I love ECO: "50 év múlva akár drasztikus következmény is várható – a megoldás az egyéni felelősségvállalás"

camera

1

I love ECO: "50 év múlva akár drasztikus következmény is várható – a megoldás az egyéni felelősségvállalás"

iloveeco 

Megosztás

A VándorLáss csoport számára megalakulásuktól kezdve fontos a környezetünk milyensége, a bolygónk élhetősége. Ennek nyomán legutóbb egy dunaszerdahelyi csoport, az I love ECO képviselői voltak a vendégeik, akikkel természetvédelemről, fogyasztási szokásokról, szemetelésről, levegőről, fákról, ivóvízről és főleg a személyes felelősségvállalásról beszélgettek, a duanszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ bábtermében.

Az I love ECO megálmodója, Gašpar Éva így mesélt a kezdetekről: „Az I love ECO Facebook-csoportot 2017 májusában alapítottam. Nem fűztem nagy reményeket a csoporthoz, mivel azt gondoltam, a környezettudatos életmód még gyerekcipőben jár nálunk, és senkit sem fog érdekelni. Szerencsére nem lett igazam. Tíz taggal indultunk útnak, és eleinte azt gondoltam, hogy csupán a hulladékmentes háztartás vezetésével kapcsolatos kérdéseket fogjuk egymás közt megvitatni. Az idő előrehaladtával azonban egyre bővült a csoport. Nővérem, Gašpar Marika gondolt egy nagyot, és megszervezte Csallóköz első környezettudatos fesztiválját 2017 tavaszán a Csemadok közreműködésével. Ezután kezdtük érezni azt, hogy egy kicsit felfigyeltek ránk. Nagyon sok eseményt szerveztünk az utóbbi másfél évben. A jövőben szeretnénk polgári társulássá alakulni, így talán egy hivatalos keretet adva működésünknek még többet el tudnánk érni a város vezetésével karöltve, hogy Dunaszerdahely egy zöldebb város lehessen.”

Gašpar Mária elmondta, azt tapasztalják, a mai modern korban, amikor párhuzamos életet kezdtünk el élni a közösségi oldalakon, sajnos sokan vannak, akik csak „beszélnek”, de nem tesznek semmit.

„Sokan a cselekedetüket kimerítik egy Facebook-lájkkal” – emelte ki.

Gašpar Éva ehhez hozzáfűzte, ezzel szemben szerencsére egyre több az aktív „követőjük” is. „Két év után azt érzem, kezd beérni ez a dolog. Úgy gondolom, sokaknak megváltoztatjuk az elképzelését, a gondolkodásmódját. Hagyni kell időt az embereknek. Nem szabad senkire ráerőltetni semmit. Egy bizonyos réteget már sikerült megfognunk.”

Mária említést tett a számos kutatásról, mely mind azt igazolja, hogy ha nem változtatunk, s nem kezdünk el tudatosabb életet élni, alig ötven év múlva ennek komoly következménye lesz. A csoport tagjainak azonban meggyőződése, hogy kitartó ismeretterjesztéssel el lehet érni a célt, ami nem más, minthogy mindenki tegyen egy kicsit a környezetéért, a Földünkért.

A megoldás kulcsát a fiatal generációban látják. Elmondták tapasztalataikat, miszerint a kisgyermekek sokszor a felnőtteket meghazudtoló módon viselkednek. Példaként a szelektív hulladékgyűjtést hozták fel

„Az óvodáskorú gyermekeknek egyáltalán nem jelent gondot különválogatni a hulladékot. Pontosan tudják, mit hova, melyik gyűjtőládába kell dobni”

– mondták. Dobsa Melinda megemlített egy 16 éves svéd környezetvédő lányt, Greta Thuberget, aki a közelmúltban igen nagy ismertségre tett szert köszönhetően az életmódjának, szemléletének. A fiatal aktivista világszinten is sokakat szólított meg, elindítva egy, a környezeti problémákra figyelmeztető gondolkodást.

A csoport képviselői elmondták, mennyire fontosnak tartják az egyéni felelősségvállalást. Hozzáfűzték, nem kell drasztikus változtatásokban gondolkodni. Apró lépésekkel is sokat tehetünk.

Az est során az I love ECO-s lányok bemutattak különféle megoldásokat, tárgyakat, eszközöket, melyek használatával óvjuk a környezetünket.

„Naponta 100 millió hordó kőolajat használunk fel világszerte. Nincs olyan politika, olyan törvény, ami ezt megváltoztatná, ami ezt az olajat a földben tartaná. Tehát a Földet nem tudjuk megmenteni úgy, hogy betartjuk a törvényeket. A törvényeket kell megváltoztatni.” (Greta Thunberg)

(SzC)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program