1
kepviselok
Kotlebával kormányozni senki nem akar, ezt még a Smer és az SNS is kijelentette. Lássuk a lehetséges koalíciókat.
Alapvetően két irány van: vagy Fico vezetésével jön létre egy baloldali, vagy pedig Richard Sulík (SaS) vezetésével egy jobboldali kormány. Az RTVS vasárnapi vitaműsorában kimondták, hogy a legvalószínűbb forgatókönyvek szerint baloldali kormány négy, míg jobboldali legalább öt pártból alakulhatna. Vannak kevésbé valószínű forgatókönyvek is.
A matematika nem enged. A Smer ugyan választásokat nyert, 49 képviselője mellé azonban legalább két másik pártra szüksége van.
Adná magát a szituáció, amilyenbe egyszer, 2006-ban ár belementek, amikor az SNS-t és a HZDS-t vitték be a kormányba. Most ugyan már Slota-mentesítették az SNS-t, de az még mindig SNS, és itt van egy annál még jóval sötétebb formáció, az ĽSNS, a besztercebányai megyefőnök vezetésével. Esély mindig van rá, hogy koalícióra lépnek, de a Smeren belül is sokak számára elfogadhatatlanok Kotlebáék, így ez még Robert Fico pártján belül is problémákat okozhatna (Denník N).
Peter Pellegrini (Smer) a szlovák köztévé adásában elmondta, hogy három,négypárti koalíciót tudnak elképzelni. Márpedig ha Kotlebát kihagyják a buliból, akkor legfeljebb az SaS-szel vagy az OĽaNO-val állíthatnának fel elegendő képviselőt hárompártihoz, amire akár azt is mondhatnánk, hogy még kevésbé valószínű.
Jobb- és baloldali kormány esetén is a döntő momentum az lehet, hogy az SNS és a Híd hajlandó volna-e együttműködni egymással. Bugár Béla ugyanakkor eléggé egyértelműen fogalmazott már többször is: az SNS-szel és Kotlebáékkal nem.
Ráadásul Sulík szavaira, miszerint átértékelhetné a Híd a viszonyát az SNS-szel, úgy reagált, hogy inkább az SaS értékelhetné át a viszonyát a Smerrel (SME). A szájkarate ellenére Sulík és Bugár egy kocsival érkeztek az RTVS adásába.
Különös, de talán az SNS-nek a legerősebb a tárgyalási pozíciója, ugyanis lényegében ez az egyetlen párt, amely nélkül – ha Kotlebáékat mindenki mellőzi és sem az SaS, sem az OĽaNO, sem Boris Kollár nem megy el a Smerrel – nem alakulhat kormánykoalíció. Ha Danko inkább jobboldalra húz – márpedig hízelgett Sulíknak azzal, hogy tetszik a gazdasági programjuk – akkor ezen a térfélen akár még a Híd nélkül is van esélyük kormányozni (SaS-OĽaNO-SNS-Kollár-Sieť – 77 képviselő). A Smerrel viszont Kollár nélkül csak akkor, ha a Híd is ott van: (Smer-SNS-Sieť – 74 / + Híd – 85).
Jobboldali kormányból az SNS nem maradhat ki, viszont a Híd, Boris Kollár és a Sieť hármasa közül bármelyik.
Íme a lehetőségek:
SaS-OĽaNO-Kollár-Híd-Sieť – 72 (kevés)
SaS-OĽaNO-SNS-Kollár-Híd-Sieť – 87
SaS-OĽaNO-SNS-Híd-Sieť – 76 (éppen többség)
SaS-OĽaNO-SNS-Kollár-Sieť – 76
SaS-OĽaNO-SNS-Kollár-Híd – 77
Boris Kollár helyzete is különös, ugyanis a pártját jobboldalinak hirdette, de kijelentette, hogy nem kíván kormányra lépni, jobboldali kormányt viszont támogatna.
Baloldalon:
Smer-Híd-Sieť – 70 (kevés)
Smer-SNS-Sieť – 74 (kevés)
Smer-SNS-Híd-Sieť – 85
Smer-SNS-Kollár-Sieť – 86 (ha Kollár mégis)
SME/Denník N/para