Mindenki több időt töltött a gép előtt, meg is ugrott a gyermekek online szexuális kizsákmányolása

camera

1

Mindenki több időt töltött a gép előtt, meg is ugrott a gyermekek online szexuális kizsákmányolása

(police.hu) 

Megosztás

A pandémia alatt nőtt a gyermekek online szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos bűncselekmények száma - mondta a magyarországi Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztályának munkatársa a rendőrség pénteki sajtótájékoztatóján.

Kovács Gábor Attila az amerikai nonprofit szervezet, az Eltűnt és Kizsákmányolt Gyermekek Nemzeti Központja (NCMEC) adataira hivatkozva azt mondta: 2019-ről 2020-ra, illetve 2020-ról 2021-re 25-30 százalékkal nőtt az ilyen típusú bűncselekmények száma, és Magyarországon is hasonló arány érzékelhető. A tendenciát a főhadnagy azzal indokolta, hogy a járvány idején mind a sértettek, mind az elkövetők több időt töltöttek az online térben. Azt is érzékelték, hogy nőtt azoknak a felvételeknek a száma, amelyet a sértettek önmagukról készítettek. Rámutatott, ezeket a bűncselekményeket szenzitív mivoltuk miatt nem szokták nyilvánosságra hozni, annyit azonban elmondott, hogy a felvételeken a gyermekek nemiségét súlyosan szeméremsértő nyíltsággal ábrázolják.

Az NCMEC-ről Kovács Gábor Attila azt mondta: az amerikai hírközlési szolgáltatók – a népszerű közösségi oldalak, chatprogramok üzemeltetői, valamint a felhőszolgáltatók – jelzik a szervezetnek, ha a felületükön gyermekek szexuális kizsákmányolására utaló felvételt észlelnek. Az NCMEC kiértékeli a felvételeket és gondoskodik arról, hogy azok az illetékes nyomozóhatóságokhoz kerüljenek. Magyarországra a jelzések közvetetten, az Europol biztonságos csatornáján keresztül érkeznek a KR NNI kiberbűnözés elleni főosztályához, ahol ha szükséges, büntetőeljárást indítanak.

Deák Sándor, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának munkatársa szintén arról beszélt, hogy a gyermekek ellen az online térben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos nemzetközi jelzések száma növekszik. Hozzátette: az európai tinédzserek naponta hozzáférnek az internethez, és legtöbbjük mobilinternettel is rendelkezik. Ennek van pozitív hozadéka is, de felveti annak szükségességét, hogy az online kizsákmányolással kapcsolatban ismereteket szerezzenek – mondta.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program