Mint az okos leány Mátyás király meséjében: volt is Hegeren ruha, meg nem is, vitt is ajándékot, meg nem is

camera

1

Mint az okos leány Mátyás király meséjében: volt is Hegeren ruha, meg nem is, vitt is ajándékot, meg nem is

Maroš Žilinka a parlament folyosóján (Fotó: TASR) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Csak a lényeg maradt ki Eduard Heger hétfői kommentárjából, amelyet a miniszterelnök a Denník N-ben jelentetett meg. Ugyan határozottan kiáll az ország nyugati beágyazódása mellett, kimondja, hogy nem a NATO, hanem Oroszország az agresszor, de a következményeket nem vonta le, vagy legalábbis nem mondta ki teljesen nyíltan. A kormányfő szerint az ellenzéket sokat tett azért, hogy a közvélemény Oroszország helyett inkább a NATO-t – és ezzel Szlovákiát is – hibáztatja az egyre feszültebb viszony miatt,

de arra már nem volt bátorsága, hogy nyíltan kimondja: a keleti határunk számára az a legjobb védelem, ha idejön néhány száz vagy akár ezer NATO-katona, még akkor is, ha csak kézi fegyvereket hoznak magukkal.

Ezzel ugyanis demonstrálják a NATO egységét, és egyelőre Európában ez az egyetlen olyan katonai erő, ami talán még Vlagyimir Putyint is képes meghátrálásra késztetni. Igaz, Heger ezzel a lépésével már megelőzte pártelnökét, Igor Matovičot, akinek még eszébe sem jutott ez a téma.

Naď aláírhatja a védelmi megállapodást az USA-val

Sajnos ebben a témában Zuzana Čaputová köztársasági elnök sem hozta az elvárt színvonalat, a NATO-csapatok szlovákiai állomásoztatásáról ő sem mondott még semmit sem. Lépett viszont az országot megosztó másik katonai-védelmi témában: felhatalmazta Jaroslav Naď védelmi minisztert, hogy írja alá a védelmi együttműködést az USA-val.

A megállapodás szorosabb és gördülékenyebb együttműködést tesz lehetővé a két ország hadserege között, és hát nem kell mondani, hogy ez melyiknek előnyös.

További haszna is lesz ebből a szlovák hadseregnek: az amerikaiak több százmillió dollár értékben modernizálják a két katonai repülőterünket, amelyet a szlovák F16-osok is használni fognak.

Žilinkára nem voltak elég kíváncsiak a képviselők

A parlamentben járt hétfőn Maros Žilinka „oroszbarát” főügyész. A külügyi bizottság az oroszországi útjáról kérdezte volna, de az ellenzék megkönyörült rajta: nem ment el az ülésre, így a bizottság határozatképtelen volt. Persze ehhez kellett néhány kormánypárti képviselő is, akinek úgy látszik akadt fontosabb dolga is, mint arról kérdezgetni a főügyészt, hogy vajon mi az, amit az orosz ügyészség gyakorlatából szeretne Szlovákiában is meghonosítani?

Talán a kellemetlen ellenzéki politikusok bebörtönzésének technikáját tanulmányozta Moszkvában, vagy azt vizsgálta, hogy hogyan kell nyugati ügynökké nyilvánítani a kormányt bíráló civilszervezeteket?

Žilinka tehát csak a folyosón kapott kellemetlen kérdéseket az útját álló újságíróktól.

Az emberek 65-70 százaléka lehet védett a COVID ellen

Jó és rossz híreket is kaptunk hétfőn a koronajárványról. A napi fertőzöttek száma továbbra is csúcsközelben van, csaknem 8000 fertőzöttet találtak vasárnap is a tesztelés során, ráadásul a pozitív tesztek aránya 50 százalék körül mozog. Vagyis a megtalált fertőzöttek sokszorosa el sem jut a tesztelésig. Jó hír viszont, hogy a kórházakban még mindig viszonylag alacsony a COVID-betegek száma: alig lépte túl az 1500-at.

A fertőzöttek száma azonban már az előző, delta-hullámban is a sokszorosa volt a tesztekkel kiszűrt fertőzöttekénél. Az Unilabs Slovensko vizsgálata alapján legalább 1,2 millió ember fertőződött meg szeptember és december között – miközben a tesztek mintegy 300 ezret mutattak ki. De ez most jó hírnek számít.

Ők ugyanis bizonyos védettséggel rendelkeznek a betegség ellen, ugyan közülük is elkaphatja mintegy 30 százalék a betegséget, viszont nem kell olyan súlyos lefolyástól tartani, mint a teljesen védetlenek esetében.

Ha ezt az 1,2 millió embert is hozzászámítjuk a több mint 5,2 millió beoltotthoz, akkor azt látjuk, hogy a lakosság mintegy 65-70 százaléka lehet védett. Ha csak at ország 30 százaléka lenne fogékony az omikronra, akkor való gyorsan túljuthatnánk ezen az újabb hullámon.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program