Ha a válás az egyetlen kiút, akkor mutatjuk, merre van

camera

1

Ha a válás az egyetlen kiút, akkor mutatjuk, merre van

Dr. Kristian Patrik (Fotó: a szerző) 

Megosztás

Napjainkban sokan jutnak arra a döntésre, hogy összekötik az életüket párjukkal. Sajnos azonban többen rossz döntést hoznak, nem a megfelelő embert választják maguk mellé, s ennek következményeképp ki rövidebb, ki hosszabb idő elteltével elválik. A válás egyszerű folyamat, ha a felek meg tudnak egyezni egymás között, de sok esetben előfordul, hogy annyira elmérgesedik a helyzet, hogy bíróságra kerül az ügy. A válóperről, s annak folyamatáról két dunaszerdahelyi ügyvéddel, Dr. Kristian Patrikkal és Dr. Kubik Péterrel beszélgettünk.

A mai társadalomban a válás gyakori jelenség. Statisztikailag nézve Szlovákiában éves szinten kb. tízezer a válások száma. Sajnos majdnem minden harmadik házasság válással végződik, tudtuk meg. „A leggyakoribb ok a házastársak eltérő személyiségi vonásaiban rejlik, amelyek a modern társadalomban sokkal hangsúlyosabbak, mint régen voltak, valamint gyakori ok az elidegenedés, a hűtlenség és az alkoholizmus okozta házassági összeomlás” – mondták.

Információink szerint

a válást kétszer gyakrabban indítványozzák a nők, mint a férfiak, s a válófélben lévők átlagos életkora kb. 40 év.

„Legtöbb esetben 7-9 évig tartó házasságok hullnak szét. Előfordulnak olyan esetek is, ahol a házastársak már pár év után rájönnek, hogy nem egymáshoz valóak, illetve ahol a házasságok több tíz éves együttélés után esnek szét, amikor már viszonylag idős korba léptek” – emelték ki.

Megkérdeztük azt is, hogyan zajlik egy válóper, mi a menete. „A válóper a keresetlevél benyújtásával kezdődik az illetékes bíróságon a férj vagy a feleség részéről. A válóper indítása előtt az ügyféllel közösen mérlegeljük, menthető-e a házasság, és lehetséges-e a közös együttélés felújítása. Ez azért fontos, mert ugyanezt mérlegeli a bíróság is, amely a házasságot csak indokolt esetekben bontja fel.

Az eljárás alatt a bíróságnak meg kell bizonyosodni arról, hogy a házastársi viszonyok már annyira mélyen és tartósan megromlottak, hogy a házasság nem tudja teljesíteni a társadalmi céljait és tulajdonképpen a válás jobb mindenkinek, beleértve a gyerekeket is.

Az eljárásnak ezt a részét gyakran érzelmek és indulatok kísérik, főleg ha kiskorú gyermekek is érintve vannak a válással. Gyakran fordulnak hozzánk az ügyfelek segítségért akkor is, mikor már a másik házastárs indítványozta a válópert. Az ügyfelek nehéz élethelyzet elé vannak állítva, ezért ajánlott a kommunikációt a bírósággal egy olyan személyen keresztül folytatni, akit nem terhel az érzelmi viszony a házastárssal szemben. Ez a személy lehet az ügyvéd, aki segíti megfogalmazni és védeni az ügyfél érdekeit, biztosíthatja, hogy a jogi műveletek rendben menjenek, s ezzel az ügyfélnek ne kelljen – az amúgy is nehéz élethelyzetben – törődni”- válaszolták.

A válóper egy komplex folyamat. Hozzá kapcsolódik általában még további két eljárás, a házastársak viszonyának rendezése a kiskorú gyermekeikhez a válás utáni időre, illetve a válás kimondása után a vagyonelosztás. „Amennyiben a házasságból még kiskorúak a gyerekek, akkor a bíróságnak döntenie kell, kinek ítéli meg a gyermek felügyeleti jogát, valamint megállapítja a gyermektartás mértékét. Ezekben a kérdésekben

mindig a gyermekek érdeke az első, ezért a bíróság a szülők megegyezését részesíti előnyben, amit azután jóváhagy.

A váló feleknek ezért előnyösebb a gyermektartás kérdéseit előre megvitatni. Amennyiben a szülők nem tudnak egyességre jutni, a bíróság dönt, mérlegelve a kiskorú jogát mindkét szülőhöz, a kiskorú érzelmi viszonyát, fejlődési szükségleteit és nevelési környezetét”- informáltak bennünket.

A válások során kényes, ámde fontos kérdés az anyagi javak elosztása a felek között, a házasság megkötésével ugyanis a házastársak között házastársi osztatlan vagyonközösség keletkezik. Ebbe tartozik minden, amit a házastársak a házasság ideje alatt szereztek, kivéve örökölt vagy ajándékozott vagyontárgyakat, illetve olyan tárgyakat, amelyek személyi használatra vagy munkaeszközként csak az egyik házastársnak szolgálnak. A vagyonelosztás rendezését a válást kimondó végzés után lehet elkezdeni. Természetesen a legelőnyösebb, ha a felek meg tudnak egyezni egymás között, s nem kell a bíróságnak beleavatkoznia. Amennyiben nem jön létre közös megállapodás, bírósági úton lehetséges kérni a vagyonelosztást.

„Ha a válástól számítva három éven belül nem kerül sor a megegyezésre, vagy a bírósági kereset benyújtására, akkor a Polgári Törvénykönyv szerint az ingatlanok a volt házastársak résztulajdonába kerülnek.

Az ingóságokhoz kizárólagos tulajdonjog azt a volt házastársat illeti majd meg, aki ezeket a tárgyakat a saját szükségleteire, háztartásában, avagy a családja javára, mint tulajdonos használja; a többi ingóság szintén résztulajdonba kerül. A vagyonelosztásnál a házastársak kérhetik megtéríteni azt, amit a saját tulajdonukból (amit pl. még a házasságkötés előtt szereztek, vagy ajándékba kaptak) áldoztak fel a közös tulajdon javára. Másfelől kötelesek megtéríteni azt, amit a közös tulajdonból a saját tulajdonukra fordítottak. A közös tulajdon elosztásánál figyelembe kell venni a kiskorú gyermekek érdekeit is. Mérlegelni kell mindkét házastárs hozzájárulását a család ellátásához, ami a gyerekekkel való törődést is magába foglalja, a volt házastársak érdemeit a közös vagyon gyarapításánál és annak fenntartásánál”- mondták.

A válóperes eljárás viszonylag gyorsan lezárul, főleg, ha a felek közös nevezőre tudnak jutni a gyerekekkel kapcsolatos kérdésekben.

A vagyonelosztás bírósági úton történő rendezése jóval hosszabb ideig eltarthat, itt években kell gondolkodni.

Tehát, ha már úgy érezzük, hogy nincs más megoldás, tanácsos közös megállapodás útján véget vetni házasságunknak.

(SzC)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program