Kalapács alá kerül a tízparancsolatról készült legrégebbi kőtábla

camera

1

Kalapács alá kerül a tízparancsolatról készült legrégebbi kőtábla

13906716_e03d1b8b3d2d83e33a5c4fccfa19521b_wm 

Megosztás

Elárverezik a tízparancsolatról készült legrégebbi ismert kőtáblát, írta az MTI. A bibliai faragott kőnek elképesztő múltja van, csodával határos, hogy ma is láthatjuk.

November 16-án egy Los Angeles-i aukciósháznál, a Heritage Auctions-nál lehet majd megvásárolni, a kikiáltási ár 250 ezer dollár.

A táblán a bevezető ajánlás után a Bibliából ismert tíz parancsolat közül kilenc olvasható. A tizedik parancsolat helyén egy utalás látható egy Garizim hegyen építendő templomra. A történet szépsége, hogy a templom azóta is létezik: A mai Nyugat-Jordánia területén lévő hegy már a perzsák idején is a szamaritánusok fontos vallási központja volt, ma még mindig közel 800 tagot számlál.

Mivel a kőtáblát Izrael nemzeti kincsének tekintik, leendő tulajdonosának nyilvános helyen ki kell majd állítania.

A közel 50 kilogramm súlyú, 62 centiméter magas márványtáblára a III. és V. század között vésrtek több mint húsz sort szamaritánus nyelven, ami a héber és arámi nyelvből származik. Egy izraeli vasúti építkezésen találták meg 1913-ban, az aukciósház igazgatója szerint a tábla vélhetően egy zsinagóga bejáratát díszítette, melyet vagy i.sz. 400 és 600 között, vagy egy 11. századi keresztes hadjáratban leromboltak.

Miután megtalálták, egy magántulajdonban lévő udvar padlózatául szolgált, emiatt idővel az írás bizonyos részei lekoptak. 1943-ban egy Y. Kaplan nevű férfi megvásárolta és tanulmányozta a követ, az 1990-es években pedig Robert Deutsch régiségkereskedő szerezte meg.

2005-ben Izrael engedélyezte kivitelét az USA-ba, ekkor Saul Deutsch rabbi vásárolta meg a New York-i Élő Tóra Múzeum (Living Torah Museum) számára, ami a zsidó életet és történelmet hivatott bemutatni.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program