Már egy menekült sincs Bősön, de még jöhetnek - VIDEÓK

camera

1

Már egy menekült sincs Bősön, de még jöhetnek - VIDEÓK

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Mostanáig 1228-an fordultak meg Bősön, de már mind elmentek.

Legutóbb három hete írtunk Bősről, amikor néhány szerb vendégmunkás, illetve helyi lakos között alakult ki incidens egy helyi szórakozóhelyen. Akkor rendőröket is hívtak, és amikor az elfutó szerbek után indultak, az egyikük lábát törte.

Február végén még 13 szíriai menedékkérő lakott a bősi komplexumban, köztük négy gyerek, mostanra azonban ők is távoztak. Ezt érdeklődésünkre megerősítette a belügyi szóvivő is.

Újak helyettük mostanáig nem érkeztek, ugyanakkor elmondása szerint számítanak arra, hogy a jövőben még érkezhetnek.

"Az 500 fős kapacitás továbbra is az osztrák fél rendelkezésére áll" – szögezte le a szóvivő.

Ausztria és Szlovákia között ugyanis 2015 júliusában két évre kötötték azt a memorandumot, amelynek értelmében Szlovákia szállást és ellátást biztosít néhány Ausztriába érkező menedékkérő számára.

A bősi komplexumban 2015 szeptemberétől összesen 1228 szíriai származású ausztriai menedékkérőt helyeztek el. Eleinte több százan voltak, egyszerre maximálisan 500-an. Az 1228-ból 650 gyermek volt.

Paulenová közölte, hogy a szálláson és az ellátáson kívül a többi szolgáltatást az osztrák fél finanszírozta. Ezek közé tartozik az egészségügyi ellátás, a gyermekek iskoláztatása, a szabadidős tevékenységek, valamint a biztonsági szolgálat, de az osztrákok adták a menedékkérők zsebpénzét is.

"A segítségnyújtás eme formáját a szolidaritás jegyében a memorandum hatályának lejárta után is készek vagyunk folytatni" – húzta alá a szóvivő. Hozzátette, az együttműködést mind a szlovák, mind az osztrák fél sikeresnek értékeli. "Mindezt pedig látogatásával értékelte 2015-ben az akkori ENSZ-főtitkár, Ban Ki-Mun is" – emlékeztetett.

2015 szeptemberében tüntetések is zajlottak Bősön, két alkalommal Marián Kotleba és bandája is ide igyekezett, egyszer azonban még Bős és Nyékvárkony között feltartóztatták őket.

Tudni kell, hogy a komplexum a Szlovák Műszaki Egyetem tulajdona, és a belügyminisztérium kötött szerződést az intézménnyel a menekültek elhelyezéséről. Bős tulajdonképpen ezért „cserébe” városi rangot kapott, megnövelték a rendőrök létszámát, és a belügy kamerarendszert is biztosított a település számára. Ezek fogadtatása vegyes volt, a lakosok egy része szerint ugyanis „eladták” Bőst a városi rangért.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program