Egyedi építési rendszer az ismeretlenség homályából!

camera

1

Egyedi építési rendszer az ismeretlenség homályából!

logo_cegnevvel 

Megosztás

Tudás, tapasztalat és hihetetlen tulajdonságok a mosolygós ház logó mögött. Az építészeti szakma képviselőit is meglepik azok a tulajdonságok, amelyek ezt a modern építési rendszert jellemzik. Az elmúlt évek eredményei bizonyítják, hogy ez a rendszer kiválóan alkalmas a megszigorodott energetikai feltételeknek is maradéktalanul megfelelő lakóépületek kivitelezésére. Ezen felül további, jelentős pozitív tulajdonságokkal is bír. 

A rendszer 2012-ben került eljárási mintaként bejegyzésre a szlovák és a cseh szabadalmi hivatalban, és attól fogva számos épület bizonyítja a rendszer létjogosultságát. A cseh építészeti kamara 2014-ben ajánlást fogalmazott meg a rendszerrel kapcsolatban. A fejlesztő cég tulajdonosával, Makki Attilával beszélgettünk az új rendszerben rejlő lehetőségekről.

Miben különbözik ez a rendszer az ismert építészeti eljárásoktól?

Alapvetően két építési módot különböztetnék meg, amelyeket a lakóépületek építése terén túlnyomórészt alkalmaznak. Az egyik legelterjedtebb és legnagyobb hagyományokkal bíró a falazott, illetve monolit építési mód, a másik a könnyűszerkezetes, alapvetően favázas, szendvics szerkezetű építési mód, amelynek több változata megtalálható az építészeti piacon. Mindkét rendszernek vannak kedvező és kevésbé kedvező tulajdonságai. A mi célunk egy olyan rendszer megalkotása volt, amely az említett rendszerek pozitív tulajdonságait megtartva, kiküszöböli a nemkívánatos tulajdonságokat.

Az ATA BAUSYSTEM névre keresztelt rendszerünket leginkább hibrid rendszerként jellemezném, mivel a kivitelezés kezdetén a könnyűszerkezetes rendszerekhez hasonlatos, a végén viszont a falazott, vagy inkább a monolit, azaz öntött eljáráshoz hasonlítható. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a könnyűszerkezetes rendszerhez az épületeink statikáját biztosító acél vázszerkezet a hasonlatos, az öntött rendszerekhez pedig a homogén, teljes egészében hőszigetelő borítás és kitöltés hasonlít. Lényeges különbség mindkét hagyományos rendszerrel szemben, hogy nincs szükség utólagos hőszigetelésére, hiszen az egész épület homogén hőszigetelő anyagból készül.

Említette, hogy a jó tulajdonságok egybegyúrására törekedtek. Melyek azok?

A legfontosabbak a kiváló hőszigetelés, a páraáteresztés, a tűzállósság és az alacsony tömeg. A tűzállósságot talán nem kell megmagyarázni. A páraáteresztés fontosságáról viszont sokszor hajlamosak megfeledkezni, pedig a legelterjedtebb, polisztirol alapú hőszigetelések a legnagyobb ellenségei e fontos tulajdonságnak. Ha egy épület nem páraáteresztő, ott a megnövekedett páratartalom és a nem megfelelő szellőztetés miatt nagy eséllyel megjelenik a penész, amely a különböző allergiák melegágya.

Fontos továbbá a homogén tulajdonság, így nem történhet meg, hogy a különböző anyagok a környezeti behatásokra különbözően reagálnak. A további nem kevésbé fontos tulajdonságok a kellemes mikroklíma, a hosszú élettartam, a gyors és hulladékmentes kivitelezhetőség, a kiváló hőmegtartás, a hőhídmentesség, a karbantartásra való igénytelenség, a variabilitás, az újrahasznosíthatóság és a kiváló ár-érték arány.

Említette, hogy a vázszerkezet könnyűszerzetes megoldású. Milyen magasságig lehet ilyen módszerrel építeni?

Az acélszerkezetes vázzal 6 szint magasságig, afelett viszont vasbeton vázszerkezethez csatolt külső borításként kiválóan alkalmas a rendszer. Szlovákiában, Csehországban és Magyarországon megtalálható referenciáink közt vannak egy-, és többszintes családi házak, négyszintes társasházak, sőt még hivatalosan minősített passzív családi ház is, Prágában.

