Jeruzsálem státusza - Hazahívták négy uniós országból a palesztin nagyköveteket

Megosztás

Konzultációra hazarendelték a palesztin nagyköveteket abból a négy uniós tagállamból, melynek képviselői részt vettek a jeruzsálemi amerikai nagykövetség megnyitása előtt, vasárnap tartott ünnepségen - közölte a palesztin kormányzat szerdán Rámalláhban.

A Palesztin Nemzeti Hatóság tájékoztatása szerint Ausztriából, Magyarországról, Csehországból és Romániából rendelték haza a palesztin nagykövetet.

Donald Trump amerikai elnök már a kampányában megígérte, hogy az Egyesült Államok nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetik. Elnökként Trump tartotta magát ehhez, és elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként.

A keresztények, a zsidók és a muszlimok által is szent városként számon tartott Jeruzsálem jogállása a közel-keleti rendezés egyik sarkalatos kérdése. Izrael örök és oszthatatlan fővárosának tekinti Jeruzsálemet, viszont a palesztinok is azt szeretnék, hogy majdani független államuk fővárosa Kelet-Jeruzsálem legyen. A több évtizedes diplomáciai konszenzus értelmében Jeruzsálem jogállásáról az izraelieknek és a palesztinoknak kell megegyezniük egymással.

A zsidó állam az 1967-es, úgynevezett hatnapos háborúban foglalta el és szállta meg az akkor jordániai ellenőrzés alatt álló, arab többségű Kelet-Jeruzsálemet, amelyet a nemzetközi közösség nem ismer el Izrael részének.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program