Kiska jóváhagyta a magyar iskolák megmentését és a tanári bérek emelését is

Megosztás

Elkerülik a megszűnést szeptembertől a csak alsó tagozattal működő és a kilencosztályos nemzetiségi általános iskolák is.

Andrej Kiska ugyanis aláírta a törvénymódosítást, amelynek eredményeként ezek az iskolák kivételt kapnak az osztályok diáklétszámára vonatkozó kvóta alól.

A minisztérium becslése szerint 60 kisiskola került veszélybe országszerte a jelenleg hatályoys törvény miatt: 3 a Pozsonyi, 11 a Nagyszombati, 10 a Nyitrai, 7 a Besztercebányai, 5 a Kassai, 1 a Zsolnai, 2 a Trencséni, 21 pedig az Eperjesi kerületben.

A parlamenti oktatásügyi bizottsága elfogadott egy módosító javaslatot, melynek értelmében a 60 kisiskola mellett további 60 kilencosztályos magyar tannyelvű alapiskola is kivételt kap.

A hatályos jogszabály megköveteli, hogy elsőben legalább 11, míg a másodiktól negyedikig legalább 13 diák legyen osztályonként.

A javaslat indoklásában az szerepel, hogy a minimális osztályonkénti diáklétszám alsó tagozaton történő megszabásával korlátozódna az alapiskolai oktatás hozzáférhetősége az alacsony lakosságszámú községek közelében, egyszersmind az anyanyelvi oktatás elérhetősége azokban a falvakban, ahol a kisebbségek részaránya eléri a kellő mértéket.

A köztársasági elnök jóváhagyta a pedagógusok 6%-os béremelését is.

A pedagógusok idei 6%-os béremelése 32,5 millió eurós többletkiadást jelent a költségvetés számára. Ennek legnagyobb részét az állam biztosítja, 6,5 milliót a települések önkormányzatai, 330 ezret pedig a megyék.

A 6%-os béremelésre vonatkozó javaslattal egyébként nem értettek egyet a pedagógusok, a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége, a Szakszervezeti Szövetség, a Szlovák Tudományos Akadémia, az Oktatásügyi és Tudományos Területen Dolgozók Szakszervezete, a Szlovák Tanári Kamara, az Egészségügyi Iskolák Szövetsége és a Nevelési Tanácsadók Szövetsége sem.

A tanári kamara továbbra is azt kéri, hogy az idei év végéig 140 euróval emeljék a tanárok bérét. A kamara vezetője, Vladimír Crmoman szerint ezzel növelnék a tanári hivatás attraktivitását is.

(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program