Így csöppent bele a nemzetközi e-sport világába egy dunaszerdahelyi fiatal – INTERJÚ

camera

1

Így csöppent bele a nemzetközi e-sport világába egy dunaszerdahelyi fiatal – INTERJÚ

dsc_1010r_-_kopie 

Megosztás

Lehet-e versenyszerűen űzni a virtuális játékokat és milyen eredményeket lehet elérni? Hogyan lehet felkészülni egy világszínvonalú e-sport versenyre? Milyen képességekkel rendelkezik egy jó gamer, és hogyan lehet akár pénzt is keresni a virtuális szórakozással? Erről beszélgettünk a 22 éves csallóközi e-sport versenyzővel, Vizváry Lacival.

A világszínvonalú e-sport rendezvény, a V4 Future Sports Festival résztvevői a visegrádi négyek országaiból érkeznek: Szlovákiából, Lengyelországból, Csehországból és Magyarországról. A legjobb FIFA 18 játékosok a 100 ezer eurós összdíjazású versenyen világbajnoki selejtező rájátszást érő helyekért is küzdenek – PlayStation 4-en, illetve Xboxon. A legjobbak az év legnagyobb FIFA versenyén, az őszi FIFA Electronic World Cup-on képviselhetik hazájukat. Idén Magyarország a házigazdája a világbajnoki versenysorozatnak. A fesztivál fővédnöke Cseh Laci, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszó.

A cseh-szlovák összevont selejtezőből idén frostiee51, azaz a dunaszerdahelyi Vizváry Laci került ki abszolút győztesként. Az összes ellenfelét legyőzte, így részt vehet a hétvégi budapesti nagydöntőn. A csallóközi fiatallal a virtuális játékok világáról és eddig elért sikereiről beszélgettünk a bajnokság előtt pár nappal.


Mikor kezdtél versenyszerűen foglalkozni a virtuális játékokkal ?

Másfél évvel ezelőtt vettem részt először komolyabb megmérettetésen, amikor beneveztem az Y-Games nevű versenybe. A Szlovák Műszaki Egyetem által rendezett bajnokságon különféle virtuális játékokban mérhetik össze tudásukat a versenyzők. A pozsonyi versenyen akkor harmadik helyezést értem el. Ezt követően, tavaly szeptemberben egy szórakozóhely által rendezett bajnokságba neveztem be, ahol 60 fős mezőnyben sikerült győznöm. Tehát a budapesti V4 Future Sport Festival lesz az első nemzetközi versenyem.

Hogyan sikerült kijutni egy ilyen rangos eseményre?

A bajnokság előtt kvalifikáción kellett részt vennünk. Az első válogatóról lemaradtam, akkor ugyanis még nem hallottam róla. A második kvalifikáció előtt pár nappal értesültem a lehetőségről: édesapám egy tévéműsorban lett figyelmes a V4 bajnokság reklámjára, majd sikeresen meggyőzött, hogy jelentkezzek, hiszen veszteni valóm nincs. A kvalifikációból négy játékos jutott tovább a nemzeti döntőbe, majd onnan ugyancsak négyen jutottunk ki a nemzetközi, budapesti döntőre.

A tét pedig elég nagy, ugyanis a tapasztalatszerzés és az élmények mellett nagy összegű nyereménnyel jutalmazzák a legeredményesebb játékosokat. Mennyire tartod magad esélyesnek?

Valóban, mindenkit 1750 euróval jutalmaztak, aki bejutott a budapesti nemzetközi döntőbe. A fődíj 40 ezer euró, a második helyezett 20 ezer eurót, míg a harmadik és a negyedik helyezett 5-5 ezer eurót kap. Nehéz megmondani, hogy milyen esélyekkel vágok neki a bajnokságnak, hiszen egyelőre nem ismerem a külföldi versenyzők teljesítményét, így nem tudhatom, milyen magasra tették a lécet.

Hogy fog kinézni maga a verseny?

Minden kvalifikált versenyző az általa kiválasztott konzolon versenyezhet. Nyolc játékos Xboxon, nyolc pedig Play Stationön méri össze erejét. A játékosokat két-két négyfős csoportba osztották, mindegyik csoportból a két legjobb versenyző jut tovább a szombati egyenes kieséses szakaszba.

A szülők általában nem nézik jó szemmel, ha a gyerek túl sok számítógépes játékot játszik. Nálatok nem voltak emiatt konfliktusok?

