Kaliňák nyilvánvalóan kamuzott, a rendőrség évek óta tudott Vadala maffiakapcsolatairól!

camera

1

Kaliňák nyilvánvalóan kamuzott, a rendőrség évek óta tudott Vadala maffiakapcsolatairól!

Robert Kaliňák (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az olasz maffiaellenes hivatal már 2013-ban tájékoztatta a szlovák rendőrséget arról, hogy Antonino Vadala és az olasz maffia legfelsőbb képviselőivel áll kapcsolatban. Mária Trošková és Viliam Jasaň, akik pedig minimum üzleti szempontból közvetlenül köthetők az olaszhoz, ennek ellenére eljutottak a miniszterelnök legbelsőbb köréig. Erről ír kedden reggel az Aktuality.sk.

Robert Kaliňák belügyminiszter és Tibor Gašpar országos rendőrkapitány ehhez képest határozottan állítja, hogy az olaszok nem voltak túl segítőkészek, amikor arról volt szó, hogy eláruljanak valamit Vadaláról. Kaliňák vasárnap a köztévé politikai vitaműsorában ki is fejtette, hogy 2014 februárjában kérték az olasz rendőrség együttműködését, de csak 2015 októberében kaptak választ, amiben pedig a belügyér szerint volt néhány információ, de például Antonino Vadaláról, akinek a neve legtöbbször szerepel a meggyilkolt Ján Kuciak utolsó cikkében, csak annyit közölte, hogy semmilyen információ nincs róla a nyilvántartásukban.

Az Aktuality.sk utánajárt, és kiderült, hogy ez nem igaz, mivel cikkük szerint öt évvel ezelőtt, 2013-ban részletes információhalmaz érkezett Vadaláról és a klánjáról, ebben pedig az is szerepelt, hogy kalabriai szülőhelyén rendszeresen találkozott a maffia vezető képviselőivel is.

A meggyilkolt újságíró utolsó cikke:

Az olasz maffia Szlovákiában van, és csápjai a politikáig érnek

A portál szerint erről tanúskodik a római szlovák nagykövetség és az olasz DIA (Direzione Investigativa Antimafia – Maffiaellenes Nyomozóhivatal) közt lezajlott levelezés.

Az olaszországi szlovák rendőrattasé 2013. március 18-án fordult az olasz maffiaellenes hivatalhoz információért. Ebben a levelében úgy fogalmazott, Szlovákia "az Európai Unió forrásaival élve folytat nyomozást, melyben olasz személyek is érintettek". A levél csatolmányában szerepelt nyolc olasz név is, akik esetében fennállt a gyanú, hogy kapcsolatban állnak az ´Ndranghetával, a legbefolyásosabb szervezett bűnözői csoporttal. Ezen a listán elsőként szerepelt Antonino Vadala neve.

Az olaszok április 16-án, szűk egy hónappal később válaszoltak, és ebben közölték, hogy Vadala ellen ítélet is született Olaszországban a maffia segítéséért.

Ezután augusztusban érkezett a következő levél a szlovák nagykövetségről, melyben már kifejezetten csak Vadaláról tájékozódtak. Az attasé ebben azt írta, hogy Vadala a gyanú szerint átvert egy másik vállalkozót, de a levélben szerepelnek a különböző cégei nevén lévő luxuskocsik, pl. Lamborghini, Porsche, BMW, Mercedes. Szerepel a levélben az is, hogy Vadala megvásárolt néhány mezőgazdasági szövetkezetet, melyeken keresztül vissza nem térítendő EU-támogatásért folyamodott. Azt írta, hogy a rendőrség gyanúja szerint Vadala egy ún. ndrinát, azaz klánt hozott létre Szlovákiában, majd felsorolt 12 nevet, akik szerintük ehhez a klánhoz tartozhattak.

A DIA három hónappal később, novemberben válaszolt, és három oldalon írt az előző levélben szereplő személyek többségéről, illetve azok maffiakapcsolatairól. Némelyikek ellen már folyt eljárás Olaszországban, ittas vezetés, sikkasztás, gyilkossági kísérlet vagy épp drogkereskedelem gyanújával. Részletesebben kifejtik Vadala múltját is, miszerint azzal vádolták őt, hogy egy bizonyos Domenico Venturát bújtatott a hatóságok elől, akit a konkurens klán egy tagjának meggyilkolásával vádoltak.

A DIA hivatali feljegyzéseiből pedig az is kiderül, hogy amikor Vadala hazalátogatott szülővárosába, Bova Marinába, ott számos kétes figurával és a szervezett bűnözés vezető alakjaival is találkozott, elsősorban a Vadala-Talia és a Libri-Zindato klánokból.

Tehát egyáltalán nem igaz, hogy a rendőrség ne tudott volna Vadala és holdudvara kelet-szlovákiai ténykedéséről, hiszen maguk kértek róla információt konkrét gyanút is említve az olaszoktól. Emiatt különösen érdekes, hogy Viliam Jasaň átment a szlovák titkosszolgálat átvilágításán, és a biztonsági tanács titkára lehetett a kormányhivatalban, ahol pedig titkosított információkkal is találkozhatott, míg Mária Trošková, aki közvetlen üzlettársa volt Antonino Vadalának, a miniszterelnök főtanácsadójává válhatott.

(Aktuality.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program