1
Fotó: Paraméter-archív
Érsek Árpád miniszter határozott a kétnyelvű táblák kihelyezéséről.
2011-ben a Híd javaslatára a Radičová-kormány módosította a kisebbségi nyelvhasználatról szóló jogszabályt, a törvényalkotók azonban nem gondoltak arra, hogy azt összhangba hozzák a vasúti törvénnyel, amely az ún. vasúti táblák kihelyezését szabályozza.
Szlovákia déli, nemzetiségileg vegyesen lakott területein a helységnévtáblákat két nyelven helyezik ki azokon a településeken, ahol az adott kisebbség aránya eléri a 20%-ot. A vasútállomásokon viszont így nem.
A vasúti kétnyelvűség terén ismertté váltak a Kétnyelvű Dél-Szlovákia Mozgalom akciói is, elsősorban az ekeli tábla kihelyezése (többször is), de csaknem két éve jártak Dunaszerdahelyen is.
A Híd párt az előző Fico-kormány idején több alkalommal is javasolta a vasúti kétnyelvűség bevezetését, de mindig elkaszálta azt a parlamenti többség.
A tavaly alakult hármas koalíció ugyanakkor a kormányprogram részévé tette a vasúti kétnyelvűséget.
Először a TA3 hírtelevízió informált a közlekedésügyi miniszter, Érsek Árpád (Híd) aktuális döntéséről, miszerint ez mostantól tényleg megvalósulhat.
Érdeklődésünkre a közlekedésügyi tárca sajtóosztálya közölte, a kétnyelvű vasúti táblák kihelyezését pozitív lépésként értékelik a nemzetiségileg vegyesen lakott régiók polgárainak békés együttélése szempontjából. „Ez egy szolgálat a kölcsönös egyetértés, valamint maga a tájékoztatás jegyében” – jegyezték meg.
A kétnyelvű vasúti táblákat azokon a településeken helyezik majd ki, amelyekben a nemzeti kisebbség aránya eléri a 20%-ot. „A közlekedésügyi tárca a kormány által jóváhagyott programot teljesíti, amely számol ezzel a lépéssel. A kétnyelvű megjelölés minden kisebbség anyanyelvét érinti” – fogalmaztak.
Érdeklődtünk arról is, hogy mennyi települést érint a rendelkezés, konkrét választ azonban nem kaptunk. A TA3 információi szerint 55 községben helyezik ki a kétnyelvű táblát.
„A Szlovák Vasutak (ŽSR) jelen pillanatban felkészül ennek a lépésnek a megvalósítására még az idei évben, vizsgálják, hogy az egyes állomásokon a homlokzat mely részére és műszakilag milyen módon kerülnek majd fel a táblák. Miután a folyamat e része véget ér, lehet konkrétabban meghatározni, mekkora ráfodítást igényel a táblák felszerelése” – állítják.
(SzT)