Európai Bizottság – Szlovákia és Magyarország elbukta a kvótapert

Megosztás

Elutasította az Európai Bíróság a menedékkérők tagállamok közötti elosztását szolgáló uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet - ismertette szerdai ítéletét a luxembourgi székhelyű bírói testület.

"A bíróság teljes egészében elutasítja a Szlovákia és Magyarország által előterjesztett kereseteket" – írták a tizenöt fős nagytanács által meghozott ítéletet részletező közleményben, hozzátéve, hogy a kvóták "hatékonyan és arányosan" hozzájárulnak Görögország és Olaszország terheinek csökkentéséhez, ezért alkalmasak a kitűzött célok elérésére.

Budapest és Pozsony 2015 decemberében fordult az Európai Bírósághoz a 120 ezer menedékkérő áthelyezését célzó, kötelező jellegű mechanizmus ügyében, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, mások mellett Magyarország és Szlovákia ellenkezése dacára fogadtak el 2015 őszén.

Az Európai Bíróság mindenekelőtt kimondta: a megtámadott határozat elfogadása így is jogszerű volt; az uniós szerződések szükséghelyzet esetén lehetővé teszik átmeneti intézkedések elfogadását, amennyiben határozott időre szólnak és nem járnak a jogalkotási aktusokban szereplő érdemi szabályok tartós módosításával, és ezek a feltételek ebben az ügyben teljesültek, és ezért nem volt szükség a miniszteri tanács és az Európai Parlament közös munkáját igénylő, akár hosszú ideig is elhúzódó uniós jogalkotási eljárásra.

Ugyan a határozat módosításokat tartalmaz az Európai Bizottság eredeti javaslatához képest, ezekről megfelelő módon tájékoztatták az Európai Parlamentet, a tagállamok kormányait tömörítő tanács pedig nem volt köteles egyhangú szavazásra, mert a módosított tervezetet a brüsszeli testület közreműködésével hagyták jóvá – közölték.

A bíróság emellett megállapította, hogy a tanácsi határozat a felperesek érvelésével szemben nem olyan intézkedés, amely "nyilvánvalóan alkalmatlan arra, hogy hozzájáruljon célkitűzésének eléréséhez", azaz Görögország és Olaszország terheinek mérsékléséhez.

Mint írták, a tanácsi döntést a meghozatalának időpontjában fennálló helyzet, és nem a hatékonysági fokára vonatkozó visszamenőleges megfontolások alapján kell megítélni, utóbbiak tükrében pedig nem kérdőjelezhető meg a határozat érvényessége.

Ebben az összefüggésben a bíróság megjegyezte: "a végrehajtott áthelyezések alacsony számát olyan tényezők összessége magyarázhatja, amelyeket a tanács ezen határozat elfogadásakor nem láthatott előre, például egyes tagállamok együttműködésének a hiányát".

Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs kérdésekért felelős tagja a Twitteren közzétett rövid üzenetében azt írta, hogy az Európai Bíróság megerősítette, hogy az áthelyezési rendszer érvényes.

"Itt az idő, hogy egységesen munkához lássunk, és maradéktalanul megvalósuljon a szolidaritás" – tette hozzá a görög politikus.

Fico: Nem változik a kormány hozzáállása!

Robert Fico kormányfő az Európai Bíróság döntését követően tartott sajtótájékoztatón kijelentette, továbbra sem változik a szlovák kormány hozzáállása a kvótákhoz és a menekültekhez, de a bíróság döntését tiszteletben tartják.

A kormányfő hozzátette, dolgozni fognak azon, hogy a szolidaritás más módon nyilvánuljon meg, ne a menekültek befogadásának kényszere által. Fico arra is emlékeztetett, a menekültek nem akarnak Szlovákia területén maradni.

A jelenleg érvényben lévő kötelező kvóták érvényessége szeptember 26-án lejár. Fico arról is biztosított mindenkit, Szlovákia keresetének elutasítása semmilyen büntető intézkedést nem von maga után.

Lajčák: Az ítélet áttanulmányozása után jön az állásfoglalás

Miroslav Lajčák külügyminiszter is kijelentette, hogy tudomásul veszik és tiszteletben tartják az Európai Bíróság döntését. Az ítéletet részletesen áttanulmányozzák, majd ezt követően hozzák nyilvánosságra álláspontjukat.

A külügyminiszter is megerősítette, az országnak semmilyen szankciót nem jelent a bíróság ítélete.

"A kvótákkal kapcsolatos álláspontunkkal egyetért a politikai színtér és a lakosság is. Az elmúlt két év választ adott arra a kérdésre is, hogy a kvóták működnek-e vagy sem" – nyilatkozta a külügyminiszter.

(MTI/tasr)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program