Katasztrofális a szlovákiai oktatás színvonala

camera

1

Katasztrofális a szlovákiai oktatás színvonala

Fotó: TASR/Michal Svítok - illusztráció 

Megosztás

Nyilvánosságra kerültek a 2015-ös PISA-felmérés eredményei, melyek azt mutatják, hogy a szlovákiai diákok matematikai ismeretekben, a természettudományos ismeretek terén, valamint szövegértésben is az OECD-tagországok átlaga alatt teljesítenek.

Mi az a PISA-felmérés?

A PISA-felmérés a világ legnagyobb oktatásügyi kompetenciamérése. A tesztek során nem a diákok lexikális tudását mérik, hanem azt, hogy a tanulók milyen mértékben képesek az iskolában szerzett ismereteket az iskolán kívüli szituációkban is alkalmazni. Három területen mérik fel a diákok tudását (természettudomány, matematika, szövegértés), és az eredmények alapján rangsorolják az egyes országokat.

A szlovákiai iskolákban 2015 áprilisában végezték a felmérést, melyen 292 oktatási intézmény 6350 tizenöt éves diákja vett részt.

Szlovákiát összes EU-s szomszédja megelőzte a felmérésen, és az ország oktatásügye egyértelműen a sereghajtók közé tartozik. Azt a téves vélekedést, miszerint a posztszovjet országok csak gyengén szerepelhetnek a teszten, mivel még nem volt idejük felzárkózni európai társaikhoz, egyértelműen cáfolja, hogy a progresszíven fejlődő Észtország már az abszolút élmezőnybe tartozik.

A PISA-felmérés eredményei az Index.hu grafikáján:


Peter Plavčant, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által jelölt oktatásügyi minisztert nem lepték meg a PISA-felmérés rendkívül gyenge eredményei. Elmondása szerint a szakma és a politika tisztában van a szlovákiai oktatásügy problémáival, amelyeket a készülőben lévő oktatásügyi reform során kívánnak orvosolni.

"Muszáj komolyan foglalkoznunk ezzel a témával, változásokra van szükség. Ezért is örülök annak, hogy elkezdődött a nemzeti oktatásügyi reform, melynek célja a képzés transzformációja" – jelentette ki a miniszter, aki azt a pozitív következtetést vonja le a felmérés eredményéből, hogy "a szlovák szakrétőknek igazuk van, amikor az oktatásügy szükséges reformjáról beszélnek".

A minisztérium továbbá tankörnyveket és módszertani anyagokat kíván létrehozni, valamint megvizsgálnák a tanárképzést is. "Erről is beszélni kéne. Megnézni a tanárképzést, és szükség esetén úgy változtatni rajta, hogy a tanár felkészülten érkezzen az iskolába" – mondta Peter Plavčan.

Csökkenthetik a gimnáziumi diákok létszámát.

A szlovákiai iskolák diákjai 2015-ben minden tekintetben rosszabbul teljesítettek a felmérésen, mint 2012-ben. A négy- és nyolcéves gimnáziumok diákjai is gyengébb eredményt értek el, mint három éve, pedig a miniszter szerint ők a tehetségesebb diákok közé tartoznak. Plavčan szerint ebből logikusan az következik, hogy ezekben az intézményekben csökkenteni kell a diákok létszámát, hogy a tehetséges tanulók számára motiválóbb legyen a környezet.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program