„A drótszőrű magyar vizsla a legjobb”

camera

1

„A drótszőrű magyar vizsla a legjobb”

foto_miczek_zsofia_1 

Megosztás

Miczek Zsófiával, a Zöldmáli Kennel megalapítójával beszélgettünk.


Fotó: Miczek Zsófia

Zsófit Aranykoszorús Mestertenyésztői és Aranykoszorús Vadászkutya Mestervezetői címekkel tüntették ki, ez utóbbinál ő a legfiatalabb kitüntetett női mestervezető. Drótszőrű vizslái szerte a világon keresettek, többek közt: Angliában, Amerikában, Ausztráliában, Oroszországban, sőt, Dunaszerdahely környékén is van belőlük. Zsófi a Budapest melletti Pátyon él, 17 drótszőrű vizslájával.


Fotó: Miczek Zsófia

Hogy indult a történeted a drótszőrű vizslákkal?

Nem gondoltam, hogy tenyésztő leszek, meg hogy vadászkutyákkal fogok foglalkozni. Igazából mindig is akartam kutyát, de a szüleim nem engedték. Tizennégy éves koromban kaptam egy beagle kutyát, akit sajnos két évesen elütött egy autó. Ez viszont sorsfordító volt, mert a nagy szomorúságban kiválaszthattam, hogy végre olyan kutyám legyen, amilyet én szeretnék.

Miért pont a drótszőrű vizslát választottad?

Vonzódtam mindig is a vizslafélékhez. A rövidszőrűből nagyon sok van, szinte minden utcasarkon. Egy kedves solymász barátom azt mondta: „A drótszőrű magyar vizsla a legjobb.”Akkor viszont még nagyon kevés volt belőle Magyarországon. Sőt, életemben nem láttam még olyat, de kitaláltam, hogy nekem ilyen, szuka kutya kell.

Hogy találtál rá?

Amikor eldöntöttem, rögtön másnap a testvérem barátnője telefonált, hogy találtak egy drótszőrű magyar vizsla szukát Pest utcáin. Kérdezte, hogy mit csináljanak vele. Mondtuk, hogy hozzák el. Egy darabig nálunk volt, majd meglett a gazdája, aki annyira örült neki, hogy felajánlotta, hogy vesz nekem egy kölyköt vagy legalábbis beszáll a kölyök árába.


Fotó: Miczek Zsófia

Tervezted, hogy tanítani fogod őt vagy spontán jött?

Semmilyen tervem nem volt vele, se kiállítás és egyebek, csak szeretgetni. A solymász barátom adott nekem egy könyvet, enyhe célzással, hogy lehet mást is csinálni a vadászkutyával, mint sétáltatni. Elkezdtem olvasni a könyvet majd tanítani a kutyámat, akkor még csak 16 éves voltam. Tanítani kezdtem és nagyon motiváló volt, hogy ennyire ügyes. Elvittem vizsgákra, ahol nagyon jól szerepelt a kutya, pedig akkor még nem is vadásztam vele.

Hogy kerültetek az első versenyre?

Másfél éves volt, letette a legmagasabb vizsgát és azon gondolkoztam, hogy akkor most hogyan tovább? Megtudtam, hogy vannak versenyek. Nekünk Szlovákiában, Bényben a MAM (Memorial Alexander Mészáros) volt az első, 2001 körül. Középkategóriában végeztem, ami nem rossz eredmény, főleg egy másfél éves kutyával és 17 éves kezdő lánnyal. Következő évre már jobban felkészítettem őt és elkezdtük sorra nyerni a versenyeket.


Fotó: Miczek Zsófia

Azóta pedig?

Háromszor volt az év magyar vizslája. Rövid és drótszőrű magyar vizslák között volt kiosztva a cím, ezt a klub hirdette meg. Ilyenkor egybeveszik a kiállítás és a munkaeredményeket. Három évig volt a legeredményesebb kutya, ráadásul az első drótszőrű magyar vizsla, aki valaha megkapta, számos kitüntetés és díj mellett. Azóta már számos munkachampion kutya került ki a tenyészetemből, és a világ legeredményesebb drótszőrű magyar vizsláit tudhatom magaménak több generáció óta.

Miért kezdtél drótszőrűt tenyészteni?

Rajtam kívül szinte senki nem versenyzik drótszőrű magyar vizslával, sőt nem volt jó hírneve a fajtának. Az enyémek jól szerepeltek, de azt mondták, biztos véletlenül. Küldetéstudatom lett, hogy bebizonyítsam a világnak, hogy ez egy jó fajta, eredményes kutya.


Fotó: Miczek Zsófia

Hol mérettetitek meg magatokat?

Külföldön és idehaza egyaránt. Világbajnokság, Európa-bajnokság, de legtöbbször Magyarországon és Szlovákiában versenyzünk. Ez utóbbiban sokkal több verseny van.

Szlovákiában újra Munkachampion címet nyertetek!

Bizony, most két kutyám is Munkachampion lett (Zöldmáli Zala és Lepke), most kaptam kézhez a bizonyítványt. Így, ezzel együtt most már öt szlovák Munkachampion kutyám van, ami nagy szó! Tudomásom szerint a fajtában nincs is több kutya.


Fotó: Tuzson-Varga Dóra

Szlovákiába akkor gyakran látogattok el?

Rendszeresen járunk ki versenyezni, az MKS (Memoriál Kolomana Slimáka), a Mindenes Vizsla Főversenyen például már háromszor voltam második helyezett. Ráadásul Dunaszerdahely környékén is van tőlem két kutya.

