Hasba lőtték Kenyában az Álom Afrikában szerzőjét

Megosztás

Haslövés érte vasárnap kenyai birtokán az Álom Afrikában szerzőjét, Kuki Gallmannt, természetvédelmi aktivistát - számoltak be róla a helyi hatóságok.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy kik tüzeltek a 73 éves Gallmannra, de a hatóságok szerint valószínűleg a földjére betörő marhapásztorok lehettek.

Gallmann éppen ellenőrző körúton járt a birtokán, amikor rálőttek a kocsijára. A támadást szintén túlélő sofőrje vitte el az asszonyt a laikipiai repülőtérre, ahonnan mentőhelikopterrel szállították egy nairobi kórházba – mondta el Ezekiel Chepkowny, a helyi rendőrfőnök.

Az olasz származású, Afrikában élő Gallmann tulajdonában van a kenyai Laikipia Természetvédelmi Terület. Egy luxusszafari üdülőt is üzemeltet, amelyet márciusban gyújtottak fel, feltehetően szintén a helyi földbirtokosokkal konfliktusba került feldühödött marhatartók. A marhapásztorok friss legelőket keresnek az állataiknak a szárazság sújtotta Laikipia környékén. Az üdülőhelyen a gyújtogatás idején szerencsére nem tartózkodtak vendégek.

Gallmann 360 négyzetkilomérenyi földterülettel rendelkezik Laikipiában, a természetvédelmi területen ritka vadak, madarak és fák élnek. Szervezete közösségi, oktatási, művészeti és sportprojektetket is működtet.

A rendőrség szerint a merénylet kapcsolatban állhat azzal a rendőrségi akcióval, amelyben a természetvédelmi területen száz szarvasmarhát öltek le. A marhatartók azzal vádolták a hatóságot, hogy marháik lelövésével akarják kiűzni őket a birtokról. A rendőrök viszont arról számoltak be, hogy a marhák a pásztorokkal való összecsapás során pusztultak el, mert a marhatartók pajzsként használták az állatokat.

Gallmann 1972-ben költözött Olaszországból Kenyába férjével és fiával, akik ott hunytak el két egymástól különböző balesetben. Később felvette a kenyai állampolgárságot is. Álom Afrikáról című 1991-ben megjelent memoárregénye világszerte bestseller lett, 2000-ben Kim Basingerrel forgattak belőle nagy sikerű filmet.

Laikipia Kenya szívében fekszik mintegy tízezer négyzetkilométeren, a földek nagy része fehérek tulajdonában van. A becslések szerint több tízezer marhát hajtottak a kistulajdonosok a nagybirtokosok földjeire, a konfliktusoknak legalább tucatnyi halálos áldozata volt már.


MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program