A hontalanság éveire emlékeztek Nagymegyeren

camera

9

A hontalanság éveire emlékeztek Nagymegyeren

A szerző felvételei - további fotókért kattints! 

Megosztás

A nagymegyeri Csemadok-szervezet és a művelődési központ április 12-én, csütörtökön rendezte meg a Felvidékről kitelepített magyarok emlékünnepségét, koszorúzással és mécsesgyújtással egybekötve.

A hagyományos helyszínen, a hontalanság, a jogfosztottság tragikus éveit idéző emlékműnél, mely a városközpontban, a körforgalom szomszédságában található, a helyi magyar alapiskola tanulói adtak műsort.

Kovács László történész ünnepi beszédében időrendben, számok, adatok, tények sorjáztatásával emelte a jelenbe a korabeli, a szlovákiai magyar nemzeti közösséget 1945-1948 között sújtó „zsaroló intézkedéseket”, melyekkel ki akarták kényszeríteni a honi magyarok deportálását és kitelepítését Csehországba, illetve Magyarországra, és „amelyek a mai napig megdöbbentik az emlékezőket”. És nem csupán ki akarták kényszeríteni, hanem meg is valósították a Beneš-dekrétumok, valamint a Szlovák Nemzeti Tanács rendeletei alapján – hangsúlyozta a szónok.

Kitért a lakosságcserére is, különböző fondorlatos és tragikus vonatkozásaira, továbbá a reszlovakizációra. „Ennek alapelve egy fikció volt. Mivel Szlovákia minden lakója eredetileg szlovák volt, csak idővel elmagyarosították őket, ezért a Szlovák Nemzeti Tanács rendelete értelmében 1946 júniusában az egyetemes történelemben eddig nem ismert akció kezdődött, a reszlovakizálás. Vagyis mindenki visszakérhette szlovák nemzetiségét. Ez persze olyan kényszer alatt történt, hogy aki ezt vállalta, az megmenekült a vagyonelkobzástól. Az általánosan elfogadott adat szerint 108 ezer család, 352 ezer személy reszlovakizált. Ezek egy része később, az 1951-es népszámláláskor magyarnak vallotta magát, de egy részük, illetve leszármazottaik ma is szlovák nemzetiségűek”. Kovács László végül azzal zárta beszédét, hogy mindaz, ami a szóban forgó években történt, „felért a genocídium, a népirtás fogalmával. A következményeket máig szenvedjük.”

Ezután az önkormányzat és több civil szervezet koszorút helyezett el az emlékműnél, majd mécsesek gyúltak.

(bodnár gy.)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program