Évekkel ezelőtt elásott atrazintartályok mocskolhatták be a csallóközi ivóvizet?

camera

1

Évekkel ezelőtt elásott atrazintartályok mocskolhatták be a csallóközi ivóvizet?

Fotó: Paraméter - illusztráció 

Megosztás

Egyelőre semmit nem tudni biztosan a hat csallóközi faluban megjelent szennyeződés eredetéről.

A Markíza csütörtök esti híradójában is szóba került az utóbbi hét legfontosabb cselekménye, a Bakától Sárosfáig szennyezett csallóközi ivóvíz.

Mint ismert, múlt pénteken derült fény arra, hogy a Bakát, Csallóköznádasdot és Dercsikát ellátó kútból vett mintákban a megengedett határérték háromszorosát mérték az atrazin nevű, már 12 évvel ezelőtt betiltott gyomirtóból, amit általában kukoricapermetezésre használtak. A hét elején a falvak száma megduplázódott, hiszen Egyházgellénél, illetve Sárosfánál is felbukkant az ivóvízben ugyanilyen mértékű szennyeződés, a hatodik érintett falu pedig a Gelle mellett fekvő Lúcs.

A Markíza közlése szerint megkérdeztek több szakembert arról, hogy a szennyeződés vajon származhat-e a Dimitrovka egykori toxikus vereknyei lerakatából, de ők állítják, hogy ez meglehetősen messze van attól a térségtől, ahol most igazolták a szennyeződést. A szakemberek véleménye szerint a szennyeződés forrását valahol az érintett falvak környékén kell keresni. Elképzelhetőnek tartják például azt, hogy a szer betiltása után akadhattak olyanok, akik a meglévő, atrazinnal teli tartályaikat elásták valahol, és azokból mostanra kezdett szivárogni, a méreg, illetve most jutott le 80 méter mélyre, ahonnét az ivóvizet nyerik a kutak.

A hivatalok ugyanakkor a lakosokat is figyelmeztetik arra, hogy az otthoni ülepítőjükből származó vizelet- és ürülékmaradványokat ne eresszék ki a földbe, mert az is veszélyes, leginkább úgy, hogy saját házi kutakkal is rendelkeznek.

(Tvnoviny.sk/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program