"A kvóták ügye nem a múlté, ez talán csak Fico álma volt"

Megosztás

A menedékkérők újraelosztását célzó kvóták ügye nem tekinthető halottnak, s bár Szlovákia európai parlamenti képviselői a kvóták ellen szavaznának, azokat az Európai Parlament (EP) mégis könnyedén jóváhagyhatja - ebben értettek egyet azok a szlovákiai EP-képviselők, akik csütörtökön a TASR hírügynökségnek nyilatkoztak.

A szlovákiai EP-képviselők Robert Fico egyik eheti kijelentésére reagáltak. Hétfőn a szlovák és a cseh kormány Pozsonyban tartott együttes ülése utáni sajtótájékoztatón azt mondta: a kvótáknak – mivel megosztják Európát – "politikai szempontból végük van."

"A kvóták ügye nem a múlté, ez talán a kormányfő álma volt" – mondta a téma kapcsán Anna Záborská, a szlovák paralmentből tavasszal kieső KDH EP-képviselője.

Párttársa, Ivan Štefanec megerősítette: a szlovákiai EP-képviselők elutasítják a kvótákat, illetve a betelepítést elutasító országok számára kilátásba helyezett szankciókat is.

Jana Žitnaňská, a NOVA EP-képviselője úgy vélekedett: egy esetleges, a kvóták és a szankciók ügyében tartandó voksoláson

akárhogyan szavaznak is a szlovákiai EP-képviselők, a kvótákat jóváhagyják, és ezért a tagállamokra marad a döntés, hogy erre hogyan reagálnak majd.

Bár a kvóták jelenleg nem működnek, a téma nem halott, és (a menedékkérők) újraelosztására hatékony mechanizmust kell majd találni – mondta Boris Zala, aki a Smer jelöltjeként került az EP-be, ám a napokban – egyebek mellett a szlovák kormányfőnek a migrációval kapcsolatban tett megnyilatkozásaira és a kormánypárt állítólagos politikai irányváltására hivatkozva – felfüggesztette tagságát pártjában.

Csáky Pál, az MKP EP-képviselője azt mondta: a legjobb lenne saját otthonaikhoz minél közelebb elhelyezni a menedékkérőket. Hozzátette: Európának nincs elegendő kapacitása arra, hogy milliókat fogadjon be.

Nagy József (Híd), aki tavaly többször bírálta az illegális migráció feltartóztatására az országhatárokon emelt kerítéseket – úgy vélekedett: a gyakorlatban nem kerül majd sor a menedékkérők betelepítésére. A kvóták úgysem tartanák a menedékkérőket ott, ahol nem akarnak lenni – jegyezte meg a politikus, aki egy éve a határkerítésekről is hasonlóan vélekedett.


Az Európai Unió tagországainak belügyminiszterei – minősített többséggel, Szlovákia, Magyarország, Csehország és Románia ellenszavazata mellett – 2015 szeptemberében hagyták jóvá azt a tervet, amelynek alapján az uniós tagországok között 120 ezer Európába érkezett menedékkérőt osztanának el. A döntéssel szemben tavaly decemberben Szlovákia és Magyarország is keresetet nyújtott be az Európai Bírósághoz (ECJ). Az ügyben az idén tavasszal az Európai Bizottság (EB) olyan javaslattal állt elő, amely szerint úgynevezett "szolidaritási hozzájárulást" – be nem fogadott személyenként 250 ezer eurót – kellene fizetniük azoknak az uniós tagországoknak, amelyek megtagadják a részvételt a menedékkérők újraelosztásában. A szlovák kormány a javaslat EB általi elfogadását követően azonnal jelezte: elfogadhatatlannak tartja azt.


(MTI/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program