Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP Magyarország államfői posztjára

camera

1

Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP Magyarország államfői posztjára

Fotó: MTI 

Megosztás

Sulyok Tamást, a magyar Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét jelölik köztársasági elnöknek a kormánypártok - jelentette be Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Balatonalmádiban, a Fidesz-KDNP kétnapos, kihelyezett frakcióüléséről beszámoló sajtótájékoztatón.

Kocsis Máté közölte azt is, hogy a Fidesz elnöksége Deutsch Tamást javasolja a Fidesz-KDNP EP-listavezetőjének.

"A kormánypártok elfogadták az alapszabály szerint a Fidesz elnöke által tett javaslatot, és Dr. Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét javasoljuk köztársasági elnöknek. Azt gondoljuk, hogy az Alkotmánybíróság elnöke a legmegfelelőbb jelölt erre a tisztségre, és ezért belé vetettük a bizalmunkat" – mondta Kocsis Máté.

A Fidesz frakcióvezetője közölte: jövő hétfőn dönt az államfő lemondásának elfogadásáról az Országgyűlés, és a kormánypárti frakciók ezt támogatni fogják szavazatukkal.

Hozzátette: azt tartják helyesnek, ha minél előbb meg tudja választani az Országgyűlés az új köztársasági elnököt, ugyanakkor ennek időpontjáról egyelőre nem tud nyilatkozni, mert ez függ attól is, hogy az ellenzéki pártok állítanak-e államfőjelöltet. Mint mondta, a pénteken tartandó házbizottsági ülés adhat választ erre.

Kérdésre válaszolva Kocsis Máté hangsúlyozta: az Alkotmánybíróság elnöke nagy tekintélyű és mindenki számára komolyan vehető ember. Fontos közéleti tisztségekre "bohózatba torkolló castingokat" csak a baloldalon szoktak tartani – jegyezte meg. Kitért arra is: az Alkotmánybíróság új tagját a kialakult parlamenti munkarendben választják meg.

Kocsis Máté azt is bejelentette, hogy a Fidesz elnöksége Deutsch Tamást javasolja a Fidesz-KDNP EP-listavezetőjének, akinek személyéről a választmány dönt majd. Az EP-lista sorrendjéről az önkormányzati választáson induló jelöltekhez hasonlóan az országos választmány dönt majd márciusban – tette hozzá.

Kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy a Fidesz főpolgármester-jelöltjét márciusban fogják megnevezni.

A Novák Katalin lemondásához vezető kegyelmi döntéssel kapcsolatos kérdésre válaszolva Kocsis Máté elmondta: abban nincs indoklás, az arra vonatkozó kérdést csak az tudja megválaszolni, aki a döntést hozta. A két ember, akinek az aláírása rajta volt a döntésen, vállalta a hibája következményét, és lemondott – hangsúlyozta. Balog Zoltán, református püspök szerepére vonatkozó kérdésre úgy nyilatkozott: Balog Zoltán ügyében a református egyháznak kell meghoznia a belső döntést, az egyház ügyébe az állam nem szólhat bele.

Arra a kérdésre, megvizsgálják-e, hogy Novák Katalin elnöksége alatt más ügyekben is születtek-e olyan kegyelmi döntések, amelyek esetleg hasonló felháborodást okozhatnak, Kocsis Máté úgy válaszolt: nem tartaná fairnek, ha csak Novák Katalin kegyelmi ügyeit vizsgálják meg, egy ilyen vizsgálatnak akkor mindenre ki kellene térnie 1990-ig visszamenőleg. Ugyanakkor – tette hozzá – ennek feltárása nehéz, mert a kegyelmi ügyeket nem kell indokolni.

Arra a kérdésre, hogy felvetődik-e a KDNP-s Bagdy Gábor felelőssége, aki a bicskei gyermekotthon pedofil bűncselekmények miatt elítélt volt igazgatóját javasolta korábban kitüntetésre, Kocsis Máté azt mondta: ha Bagdy Gábor számára kétséget kizáróan kiderült volna, hogy ezek a vádak igazak, biztos, hogy nem így lép föl. Hangsúlyozta: szánalmas és primitív dolog lenne azt mondani, hogy mindenki, aki ezt a kitüntetést akkor megszavazta, az tulajdonképpen cinkos és távozzon a közéletből, hiszen nem volt senkinek tudomása arról, hogy ez az ember milyen bűnöket követ el.

Varga Judit egykori igazságügyi miniszter volt férjének az állításaira vonatkozó kérdésre a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: Magyar Pétert ismeri személyesen, és tetteit egy sértett ember vagdalkozásának gondolja.

A gyermekvédelmi törvények módosításáról szólva kifejtette: teljesen új gyermekvédelmi rendszert alakítanak ki, világos, tiszta szabályokkal és felügyelettel. Elismerte, hogy vannak problémák ezen a területen, de óva intett attól a közhangulattól, amely mindenkit, aki ma a gyermekvédelemben dolgozik, bűnösnek kiált ki.

Hangsúlyozta: nagyon sok tisztességes és lelkiismeretes ember dolgozik a gyermekvédelemben, viszont férkőztek közéjük beteg és aberrált emberek, akiket minden eszközzel "ki kell metszeni" onnan.

Egy kérdésre válaszolva megjegyezte azt is: a gyermekvédelmi törvény szigorításáért egészen biztos, hogy Brüsszelből "vegzatúra alá esünk" ismét.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program