Egyáltalán nem. A szüleim sosem nézték rossz szemmel, ha virtuális játékokat játszottam, hiszen sosem vittem túlzásba, semmit nem hanyagoltam el a játékok miatt.

Képes voltam megtartani az egyensúlyt a mindennapi teendők és a virtuális világ közt.

Csak egyfajta konzolon játszol minden versenyen, vagy ez változik időközben?

Mindig Xboxon játszom már a kezdetektől. Otthon is, és most már a versenyeken is ezt választom.

Hogyan lehet felkészülni a virtuális versenyekre?

Nagyon fontos a mentális felkészülés, hogy az ember képes legyen nyugodt maradni, ne kerüljön túlzott stresszhelyzetbe játék közben. Úgy tudom a legegyszerűbben orvosolni a helyzetet, ha szünetet tartok, pihenek egyet. Jó példa erre az, amikor a FIFA-ban valaki rögtön az első percben gólt kap. Ilyenkor még inkább oda kell figyelni, és megpróbálni minél nyugodtabban folytatni a mérkőzést. Gyakorlati szempontból a felkészülés nagyon időigényes:

valójában a gyakorlás és a tapasztalatszerzés a siker titka.

Honnan jött a felhasználónév ötlete?

Mindenhol a frostiee51 nicknevet használom. Őszintén megvallva, teljesen véletlenszerűen jött az ötlet. Ráadásul a frostiee akkor már foglalt volt, amikor először regisztráltam, ezért a születésnapommal kapcsolatos számokkal egészítettem ki.

Hogyan lehet összeegyeztetni a gyakorlást az egyetemi tanulmányokkal? Jut rá idő a vizsgák mellett?

A versenyszerű e-sportban nagyon fontos a rendszeres gyakorlás, ezért sem a legoptimálisabb a jelenlegi helyzetem ebből a szempontból. A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem (STU) diákjaként vasárnaptól csütörtökig kollégiumban élek a fővárosban, tehát marad a péntek és a szombat, amikor gyakorolhatok. A vizsgaidőszak viszont bizonyos szempontból egyszerűbb, hiszen otthon vagyok, és magamnak oszthatom be a tanulásra és a kikapcsolódásra szánt időt.

Az e-sport mellett milyen fizikai sportokat űzöl? Van hasonlóság a virtuális és a hagyományos sportok közt?

Valójában minden sportot nagyon szeretek: focizni, röplabdázni, súlyzókkal edzeni.

Fontos, hogy az e-sportok mellett jusson idő a fizikai sportokra is.

Mentális szempontból mindkettő nagyon hasonló, hiszen a hagyományos és a virtuális sportoknál is sok minden fejben dől el.

Melyik a kedvenc játékod? Milyen egyéb hobbid van még?

A FIFA az abszolút kedvenc. Ezen kívül szívesen játszom még egyéb sport- vagy autós játékokat, esetleg ezek kombinációját, például a Rocket League-et. Ami a további hobbijaimat illeti, szeretek sportolni, edzeni, valamint minden számítógéppel kapcsolatos tevékenység nagyon érdekel. Néha például besegítek a dunaszerdahelyi REVI-SK reklámügynökségnek, amely a szponzorom lesz Budapesten.

Mindig ugyanazzal a csapattal játszol a FIFA-ban?

Ha reális csapatokkal játszom, akkor többnyire az FC Barcelonát választom. A V4 bajnokságon viszont másik FIFA játékmódban játszunk majd, amelyben saját magunknak építhetjük fel a csapatunkat különféle játékosokból.

Valószínűleg nem véletlen választás a Barcelona.

A Barcelona a kedvenc csapatom, a játékosok közül pedig Messi a favoritom, illetve a már visszavonult Ronaldinho. De egyébként a DAC is örök kedvenc marad, bérletes szurkolóként szinte az összes hazai meccsen ott vagyok.

Milyen további virtuális bajnokságokon szeretnél részt venni a közeljövőben, és milyen munkakörben képzeled el magad a való életben?

Van már kilátásban néhány további verseny, amelyen szívesen részt vennék a közeljövőben, hiszen az elmúlt évben megtetszett a versenyszerű e-sportok világa. Ami a jövőt illeti, mindenképp szeretnék számítógépekkel, informatikával foglalkozni, hiszen ez az a világ, amelyben igazán otthon érzem magam.


(Farkas Linda)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program