Miben más a drótszőrű, mint egy rövidszőrű?

Elsősorban ugye küllemében, erősebb csontú, pofaszakálla nagyon jellegzetessé teszi. Azt mondanám, hogy a drótszőrű vizslák nyugodtabbak a hétköznapokban. Munkaadottságukban viszont egyformák. Amikor akció van, gyorsak, pörgősek, tettre készek. A rövidszőrű nagyon elterjedt fajta, ez sokszor nem is jó, mert sokan szaporítják, nem törekszenek a minőségre. Szlovákiában az a jó, hogy elég szigorúak a tenyésztési előírások.


Fotó: Varga Dóra

Tizenhat éves korod óta kutyatenyésztéssel foglalkoztál?

Marketingmenedzserként dolgoztam, voltam reklámügynökségnél is, de úgy döntöttem ezekből kilépek. Persze a hozzám közel állók nem tartották jó ötletnek. Mondván, hogy nem fogok tudni ebből megélni.

Mégis sikerült!

Nyilván több lábon állok. Vadászkutya iskolát és táborokat vezetek, tréningeket, kiképzéseket tartok. A kiskutyák, tulajdonképpen szezonális dolognak számítanak, hiszen előfordul az is, hogy nem vemhesül a szuka. Volt olyan is, hogy most nemrég kimentem pároztatni a kutyámat Franciaországba, egy kölyök született és három naposan elpusztult, nem tudni mitől. Költséges volt,mert pároztatási díjat és az utazást is fizetni kellett. Ilyenkor kimehetek ingyen újra pároztatni, de az úti költséget meg kell fizetni.


Zöldmáli Adu, Kisudvarnok

Naponta hány kutyával tudsz foglalkozni?

Átlagban 8-10 kutyát tanítok egyszerre. Persze ez mind időjárásfüggő, ha vizsgára készülünk megint más a helyzet. Idén tavasszal 8 kutyát felkészítettünk már a tavaszi vizsgákra. A párom is besegít. A nagyrészét én csinálom, de őt is érdekli, szereti, tanítom őt is, hogy kell a kutyát tanítani.

Hogy telik egy napod?

Nagyon dolgosan. (nevet) Nincs hétvége, nincs nyaralás, ha van, akkor kutyás programmal. Van segítségem, aki a kutyákat takarítja meg eteti, de el tudnám egész napomat úgy tölteni, hogy őket takarítom. Nagyrészt tanítom őket meg más kutyákat is. Bentlakásos tanítást vállalok, tréningeket, csoportos foglalkozásokat is tartok. Nem kevés időm megy el azzal, hogy tartom a kapcsolatot azokkal, akik érdeklődnek, és akiknek van tőlem kutyája.

Mindegyik kutyád versenyképes?

Az a problémánk, hogy például Szlovákiában mindig csak egy kutyát lehet a vezetőnek vezetni, Magyarországon kettőt. Nálunk meg az udvarban minden kutya versenybe fogható. Magasak az elvárásaim. Rengeteg jó kutyám van, legszívesebben mindet felkészíteném. Nagyon figyelünk arra, hogy olyan életük legyen a kutyáknak, hogy mindegyikük boldog, és meglegyen a kihívás az életében.


Zöldmáli Ariel tulajdonosával, Kalmár Péterrel (Balázsfa)

Hogy készültök a versenyekre?

Ha az évi ciklust nézem, akkor a vadászszezon októbertől február elejéig tart. Utána elkezdjük a tréningeket a fiatal kutyákkal, a felkészülést a tavaszi vizsgákra meg a munka vizsgákra. Ez tart nyár végéig. Tavasszal már elkezdjük a versenykutyákat is formába hozni. Majd októberig zajlanak a versenyek. Aztán kezdődik a vadászszezon, olyankor már a kutyák elengedhetik magukat. Ilyenkor a kutya leereszthet kicsit, a figyelme lazulhat.

Mit jelent a Zöldmáli?

A zöldmálinak nincs jelentése, anno, amikor le kellett kérni a kennel nevet, akkor három lehetőségem volt, a harmadikra nem volt ötletem. Régen Budapesten ezen a részen laktam, aminek Zöldmál volt a neve. Reméltem, hogy nem ezt választják. Persze, ezt választották, külföldieknek nem is olyan könnyű kimondani.

A tőled származó kutyák fejlődését figyelemmel követed?

Mindegyiket! Időigényes kapcsolatot tartani, meg gazdifüggő természetesen. 98%-ra tudok mindent a kutyáimról. Egy tenyésztőnek nagyon fontos feladata, hogy utódokat ellenőrizzen. Valakivel rendszeresen, valakivel kevésbé. Igyekszem motiválni a gazdikat, hogy visszatérjenek, tréningekre például. Most egy hetes tábort tartottam: Amerikából, Finnországból, Németországból, Hollandiából, Szlovéniából jöttek hozzám és mindenkinek tőlem van kutyája. Nagyon jó érzés volt!

Szerencsés vagy!

Nagyon jó érzékem van ehhez, amit nem tudsz szerintem tanulni, hanem vele születsz. A gazdikat is tanítom, hogyan kell a kutyával bánni. Nagyon határozott vagyok, és ezt várom az emberektől is. Szeretem, ha megmondják a frankót. Ráadásul azt csinálom, amit szeretek, mégha sokszor nagyon kimerítő is. Kell hozzá egy társ, aki mindezt tolerálja és megérti.

Ha nem kutyatenyésztéssel, akkor mivel foglalkoznál?

Állatorvos lennék. Az nagyon érdekel.

(Derzsi Bernadett)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program