szaúd-Arábiával megkötött 50 milliós biznisznél két szlovákiai cég, az Eldon és a Kelson is jelen volt. E két cégnek ugyanaz a tulajdonosa, Ivan Jašek Besztercebányáról.

Azt is kiderítették, hogy ugyanakkor egyik cég számára sem érte meg igazán az üzlet, mivel a nyereségük 2% körüli lehetett. Szakértők szerint pedig nem éppen szokványos ilyen alacsony haszon a fegyverpiacon. A fegyvergyártók átlagos profitja 10%-os.

A két említett szlovákiai cégnek 38 ezer darab Vz. 58-as támadópuska, valamint 30 millió hozzájuk tartozó töltény exportálására van licence. Ezeknek a fegyvereknek az eredete nem simert, viszont az oknyomozók által vizsgált némely légi szállítmány arra utalt, hogy Bulgáriából származhatnak, amelyeket innen tovább exportálnak. Elképzelhető azonban az is, hogy a hadsereg által kiárusított lőfegyverekről van szó.

Arról nincs hivatalos információ a tényfeltáró újságírók szerint, hogy a fegyverek az egyes közel-keleti konflikusok résztvevői közül kinél landolnak. Ugyanakkor felhívták arra a figyelmet, hogy a fegyver értékes áru arrafelé, éppen ezért könnyen előfordulhat, hogy többször is gazdát cserél.

A háborús konfliktusok során használt fegyverekkel kapcsolatos elemzésére szakosodott Armament Research Service igazgatója, N.R. Jenzen-Jones elmondása szerint elsősorban a könnyű és a kézifegyvereket keresik Szíriában.7

"Szíriában gyakran találkozni a Csehszlovákiában vagy az utódállamaiban gyártott fegyverekkel. Ilyen például a CZ 550-es golyóspuska, a CZ-75-ös pisztoly vagy az RG-F1-es kézigránát, az RPG-75-ös páncéltörő, a Vz. 25-ös, 58-as és 61-es gépfegyverek vagy a Vz. 52-es puska. Az RG-F1, a CZ 550-es és a Vz. 52-est leszámítva ezek mindegyike megfordult már a szíriai kormányerők és a felkelők soraiban is" – szögezte le Jenzen-Jones.

(Aktuality.sk/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program