Ferenc pápa az emberi jogok tiszteletben tartását kérte Mianmartól a rohingják említése nélkül

camera

1

Ferenc pápa az emberi jogok tiszteletben tartását kérte Mianmartól a rohingják említése nélkül

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

A Mianmarban tartózkodó Ferenc pápa az emberi jogok tiszteletben tartását kérte a najpjidói kormánytól kedden anélkül, hogy említést tett volna az üldözött muszlim vallású rohingja kisebbségről.

Mianmar konfliktusoktól szenved, "amelyek túl régóta tartanak, és mély törésvonalakat hoztak létre" a lakosságon belül – hívta fel a figyelmet a katolikus egyházfő najpjidói beszédében.

"A nemzeti megbékélés fáradságos folyamata csak az igazság melletti elköteleződésen és az emberi jogok tiszteletben tartásán keresztül haladhat előre" – tette hozzá azután, hogy Aung Szan Szú Kjí mianmari vezető szólt a jelenlévőkhöz.

"Nem szabad, hogy a vallási különbözőségek a megosztottság és a bizalmatlanság forrásai legyenek, inkább az egységet, a megbocsátást, a toleranciát és az okos nemzetépítést elősegítő erővé kellene válniuk" – vélekedett a pápa.

Minden Mianmarban élőnek joga van az emberhez méltó bánásmódhoz – szögezte le.

A mianmari államtanácsos beszédét eksősorban arakáni problémáknak és a kormánya előtt álló kihívásoknak szentelte. Egyúttal megköszönte "a jó barátok" támogatását, amely szerinte "felbecsülhetetlenül" fontos a béke megteremtéséhez.

A pápa több napos mianmari látogatását beárnyékolja a rohingja válság. Augusztus vége óta több mint 600 ezer muszlim vallású rohingja menekült a szomszédos Bangladesbe a mianmari hadsereg Arakán államban zajló műveletei elől. A nemzetközi közösség és jogvédő szervezetek etnikai tisztogatással vádolják a mianmari biztonsági erőket, amelyek szemtanúk beszámolói szerint falvak gyújtottak fel, embereket mészároltak le és nők tömegét erőszakolták meg.

A katolikus egyházfő útját övező egyik központi kérdés az, hogy használni fogja-e Ferenc pápa a rohingja szót. A 700 ezres mianmari katolikus közösség vezetői azt kérték tőle, hogy kerülje az országban elismert státussal nem rendelkező kisebbség megnevezését, ami további erőszakhullámhoz vezethetne, és minden bizonnyal ártana a mindössze fél éves mianmari-vatikáni diplomáciai kapcsolatoknak. Az 51 millió lakosú, nagyrészt buddhista Mianmar hivatalosan bangladesi illegális bevándorlónak tekinti a rohingjákat, állampolgárságuk sincs.

Az egyházi vezető csütörtökön a szomszédos Bangladesben folytatja térségbeli útját. Szombaton részt vesz egy dakkai vallástalálkozón, ahol a rohingja közösség tagjai is jelen lesznek.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program