A Híd is elkaszálta az állampolgársági törvény módosítását

camera

1

A Híd is elkaszálta az állampolgársági törvény módosítását

Fotó: TASR 

Megosztás

Továbbra is elveszítik szlovák állampolgárságukat azok a személyek, akik felveszik egy másik országét. Az ezt megakadályozó törvénymódosítást a Híd parlamenti képviselői sem támogatták.

A parlament csütörtöki ülésén nem sikerült elfogadni Peter Osuský, Ondrej Dostál és Martin Poliačik törvénymódosítási próbálkozását. Az SaS-es honatyák javaslata szerint újra helyreállt volna a régi, 2010 júliusa előtti rend, és büntetés nélkül válhattak volna kettős állampolgárrá a szlovákiaiak.

Hogy az ellenzéki javaslat átmenjen a parlamenten, kormánypárti képviselők támogatására is szükség lett volna, a liberális képviselők elsősorban a Híd padsoraiból vártak támogatásra – hiszen Bugárék korábban az alkotmánybíróságon támadták meg az első Fico-kormány törvényét, a Radičová-kormány idején – sikertelenül – megpróbálkoztak a módosításával, és a második Fico-kormány idején is folyamatosan bírálták a diszkriminatív jogszabályt.

A Híd viszont nem támogatta a módosító javaslatot, a szavazáskor minden parlamenti képviselője – Bastrnák Tibor, Bugár Béla, Csicsai Gábor, Gál Gábor, Jakab Elemér, Peter Kresák, Pfundtner Edit, Sárközy Irén, František Šebej, Vörös Péter – jelen volt, de semelyikük nem szavazott.

A párt ezt azzal indokolja, hogy a módosításnak nem sikerült támogatást szerezni a kormánypárti körökben, a korábbi értesülések szerint pedig a koalíciós szerződés megtiltja számukra, hogy az ellenzékkel szavazzanak olyan kérdésekben, melyeknek kormánypárti szinten nincs támogatottságuk.

Gál Gábor, a Híd frakcióvezetője azt állítja, hogy pártja álláspontja az állampolgársági törvénnyel kapcsolatban nem változott. "Bízom benne, hogy idővel sikerül olyan megoldást találni, mely mindenki számára elfogadható lesz" – mondta.

Semmi jóra nem lehet számítani a Smertől és az SNS-től

A kormánypárti szavazatokat elnézve nem túl valószínű, hogy a Híd változtatni tud majd az állampolgársági törvényen – amit egyébként a belügyminisztérium is jó ideje ígér, de nem tesz érte semmit. Ráadásul a mostani szavazás során a smeres képviselők többsége elutasította az ellenzéki módosítást, bár többen tartózkodtak is közülük. Az SNS-nél már egyértelműbb volt az álláspont: mindenki nemmel szavazott, a Sieť képviselői tartózkodtak, vagy elutasították a módosítást.

Simon Zsolt, a Híd egykori alelnöke – aki a mostani kormány összetétele miatt távozott a Hídból, támogatta az állampolgársági törvény módosítását.

"Én a szívem szerint szavaztam, és örülök, hogy így tettem. Azt viszont nagyon szomorú ténynek tartom, hogy azok, akikkel együtt harcoltam azért, hogy ez a törvény megszűnjön, úgy szavaztak, ahogy az SNS és a Smer elvárja tőlük, és nem az általuk eddig képviselt értékrend szerint. Erre az állampolgárokat büntető törvényre semmi szükség nincs, érthetetlen, hogy akaratukon kívül fosztják meg az embereket az állampolgárságuktól"

– nyilatkozta a Paraméternek a szavazás után Simon.

A szavazás során egyébként nem minden ellenzéki frakció voksolt egységesen. A hozzáállás csupán Kotlebáéknál és az SaS-nél volt egyértelmű – a radikálisok elutasították a módosítást, az SaS képviselői viszont igennel szavaztak a tőlük származó javaslatra. Az OĽANO (Egyszerű Embere) többsége tartózkodott – köztük Igor Matovič és Daniel Lipšic is, Grendel Gábor jelen volt, de nem szavazott.

Boris Kollár elutasította a törvénymódosítást, pártjának többsége – egy tartózkodást és két igent kivéve – ugyanígy szavazott. Az egykori sieťes Miroslav Beblavý támogatta a törvénymódosítást.


A szlovák állampolgársági törvényt 2010 nyarán az első Fico-kormány módosította – reagálva a magyar parlament új állampolgársági törvényére, mely minden határon túli magyar számára lehetővé tette az egyszerűsített honosítást – vagyis a magyar állampolgárság könnyített felvételét. Azóta 1330 szlovák állampolgár veszítette el útlevelét – ők jobbára cseh, német, osztrák és brit állampolgárságot vettek fel, de a magyar állampolgárságot kérelmezők – és a szlovákot elveszítők – is több tucatnyian vannak.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program