Ha nem lesz kiadós csapadék, akár katasztrófa is bekövetkezhet az országban

camera

1

Ha nem lesz kiadós csapadék, akár katasztrófa is bekövetkezhet az országban

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Szlovákiának számolnia kell a klímaváltozás következményeivel. Az idei április volt a legmelegebb az ország történetében, néhány régiót szárazság fenyeget – mondta a TASR hírügynökségnek adott interjújában Milan Lapin klimatológus.

„Annak ellenére, hogy télen elég sok csapadék volt, s március is hűvös volt, eljött az április, amikor is 6 Celsius-fokkal melegebb volt a megszokottnál. Minél melegebb van, annál gyorsabban párolog el a víz a termőföldekről. Ha nem lesz kiadós csapadék, május végén katasztrófa következhet be. A mezőgazdászok már most nagyobb károkkal számolnak. A meleg idő másik következménye az egyre több tűzeset. Ebben az időszakban, abban a tengerszint feletti magasságban, ahol Kežmarské Žľaby található, egyáltalán nem volt semmilyen tűzvész“ – jelentette ki Lapin, aki szerint jó néhány régióban veszélyben van a vízháztartás.

„Érdekes módon a legnagyobb szárazság az ország északi részén van, mégpedig Árva, Kiszuca és Liptó környékén. Kritikus helyek még a kelet-szlovákiai síkságok. Kivétel Csallóköz , amit a Duna lát el vízzel. Régebben Szlovákiában a csapadék 65 százaléka kipárolgott, s a másik része eláramlott. Jelenleg a csapadék 70 százaléka párolog el, s ez csak rosszabbodni fog „ – figyelmeztetett a klimatológus.

Szlovákia nem igazán gazdag vízkészletben. Néhány folyónak nincs stabil áramlása úgy, mint a Dunának. „Országunkban viszonylag kevés csapadék esik mint például télen, a hótakaró egyre kisebb. Tartósabb hótakaró 1000 méteres tengerfeletti magasságban található, ami Szlovákiának csupán az 5,4 százalékát teszi ki. Egyetlen lehetőség arra, hogy jobbta forduljon a helyzet, hogy létre kell hozni egyre több öntözést elősegítő vízforrást“ –mondta Lapin, aki figyelmeztett az országban történő klímaváltozásra is.

„Szlovákiában átlagban 2 Celsius-fokkal nőtt az átlaghőmérséklet. Ez normális különbség Komárom és Zsolna között, és 4 Celsius-fok a normális különbség Poprád és Komárom között. Még ebben az évszázadban megtörténhet az, hogy Tátrában olyan lesz a klíma, mint Nyugat-Szlovákiában“ – jelentette ki a szakember.

Nyugat-Szlovákia az évszázad végére szubtrópusi övezetté válhat. Lapin azonban azt kiemelte, ennek ellenére nem várható az, hogy Szlovákiában narancsot és mandarint fognak termeszteni.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program