Egyre több gyerek foglalkozik a menekültkérdéssel - a pszichológus szerint fontos elmagyarázni nekik a tényeket

camera

1

Egyre több gyerek foglalkozik a menekültkérdéssel - a pszichológus szerint fontos elmagyarázni nekik a tényeket

menekult_gyerekek 

Megosztás

Napjainkban egyik legfoglalkoztatottabb és egyben legkényesebb témája is a menekültek helyzete, amivel kapcsolatban mára rengeteg szélsőséges nézet terjed az interneten, mindez pedig szabadon hozzáférhető bárki számára, beleértve a gyerekeket is.

A szélsőséges, gyűlölködő hozzászólások gyakran a felnőttekre nézve is ártalmasak, arról azonban sokan megfeledkeznek, hogy ezek a tartalmak szabadon hozzáférhetőek akár a kisgyerekek számára is, akik az utóbbi időben egyre szívesebben foglalkoznak a menekültkérdéssel.

Haid Katalin pszichológussal arról beszélgettünk, milyen hatással van a gyerekek gondolkodására a menekültek problémája és miként befolyásolják őket a menekültekről kialakított nézetek.

„Napjainkban azt tapasztaljuk, hogy a felnőttek is gyakran tanácstalanok ebben a témában, hiszen sokan közülük maguk sem érik a menekültek tömeges érkezésének valódi okát, ez a bizonytalan helyzet pedig zavarja a gyerekeket is. A legmegfelelőbb döntés ebben az esetben, ha a szülő kellő időt áldoz a gyermekére és elbeszélgetnek a menekültek tömeges vándorlásának valódi okáról. Fontosnak tartom, hogy megpróbálják nekik elmagyarázni a menekültek problémájának történelmi, politikai és vallási háttérét” – tanácsolja a pszichológus.

Haid Katalin szerint ennek hatására a gyerekek lassan elkezdik megérteni a probléma forrását és a vándorlás okát, hiszen képesek beleképzelni magukat a menekült gyerekek helyzetébe. Így lehetséges a legegyszerűbb módon megelőzni azt, hogy bármiféle befolyást gyakoroljanak rájuk a szélsőséges nézetek.

„Fontos, hogy elmagyarázzuk a gyereknek a valós helyzetet és hagyjuk őt gondolkodni a témáról. Ismertetnünk kell, hogy emögött emberi sorsok vannak, akik épp úgy segítségre szorulnak, mint bármilyen más bajba jutott embertársunk.”

A pszichológus szerint a szülők és a gyerekek véleménye a legtöbb esetben megegyezik egy bizonyos korig, később azonban fokozatosan kezd majd kialakulni a saját véleményük, amely akár teljesen szemben is állhat a szülőével.

Juraj Draxler iskolaügyi miniszter szerint kevesen gondolnák, hogy már a 6-7 éves gyerekek is intenzíven érdeklődnek a menekültekkel kapcsolatos téma iránt, ebben pedig elsősorban a szülői vélemények, illetve a világhálón tapasztalt megnyilvánulások befolyásolják őket a leginkább.

A miniszter szerint azonban a tanárok zöme bizonytalan, ugyanis nem tudják eldönteni, szükséges-e reagálniuk a gyerekek által feltett kérdésekre. A miniszter hozzátette, az lenne a legjobb, ha ebben a témában a tanárok semlegesen állnának hozzá a tényekhez és ezt tükröznék a diákok felé is.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program