Kiderült, kik szivárogtatták ki a Ficóékről készült videófelvételeket, hazugságvizsgálatra küldik őket

camera

1

Kiderült, kik szivárogtatták ki a Ficóékről készült videófelvételeket, hazugságvizsgálatra küldik őket

Hamran István (Fotó: Képarchívum) 

Megosztás

A rendőrségen belül már azonosítottak egy csoportot, amely felelős lehet a csiffári vadászházban rögzített rendőrségi videófelvételek kiszivárogtatásáért.

Azokról a videófelvételekről van szó, amelyeket a nyár folyamán egy vádászházban rögzítettek, és amelyeken Robert Fico egykori kormányfő, Robert Kaliňák korábbi belügyminiszter, Pavol Gašpar ügyvéd, az egykori országos rendőrfőkapitány, Tibor Gašpar fia, Norbert Bödör oligarcha édesapja, Miroslav Bödör, valamint Ficóék ügyvédje, Marek Para egyebek mellett arról egyeztetnek, hogyan kezeljék a rácsok mögött ülő Gašpar, Bödör, valamint az elítélt speciális ügyész, Dušan Kováčik ügyét.

Juraj Krúpa (OĽaNO), a parlament védelmi bizottságának elnöke a hétfői rendkívüli ülés után elmondta, sikerült azonosítaniuk a rendőrségen belül a csoportot, amely felelős lehet a vadászházban készült videófelvételek kiszivárogtatásáért.

Hamran István megbízott rendőrfőkapitány hozzátette: az érintett rendőröket hazugságvizsgálatnak vetik alá. Az üggyel az Ellenőrzési Szolgálat is foglalkozik.

A rendőrfőnök szerint a nyomozók nem hibáztak, amikor folytatták a lehallgatásokat annak ellenére, hogy nem orvvadászatról volt szó. "Az a tény, hogy több más olyan információt is rögzítettek, amely egy másik ügy szempontjából is releváns, nem jelenti azt, hogy azokat meg kell semmisíteni" – jelentette ki Hamran a büntető törvénykönyvre hivatkozva.

A rendőrfőnök azt is általános gyakorlatnak nevezte, hogy a rendőrök nem kérték ki újra a bíró engedélyét. Hozzátette: az orvvadászat ügyével – hivatalosan ezzel indokolták a lehallgatásokat – még tavaly októberben kezdtek foglalkozni. Marián Saloň (Smer-SD) bizottsági tag ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a lehallgatások csak júliusban kezdődtek meg.

Saloň elmondása szerint a folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva semmilyen konkrétumokat nem árultak el nekik sem az orvvadászattal, sem a Tisztítótűz-üggyel kapcsolatban. Denisa Saková (független), a bizottság alelnöke kilátásba helyezte, hogy a nyomozások lezárása után kérdőre fogják vonni a rendőrfőkapitányt.

Krúpa hangsúlyozta: a szivárogtatásnak nemcsak politikai, hanem büntetőjogi vetülete is van. "A belügyminisztérium a nemzetbiztonsági hivatallal karöltve olyan új intézkedéseken dolgozik, amelyek segíthetnek megakadályozni az efféle szivárogtatásokat" – fűzte hozzá. Saloň elmondása szerint a bizottsági vita során felmerült az az ötlet, hogy valamiféle titkosítással már az előkészítő eljárás során meg kellene akadályozni az ügyiratban szereplő információk kiszivárgását.

A bizottság zárt ajtók mögött ülésezett. Az ülésre a rendőrfőkapitány mellett meghívták Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminisztert is.

A felvételeket azután tették közzé, hogy az ügyészség bejelentette: a Különleges Ügyészi Hivatal felügyelő ügyésze audiovizuális felvételekkel egészítette ki azt az indítványt, amely a Tisztítótűz fedőnevű akciót követően meggyanúsított személyek előzetes letartóztatásának meghosszabbítására vonatkozik. Ez utóbbiak feladata bizonyítani több, a politikai, az üzleti és az ügyvédi közegből érkező személy arra irányuló igyekezetét, hogy befolyásolják a legsúlyosabb bűncselekmények ügyében folytatott büntetőeljárásokat.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program