Kiknek ajánlott az Önök rendszere?

Igazából nincs kiemelt szegmens. Tekintve, hogy bármilyen stílusú épület megépíthető belőle, igazából nincsenek a rendszernek korlátai. Sőt, volt olyan összetett építészeti probléma, ahol egyéb ismert rendszer nem is jöhetett szóba. A jó alkalmazhatóság, a szilárd, de könnyű és tűzálló szerkezet nagy segítség lehet a tervezőknek. A rendszert úgy alkottuk meg, hogy az a megfelelő jártassággal bíró kivitelezők részére könnyen elsajátítható legyen, így nyitva lehetőséget a kivitelezőkkel való együttműködésre is.

Milyen gépészeti technológiákat alkalmaznak?

Ami a fűtéstechnikát illeti, kiemelném, hogy a rendszerünkből épült lakóházak, ill. családi házak nem igényelnek hagyományos fűtési rendszert, sőt a gázhálózatba való bekötés is teljesen mellőzhető. Az épület fűtését jelentősen olcsóbb módon tudjuk megoldani modern, alternatív megoldásokkal. Fontos megemlíteni, hogy az épületeink nem igényelnek hűtést a nyári időszakban.

Ami a megújuló technológiákat illeti, igény szerint alkalmazunk hővisszanyerős szellőztető rendszereket, hőszivattyús bojlereket, fotovoltaikus erőművet vagy intelligens elektromos rendszereket. A modern rendszerek alkalmazása előtt azonban érdemes átszámolni a befektetés létjogosultságát, illetve a megtérülési idejét. Egyik fontos célunk, hogy olyan épületeket építsünk, amelyek teljesen hálózatfüggetlenek. Jó hír, hogy erre már adott a megfelelő technológia, tény viszont, hogy ez költségesebb megoldás. De nem megfizethetetlen.

A legfontosabb és legérzékenyebb kérdés, az ár. Hogy viszonyul a konkurenciához képest?

Ez jó kérdés. Sokan tévhitben élnek a tekintetben, hogy ami modern és jól működő rendszer, az bizonyára drága is. Mi azonban arra törekszünk, hogy az ár tekintetében is versenyképesek maradjunk. A rendszerünkből épült ház végösszegben nem különbözik, mondjuk egy polisztirollal hőszigetelt falazott ház árától, miközben az energiaigénye megközelítőleg csak a negyede, és egészségügyi szempontból is jobban teljesít.

Elmondhatjuk, hogy azonos árért magasabb értéket adunk.

Beszéljünk a negatív tulajdonságokról.

Ez jogos és gyakori felvetés. Nyilván a rendszert úgy terveztük, hogy sok tekintetben ne legyen ilyen, de mindig lehetnek új megközelítések. Folyamatosan azon dolgozunk a fejlesztésekkel, hogy megelőzzük a kétkedőket. De erről talán az elmúlt öt év alatt kivitelezett épületek tulajdonosai tudnának legérdemibben nyilatkozni.

Klienseinkkel rendszeresen tartjuk a kapcsolatot, és örömmel mondhatom, hogy az elmúlt öt év alatt csak pozitív tapasztalatokról számoltak be.

Az első, számukra legmeglepőbb tapasztalat, a valóban alacsony fenntartási költség mellett, a kellemes, összehasonlíthatatlan érzés, amelyet az épület nyújt. Volt olyan kliensünk, aki leginkább a téli időszakban is a belülről meleg külső falakat díjazta. Amennyiben bárki személyesen szeretne érdeklődni klienseinktől a tapasztalataik felől, a lehetőség adott a részünkről.

Valami negatív csak van?

Nem nevezném negatívumnak, és legkevésbé sem a rendszer tulajdonsága, de tagadhatatlanul hátrány. Az pedig az ismeretlenség és az ebből adódó bizalmatlanság. De bízom benne, hogy a referenciáinkkal és ezzel a riporttal most ezen változtatunk.

Hol tudhatunk meg többet a rendszerről?

A honlapunkon, de örömmel nyújtunk információt személyesen is, akár egy meglévő épület megtekintése keretén belül is.

Forrás: atabau.eu

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program