A károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tárgyalt Solymos László vezetésével a miniszterek tanácsa

Megosztás

Az EU szlovák elnöksége halad előre a párizsi klímaegyezmény teljesítésében, amely november elején lép életbe, köszönhetően az Európai Uniónak is.

Az unió környezetvédelmi minisztereinek tanácsa, Solymos László (Híd) vezetésével Luxemburgban először tárgyalt az új jogalkotási javaslatokról hétfőn. A tárgyalás részét képezték az károsanyag-kibocsátás fokozatos csökkentésével, az üvegházhatást okozó gázoknak az emissziókereskedelmi rendszeren kívüli ágazatokban (non-ETS), a közlekedésben és az építőiparban, a mezőgazdaságban és a hulladékgazdálkodásban való csökkentésével kapcsolatos kérdések.

Az EU-nak a non-ETS ágazatokban 2030-ig 30%-kal kell csökkentenie a kibocsátást a 2005-ös évhez képest. A miniszterek tárgyaltak a földhasználatból és az erdőgazdálkodásból származó üvegházhatású gázok kibocsátásának és visszatartásának integrálásáról is a klíma- és energiapolitikába 2030-ig.

„Az Európai Unió dinamikusan és felelősségteljesen veszi át a vezetést a klímaváltozás elleni küzdelemben” – állapította meg a tárgyalások után Solymos László környezetvédelmi miniszter. Ezek az intézkedések szilárd alapot adnak a Párizsi Szerződésben vállaltak teljesítéséhez. „A kötelezettségek alakítják majd az egyes tagállamok további politikáját több évre előre. Ez elkerülhetetlen” – tette hozzá. Szlovákia számára ez a kibocsátás 12%-os csökkentését jelenti a non-ETS ágazatokban.

Solymos figyelmeztetett, hogy az EU felelősségvállalása és akcióképessége megmutatkozik már az ózonréteget károsító, fluorozott gázok (HFC) gyártásának és fogyasztásának csökkentésében is. Az unió a Montreáli Egyezmény aláíróinak múlt heti, ruandai tárgyalásai során, amelyet az EU nevében éppen a szlovák miniszter vezetett, kötelezte magát a HFC csökkentésére már 2019-től.

A szlovák elnökség egyik legfontosabb környezetvédelemi témájáról, a vízről is tárgyaltak az uniós miniszterek. „A víz nem magától értetődő, a források korlátozottak, az iránta való kereslet egyre nagyobb. Ez mindannyiunkat érinti, mert hiánya több kockázatot is jelent, beleértve a társadalmi bizonytalanságot is“ – figyelmeztetett a miniszter.

A környezetvédelmi miniszterek tanácsa olyan témákkal kapcsolatban hozott döntéseket, mint a szárazság, az árvizek, a vízminőség. Ezek a témakörök már júliusban, a pozsonyi Redutban tartott miniszteri konferencián is napirendre kerültek. A viták kapcsolódnak a vízről szóló irányelv 2019-re tervezett felülvizsgálatához is. A vízzel való fenntartható gazdálkodás szintén elkerülhetetlen lépés a Párizsi Szerződés kötelezettségeinek teljesítéséhez.

A környezetvédelmi miniszterek tanácsa ajánlásokat fogadott el a biodiverzitás keretegyezményről szóló konferenciával kapcsolatban is, amelyre decemberben, Mexikóban kerül sor.

(h/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program