Kaliňák tiltotta meg a Gorilla-nyomozócsoport távozó vezetőjének, hogy megjelenjen a parlamentben!

camera

1

Kaliňák tiltotta meg a Gorilla-nyomozócsoport távozó vezetőjének, hogy megjelenjen a parlamentben!

Robert Kaliňák (Fotó: TASR) 

Megosztás

A parlament belbiztonsági és honvédelmi bizottsága hallgatta volna meg Marek Gajdošt, aki a közelmúltban rossz munkakörülményekre hivatkozva távozott a Gorilla-ügyet vizsgáló nyomozócsoport éléről.

A bizottság ülésén végül csak Robert Kaliňák belügyminiszter és Tibor Gašpar országos rendőrkapitány jelent meg, előbbi megtiltotta Gajdoš számára a részvételt.

Kaliňák állítása szerint Gajdošt egyébként is köti a titoktartási kötelezettsége, így ha el is jött volna a bizottsági ülésre, nem mondhatott volna semmit.

Kaliňák arra is hivatkozott, hogy a bizottságok ülésére soha nem járnak rendőrök vagy nyomozók, csak egyes intézmények vezetői. Ehhez képest 2010-ben meghallgatta a bizottság Faragó Csaba pozsonyi kerületi rendőrkapitányt a dévényújfalui gyilkossal szembeni bevetés kapcsán.

Az ellenzék bizottságban ülő képviselőit feldühítette ez a hozzáállás, és az ülés pénteki folytatásán újból kérni fogják a vizsgálati csoport volt vezetőjének megjelenését.

Gajdoš korábban arra hivatkozva távozott civilbe, hogy régóta rossz körülmények között kell dolgoznia a csoporton belül a nyomozásra befolyást gyakorló személyek miatt.

Tibor Gašpar korábban azt mondta, hogy Gajdoš menekül a felelősség elől, amiért nem tudott semmit felmutatni az évek során a Gorilla-üggyel kapcsolatos nyomozásban. Most viszont már úgy fogalmazott, hogy miután beszélt vele, megváltozott a nézete, és nem lát rá okot, hogy negatívan álljon a munkájához.

A rossz körülmények, amikre Gajdoš hivatkozott, Kaliňák és Gašpar szerint sem a rendőrség vagy a belügyminisztérium embereire értette Gajdoš azt, amit mondott, hanem Dušan Kováčik speciális ügyészre, aki személyesen felügyeli a vizsgálatot, és Gajdošsal gyakran eltértek a nézeteik.

Ľubomír Galko (SaS) úgy látja, hogy ezek az információk addig nem megbízhatóak, amíg nem támasztja alá azt maga Gajdoš is. Úgy véli,

éppen a távolmaradása igazolja, hogy a belügyminiszter beavatkozik a nyomozásba.

Figyelmeztetett, hogy nem a vizsgálati anyag részleteiről akarták kérdezni őt, hanem konfrontálni a szavait a miniszterével.

A bizottsági ülésen végül semmi érdemleges nem hangzott el, csak statisztikai adatok arról, hogy milyen és hány technikai eszköz állt a nyomozócsoport rendelkezésére. Mindez ráadásul zárt ajtók mögött, mivel Anton Hrnko (SNS) kizárta az ülésről a sajtót.

Az a tény mindenképp ismert, hogy Gajdoš és Kováčik véleménye valóban eltért sok mindenben. Kováčik például nem engedélyezte a Gorilla-üggyel kapcsolatban Robert Fico kihallgatását, emellett pedig hosszú ideig még a Gorilla-iratok szerzőjeként ismert korábbi SIS-ügynököt, Peter Holúbeket sem hallgathatták ki.

Kaliňák azonban ebben nem lát problémát, és ha Gajdoš úgy látta volna, hogy akadályozzák a nyomozásban, akkor a belügy nyomozó hivatalához kellett volna fordulnia.

A SME nemrégiben arról informált, hogy a Gorilla-ügy vizsgálatának eredményei több esetben is odavesznek.

A nyomozás elmúlt csaknem öt évében ugyanis legalább négy eljárást zártak le anélkül, hogy bárki ellen is vádemelési javaslatot tettek volna. A nyomozók eljutottak ugyan odáig, hogy felvetették a bűncselekmény elkövetésének gyanúját, a kihallgatott személyek ugyanakkor folyamatosan változtattak a vallomásaikon, ami sokszor problémát jelentett.

Mindezek ellenére Gašpar és Kaliňák is pozitívumként tálalta a nyomozást. Állításuk szerint összesen 23 büntetőeljárás indult, ezek közül hatot nem zártak még le. Gašpar közölte, hogy legalább két nyomozás, amelyet Gajdoš folytatott, hamarosan a végéhez érhet. Véleménye szerint valamikor a jövő év elején.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program