Kuciak-gyilkosság: Szlovákia történetének legnagyobb nyomozócsoportja, egy hét alatt 100 kihallgatott

camera

1

Kuciak-gyilkosság: Szlovákia történetének legnagyobb nyomozócsoportja, egy hét alatt 100 kihallgatott

Robert Kaliňák (Fotó: TASR) 

Megosztás

Robert Kaliňák (Smer-SD) bizottsági meghallgatásán kezdett dobálózni a nagy számokkal.

A belügyminisztert hallgatta meg a parlament belbiztonsági bizottsága Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolása kapcsán. Robert Kaliňák pedig elmondta, Szlovákia történetében még semmilyen ügyön nem dolgozott akkora méretű nyomozócsoport, mint ezen, és a holttestek megtalálásától számítva mostanáig több mint 100 személyt hallgattak ki az ügyben.

A nagy számokon kívül azonban nem sokat mondott, mivel közben utalt Jaromír Čižnár főügyész szavaira is, aki megtiltotta a rendőröknek a tájékoztatást az ügyben.

Kérdezték azzal kapcsolatban is, mit tud az olaszországi szlovák rendőrségi attasé és az olasz maffiaellenes hivatal kommunikációjáról 2013-ból, mely arra utalt, hogy rendőreink már tájékozódtak az olaszok szlovákiai bizniszelése kapcsán hazai maffiakapcsolataikról. Ezt Kaliňák korábban tagadta, az Aktuality.sk azonban ma rámutatott, hogy kamuzott.

A belügyér most erre reagálva azt állította, hogy vizsgálják a 2013-ban lezajlott kommunikáció tartalmát. Hozzátette, nem tudott arról, hogy az olaszok válaszoltak a szlovák kérelmekre.

"Én azt az információt kaptam a rendőrségtől, hogy valamikor 2014 elején kértek információt, majd csak három sürgetés után kapták meg azt másfél évvel később. Abban egyetlen mondat volt Vadaláról. 2013-ban olyan válasz jött, hogy Vadalát a reptéren tartóztatták le, és átadták a hatóságoknak. Ez az egész az olaszok részéről, minden továbbit vizsgálnak" – szögezte le, aláhúzva, hogy csak a szlovák rendőrség kérdéseire válaszoltak az olasz kollégák, további információval nem szolgáltak.

A meggyilkolt újságíró utolsó cikke:

Az olasz maffia Szlovákiában van, és csápjai a politikáig érnek

Ľubomír Galko (SaS) a bizottsági ülésen arra volt kíváncsi, a rendőrség miért csak 11 nap után kérte a gyilkosság helyszíne környékén járt sofőröket fedélzeti kameráik felvételeinek lementésére. Kaliňák viszont úgy válaszolt, hogy ennyi nap után merült fel olyan információ, mely alapján szükségesnek tartották ezt.

A NAKA korrupcióellenes osztályának igazgatója, Róbert Krajmer jelenlétét a gyilkosság helyszínén azzal magyarázta, hogy "szükség volt rá". Kizárta, hogy Kuciakot a rendőrség lehallgatta volna.

Galko kérte, hogy hozzák nyilvánosságra a nyomozócsoport vezetőjének, illetve a vizsgálatot felügyelő ügyész nevét, Kaliňák azonban ennek nem tett eleget, mondván, nem szeretné, ha az ellenzék konkrét személyeket kezdene támadni a nyomozók között.

A nyomozócsoportot vette védelmébe Anton Hrnko (SNS) is, aki szerint a jelenlegi feszült helyzetben biztosan nem tudnak zavartalanul dolgozni. Hozzátette, neki eddig semmilyen kétsége nincs afelől, hogy megbízhat bennük.

Némi szóváltás is kialakult az SaS jelenlévő képviselői és Kaliňák között, miután a belügyminiszter megvádolta az SaS-t, hogy 2010-ben, a Radičová-kormány idején 10 millió eurót kapott vissza áfa-visszaigénylés útján az Antonino Vadalához köthető céghálózat.

"Elképzelhető, hogy Mária Trošková járt valamelyikükkel, de önök pénzelték őket. A koalíció tagjaként semmilyen módon nem avatkoztak be" – fogalmazott.

Galko ezt elutasította, és számon kérte Kaliňákon, mégis honnan tudhat ő egy ilyen, adótitoknak számító információról, de ő erre azt mondta, hogy ha azt hiszik, hazudik, pereljék be.

Kaliňák: Nem érzek közvetlen felelősséget, de nem tudok megbékélni sem vele
A belügyminiszter a bizottsági ülést követően a sajtó képviselői előtt beszélt arról, hogy nem érez közvetlen felelősséget a kettős gyilkosságért, de nem tud megbékélni sem vele.
A kérdésre, hogy nem készül-e olyan politikai gesztusra, mint Marek Maďarič, azt válaszolta, hogy ez nem a Forma-1, hogy ebben versenyezzenek. "Egyetlen dolog érdekel bennünket, mégpedig hogy a kétszeres gyilkosságot sikerüljön felderíteni, minden más másodlagos" – fogalmazott.
Elismerte, hogy a nyomozás nem függ közvetlenül tőle, de "szeretném azt érezni, hogy mindent megtettünk annak érdekében, hogy ezt kinyomozzák". Megismételte, hogy nem ragaszkodik a belügyminiszteri székéhez, azt viszont nem árulja el, hogy vajon mérlegeli-e a lemondását. Annyit közölt, hogy a Smer elsőként a Híd pártot mint koalíciós partnerét szeretné erről értesíteni.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program