Korea felszabadulása - Putyin Phenjannal, Obama Szöullal váltott üdvözletet

Megosztás

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, Barack Obama amerikai elnök pedig a dél-koreai államfőnek küldött gratuláló táviratot szombaton Korea japán megszállás alóli felszabadulásának 70. évfordulója alkalmából.

"Országaink baráti viszonya, amelyet a példátlan és küzdelmes Japán ellenes háború közös harca alapozott meg, folyamatosan mélyül mindmáig, felülkerekedve a történelem minden kihívásán és megpróbáltatásán" – idézte Kim üdvözlő táviratát a KCNA hivatalos phenjani hírügynökség angol nyelvű adása.

A ma kettéosztott Koreai-félsziget 1910-től japán gyarmat volt, amíg Japán második világháborús vereségével Korea 1945. augusztus 15-én visszanyerte függetlenségét.

A KCNA hozzátette, hogy az 70. évfordulós megemlékezés alkalmából Putyin is gratulációt küldött Kimnek, méltatva a Korea felszabadításáért egykor életüket áldozó szovjet katonák és koreai hazafiak tettét.

Közben Barack Obama amerikai elnök a dél-koreai elnöki hivatalnak küldött üdvözletében azt írta, ez az évforduló is "alkalom arra, hogy büszkélkedni lehessen a Koreai Köztársaság számos vívmányával". Korea, a maga dinamikus gazdasági növekedésével és vibráló demokratikus rendszerével, "példakép az ázsiai-csendes-óceáni térségben és világszerte", s az ország "fontos szereplője a határain túli válsághelyzetek kezelésének" – tette hozzá. "Nem csoda, hogy az országaink közötti viszony, erősebb mint valaha" – üzente Obama, kifejezve, hogy nagy várakozással tekint Pak Gun Hje dél-koreai elnök októberben esedékes, immár negyedik washingtoni látogatása elé.

Hszi Csin-ping kínai elnök is gratulált az ünnepen a szöuli vezetésnek, hangsúlyozva, hogy Peking elégedetten veszi tudomásul, hogy társadalmi és gazdasági fejlődésése nyomán Dél-Korea globális ügyekben is szerepet vállal.

Az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un a KCNA hírügynökség szerint szombaton felkereste a phenjani Kumszuszan emlékpalotát, amely apja és nagyapja Kim Dzsong Il és Kim Ir Szen mauzóleumaként szolgál.

A phenjani rezsim emellett hangos, de békés tömegmegmozdulást tartott a két Koreát 1953 óta elválasztó demilitarizált övezet panmindzsoni állomásán. A felvonulás az amerikai hírügynökség jelentése szerint bővelkedett látványosságokban, így az elválasztó vonal túloldalán, néhány méterre álló dél-koreai és amerikai katonák női fúvószenekart, zászlólengetést és tornagyakorlatokat is megfigyelhettek.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program