Lajčák megszilárdította pozícióját, továbbra is az ENSZ-főtitkári poszt egyik esélyese

camera

1

Lajčák megszilárdította pozícióját, továbbra is az ENSZ-főtitkári poszt egyik esélyese

Fotó: TASR 

Megosztás

Miroslav Lajčák a hétfői, sorrendben ötödik szavazáson harmadik lett.

A szlovák külügyminiszter nyolc támogató szavazatot szerzett, heten voksoltak ellene. Ezzel harmadik lett a sorrendben ötödik indikatív szavazáson az ENSZ-főtitkári posztért.

Az első hagyományosan a portugál António Guteress lett, míg a második a volt szerb külügyminiszter, Vuk Jeremić. Lajčák az előző két szavazáson a második helyre került, az ENSZ-hez közel álló források szerint pedig a mostani helyezésével megerősítette a pozícióját, miszerint esélyesként tekinthetünk rá – tudta meg a SITA hírügynökség.

A múlt héten kezdődött az ENSZ 71. közgyűlése. A diplomáciai maraton során Miroslav Lajčák mintegy 50 találkozót abszolvált, ebből 40 kétoldalú volt. Akkor a szlovák jelölt mellett lobbizott Andrej Kiska, a szlovák delegáció vezetője is.

A hétfői már valószínűleg az utolsó szavazás volt a Biztonsági Tanács októberi döntése előtt. Azon a szavazáson a BT állandó tagjainak, az USA-nak, Oroszországnak, Nagy-Britanniának, Franciaországnak és Kínának vétójoga van. Ők viszont nem állíthatnak saját jelöltet. Az ENSZ-főtitkár megválasztásának folyamata októberben érhet véget, amikor Oroszország veszi át az elnökséget a BT-ben.

A SITA információi szerint az ENSZ-en belül jelenleg taktikázás folyik. Forrásaik rámutattak arra, hogy a női jelöltek közül egyik sem ért el olyan rossz eredményt, mint a legutóbbi szavazáson, márpedig az indikatív szavazások előtt tulajdonképpen olyan hangok voltak túlsúlyban, hogy a történelem során első alkalommal nő vezethetné az ENSZ-t. Emellett egy íratlan szabály szerint ezúttal Közép- vagy Kelet-Európai jelöltnek kellene megkapnia az ENSZ-főtitkári posztot.

A hétfői szavazáson egyébként Lajčák mögött negyedikként végzett az argentin miniszter, Susana Malcorra, valamint a volt szlovén kormányfő, Danilo Türk, utánuk pedig az UNESCO-t vezető Irina Bokova következett.

(SITA/SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program