Orbánnak Kádár Jánosétól is erősebb az egyszemélyi rendszere, az értelmiség meg hallgat

camera

1

Orbánnak Kádár Jánosétól is erősebb az egyszemélyi rendszere, az értelmiség meg hallgat

Fotó: MTI 

Megosztás

"Az értelmiségre vár, hogy megszólaljon, mint ahogy ez történt a rendszerváltás idején is" - nyilatkozta a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, Pálinkás József a Hirklikk.hu-nak adott interjújában. Az első Orbán-kormány oktatási minisztere úgy véli, hogy "amíg a gazdaság a jelenlegi módon teljesít, addig, noha látják a visszásságokat az emberek, nem érzékelik a bajt".

Pálinkás szerint amikor a polgár "már azt érzékeli a saját életén, hogy nem kap megfelelő gyógyítást, ha beteg, az oktatásban is maga tapasztalja meg a bajokat, megrendül a gazdasági helyzete, ráeszmél majd a társadalom végletes szétszakítottságára is".

Az akadémikus úgy véli, "a szélesebb értelemben vett értelmiségtől várható, hogy úgy fejtse ki a véleményét, hogy azt a választópolgár is és a hatalom is megértse". Arra a kérdésre, hogy ő miért nem fogalmazott meg nyilvánosan kritikákat, amikor még pozícióban volt (2018-ig vezette a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatalt) azt mondta, hogy szabálykövető ember, "egy kormányhivatal vezetőjeként nem nyilváníthattam véleményt". "Miután ez a kötelezettségem megszűnt, részt veszek a közéleti és politikai vitákban, hallatom a hangom" – tette hozzá.

Pálinkás úgy látja, hogy Orbán Viktor és a NER mögött nincs akkora támogatottság, hogy negyven évig fennmaradjon, ilyen erős egyszemélyi döntési rendszer pedig nem volt még a modern magyar történelemben, vagyis azt állítja, hogy Orbán személyes hatalma túltesz Horthy Miklósén és Kádár Jánosén is. "Vannak ugyan olyanok, akik összehasonlítják a mostani kurzust a '89 előttivel, de ennyire centralizált az a rendszer sem volt".

A politikus-akadémikus úgy látja, hogy elment a Fidesz mögül a szakértői gárda jelentős része, ez pedig súlyos veszteség. A szakemberek tudása szükséges volna a jó kormányzáshoz, ahhoz, hogy működjön a közigazgatás, az oktatás, az egészségügy. Nekik lenne a feladatuk, hogy a szakterületükről a lehető legtöbbet lehessen kihozni. Sajnos nagyon nem ebbe az irányba megyünk, sokkal inkább afelé, hogy miként lehet a legnagyobb egyéni hasznot húzni például egy fontos beruházás esetén is – jelentette ki Pálinkás.

(index.hu)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program